Vahşi Toplamaların Durdurluması /16 OCAK 2022 Ankara Basın Açıklaması

Tarih: 24/01/2022

Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Kanun Yapan Bütün Vicdanlara sesleniyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım;
2004’de çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu "17 yıldır uygulamayan, bakımevi kurmayan ve kısırlaştırma yapmayan" FIRSATÇI belediyeler, sizin talimatınızı ÇARPITARAK 100  binlerce hayvanı vahşice TOPLUYOR, bir kısmını öldürüyor bir kısmını kırsala dağlara ve başka şehirlere atıyorlar. Bir taraftan KATLİAM sürerken, öte yandan sahipsiz hayvan sayısında KATLANARAK artışlar devam ediyor.
1389 belediyeden 1200’nde barınak yok. Olanlar ise hayvanların açlık ve hastalık içinde can verdikleri ölüm kampı!
KISIRLAŞTIRMA YOK! TEDAVİ YOK!

Şu anda bakımevi olmayan belediyeler 1000 lerce hayvan topluyor. 300-400 hayvanlık kapasitesi olan belediyeler ise 10 binlerce köpek topluyor. Nereye gidiyor bu hayvanlar?
Bu hayvanlar KATLİAM ve ÜREME döngüsü içinde, bir taraftan öldürülürken öte yanda hızla çoğalıyorlar.

Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu belediyelere uygulattıramadı, denetim yapmadı.
Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere yeni barınak kurmaları için 2-3 yıl daha süre tanıyarak KATLİAM ve ÜREME DÖNGÜSÜNE geçit verdi.

Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, belediyelerce canlı canlı gömülen, yok edilen öldürülen yüzbinlerce MASUM SOKAK HAYVANINA ödettiriliyor.

Yasaklı tabir edilen pitbull dogo gibi ırklar için de, bu yeni çıkarılan 7332 sayılı kanunda da gerekli alt yapı hazırlanmadı, gerçekçi ve çözüme yönelik maddeler yer almadı. Bu ırk sahiplerine kayıt ve kısırlaştırma için son tarih olarak verilen 14 Ocak mutlaka uzatılmalı.  Çünkü bu pitbull dogo gibi 6 ırkın sahipleri, kısırlaşmayacak kadar küçük olanlar ile yaşlı olup narkoz alamayacakları kısırlaştıramamanın çaresizliği ile hayvanları sokaklara terk etmeye başladılar.

Yasaya konan "belediyeler bu el konan yasak ırkları kabul etmek zorunda" hükmü nedeni ile pek çok belediye, yeni geleceklere yer açmak için kendinde bulunan yasaklı ırkları dağa taşa şehir dışlarına atmaya başladı. Şu anda sokaklarda kırsalda, şimdiden terk edilmiş 1000 lerce yasaklı ırk köpek var ve bunlar hızla üremeye çoğalmaya devam edecekler. Çünkü yasaya "bu yasaklı ırklara el konur,  belediye bakımevlerine götürülür" hükmünü koyan koyan Tarım Bakanlığının bürokratları ve siyasilerin, Türkiye'de 1389 Belediyeden 1200 ünde bakımevi olmadığından bile haberleri yoktu.

Sayın Cumhurbaşkanım,
Tarihteki utanç verici insanlık dışı HAYIRSIZADA KATLİAMI benzerinin, 2022 yılında VAHŞİ BELEDİYE KATLİAMLARI olarak tekrar yaşanmaması için, sokağın gerçeklerine uygun yeni düzenlemeler yapılması için,
ACİL ÇÖZÜM TALEBİMİZ:

1. Yasaklı ırkların "sahipleri ve belediyelerce" sokağa atılmalarının önlenmesi için, 14 Ocak Kayıt ve Kısırlaştırma TARİHİNİN uzatılması, kolaylaştırıcı çözüme yönelik alt yapının sağlanması,

2. FIRSATCI Belediyelerin VAHŞİ TOPLAMALARININ acilen DURDURULMASI,

3. Kanun yapıcı bürokratların ve siyasilerin, gönüllü STK lar ve veteriner hekimler odaları ile bir araya gelerek, hem hayvanlarımızın ve hayvan sahiplerinin hakkının korunup güvenliğinin sağlanacağı yeni bir düzenleme yapılması.

4. Her belediyenin kendi KISIRLAŞTIRMA ve BAKIMEVİNİ kendi sınırları içinde kurması, etik ve tıbbi koşullarda yoğun kısırlaştırma seferberliği başlatmasını sağlanması,

5. Üretimin kesinlikle  kontrol altına alınması için gerekli alt yapı ve mevzuatın oluşturulmasıdır. Petshop ve İnternet üzerinden canlı hayvan satışının kesinlikle yasaklanması.

KANUNİ: Dirahtı sarınca karınca
Vebal varmı karıncayı kırınca?
EBUSSUD EFENDİ: Yarın hakkın huzuruna varınca Süleymandan hakkını alır karınca....

Sayın Cumhurbaşkanım, bu masumlar size emanet.
Emaneti verenin hatırına emanetlerin katledilmesine izin vermeyiniz.

https://www.facebook.com/HayKonfed/videos/974133866874573/

Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram