Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sn. Nurettin Taş'a AÇIK MEKTUP...

Tarih: 27/12/2017

25994843_1898583853489273_5985773509994584099_n

Sayın Nurettin Taş;

"Son olarak İznik'te Kısırlaştırma adı altında yeni vahşetler yaşandı..."
Daha birkaç ay önce VAN - Çaldıran'da belediye ile işbirliği halinde "kısırlaştırdık" diye fatura kestikleri köpekleri öldürüp gömerken VİDEO ile eylemleri tespit edilen Mobil Kısırlaştırma İşletmesi korkunç çalışmalarına devam ediyor !
Konuyu şahsen size ilettik. Belgeleri gönderdik. Van'da Orman Su İşleri Md. Savcılığa Suç Duyurusunda Bulundu. HayKonfed Ayrıca dava açtı. Buna rağmen İznik'te Kısırlaştırma adı altında yeni vahşetler yaşandı...
Hiç bir yasal ve insani koşullara uygun olmayan biçimde hayvanlar kesildi biçildi MEZBAHA'da ağırlandı !
Yarısından fazlası yine yok oldu, kalanlar sakat ve ölüme aday olarak pislik içine salındı.
Son derece açık yasaya, ve Orman Su İşleri Müdürlüğü ve Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü yönetmeliklerine rağmen bu şirketlerin yasadışı katliam ve işkence gibi cerrahi müdahelelerine neden dur denmemektedir?
İznik gibi hayvanlara yaşattığı acılarla meşhur bir belediye daha önce de yaşattığı "mobil yoketme" girişimine nasıl yeniden cesaret etmektedir.
Öldürmeyi "yüzsüzce" devam ettiren belediyelerin üste para vererek yok ettirme girişiminin aracı haline gelmiş mobilcilere dur demek için size daha ne kadar delil sunmamız gerekir?
Bu şirketlerin bir iki gün içinde tek veteriner ile yanızca kesip kapatarak, hiç operasyon yapmadan küpe takarak, belediye onayıyla öldürüp gömerek yüzlerce hayvanlık kısırlaştırma faturası kesmeleri rutin uygulama para kazanma yöntemi haline gelmiştir. Zabıta ve temizlik işleri görevlilerine verdikleri paylar yanı sıra öldürmek, yok etmek isteyen tüm belediyelerde bu şahısların kartvizitleri bulunmakta, pazarlama arabaları tüm belediyeleri dolaşarak ucu açık tekliflerde bulunmaktadır. Ayrıca ruhsatlı bakımevi olmayan belediyelere satışı yasak olan uyuşturucu, öldürücü, narkotik ilaçları da bunlar temin etmektedir.
Benzer katliamları ve toplama başka bölgelere atma işlemlerini bu şirketler de sürekli olarak yapmakta ve kimi zaman belediyeler, kimi zaman Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından ödenen "mobil kısırlaştırma ücretleri" köpeklerden kurtulmak isteyen belediyelerle işbirliği içinde az zamanda, masrafsız para kazanmayı sanat haline getirmiş bu şirketlerin ceplerine girmektedir.
Sayın Nurettin Taş;
Bırakın zavallı hayvanların öldürülüp gömülmelerini;
Biraz empati yapalım !
Parmağımızın ucu kesilse hele de bu soğuklarda nasıl sızlar?
Öncesinde araştırma bile yapılmayan, rahim alınması, testis alınması gibi büyük bir operasyon sonrası bir insanın hastanenin arka kapısından caddeye atılması ne ise, nasıl bir ızdırap ve ölüm nedeni ise Mobilcilerin kesip biçip attıkları hayvanların da durumu ve acıları budur.
Yeni yasa tasarısındaki "garip" maddeler nasıl kabul edilemezse,mobilcilerin yasaklanması da acil bir madde olarak tasarıya eklenmeli, tasarı bile beklenmeden müdürlüklere ve belediyelere gönderilecek talimatlarla mobil klinik uygulamaları acil olarak durdurulmalıdır.
Saygılarımla.

Timur Ugan - HayKonfed YK Genel Sekreteri

Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram