Ordu'da 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kapsamında "Ülke Çapında KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMASI" için Etkinlik ve İmza Kampanyası Düzenledi.

Tarih: 13/10/2022
 
 
HayKonfed Ordu Bölge Temsilcisi Kemal Zafer Özdemir ve beraberindeki gönüllüler 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında "ülke çapında KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMASI" için etkinlik ve imza kampanyası düzenledi.
Ordu Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü, HAYDİ polis, HAYDİ jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı etkinlikte kısırlaştırma seferberliği için imza kampanyasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü "KUTLAMIYORUZ" sloganı ile basın açıklaması yaparak Belediye başkanlarına çağrıda bulundular. 
 
Hayvanların sokaktaki popülasyonunu azaltmanın yolunun kısırlaştırmadan geçtiğine dikkati çeken Özdemir, “Bugün, 4 Ekim Sokak Hayvanlarını Koruma ve Kutlama Günü. Ancak biz hayvanseverler ve gönüllüler, bu canlara yeterli bakımı, sevgiyi, sağlığı sağlayamadığımız için bu günü kutlamıyoruz. Bugünün amacı evrende insanlardan başka canlıların da olduğunu, onların da yaşam hakkı olduğunu insanlara duyurmak. Sokaktaki canlarımızın üremesinin artmasından dolayı bütün belediye başkanlarımızı bakımevleri açmaya, kısırlaştırmaya ağırlık vermeye ve kısırlaştırma kampanyası başlatmaya davet ediyoruz. İl ve ilçelerde bakımevi olmayan belediye başkanlarımız, ilçedeki hayvanlar için konteynerlere küçük kısırlaştırma merkezleri açabilirler. Sadece büyükşehir belediyeleriyle bunun önüne geçmemiz imkansız. Türkiye genelinde 4.5 milyon sokak canımız var. Sıkı bir çalışmayla 2 yıl içerisinde, büyükşehir belediyelerinin yıllık 15-16 bin kısırlaştırmasıyla sorunlarımızı çözüp, sokaklarımızı rahatlatabiliriz.
 
Sokaktaki insanlarımızın ve canlarımızın muzdarip olmasını asla istemiyoruz. Tek çözümün kısırlaştırmadan geçtiğini, hep beraber bir kısırlaştırma seferberliğine başlayıp, bu sorunumuza çözüm bulalım. Küçük ilçelerin belediye başkanları, ilçelerindeki sokak hayvanlarını toplayıp başka ilçeye atarak kurtulduklarını sanıyorlar. Bu canlarımız daha sonra dağlarda taşlarda bilinçsiz bir şekilde büyüyerek 1 tanesi 10 tane oluyor. Kesinlikle canlarımızı dağlara atmayalım. Kısırlaştırma seferberliğine başlayalım. Gönüllülerle birlikte istişare halinde kısırlaştırma yapalım.” dedi. 
 
Gönüllü yerel hayvan koruma görevlisi Şükran Uzun Tiriş; “Ülke genelinde kısırlaştırma seferberliği başlatmak için imza kampanyası başlattık. İmza kampanyasının yanı sıra broşürlerle bilgilendiriyoruz. İnsanlarla karşılıklı iletişime geçerek sokak hayvanları için neler yapabileceğimizi görüyoruz. Bende gönüllüyüm. 5 tane kedim var. Daha çok kişiye hayvan sevgisini kazandırmak istiyoruz. Bir kişi bile bizim için çok önemli.” dedi.
 
Uzman Klinik Psikolog Muzaffer Akıncı; “Sokak hayvanlarını korumanın tek yolu kısırlaştırmaktan geçiyor. Bu kısırlaştırma seferberliği büyükşehir ve ilçe belediyelerinden başlatılarak tüm ülkeye yayılmalıdır. Bu şekilde sokaktaki hayvan popülasyonunun da önüne geçilmiş olacaktır.” diye konuştu.
 
Etkinlik yerel basında da yer aldı. 
 
HayKonfed Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Bölge Temsilcisi 
Kemal Zafer Özdemir
 
 
Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram