HayKonfed/AnadoluFed /Hatay Hayvan Hakları Birliği'nden Basına Ve Kamuoyuna

Tarih: 17/03/2022

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Yayladağı yolu üzerinde inşa etmekte olduğu ‘doğal yaşam alanı’ şantiyesinde onlarca ‘yasaklı ırk’ köpeğin götürülmüş olduğunu üzüntü ve endişe ile öğrendik. Söz konusu inşaat alanına bu canların götürülmüş ve kaderlerine terk edilmişliklerine yönelik yapılacak hiçbir açıklamayı kabul etmeyeceğiz. İlçe belediyelerinin kısırlaştırma yapmaması, HBB merkez bakımevinde yığılma olması başka bir sorundur, bu bambaşka bir sorundur!

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve hayvan bakımevi yöneticileri ile yaptığımız her görüşmede; mevcut bakımevinin kapasitesi ölçüsünde hayvan alınmasını, kapasite aşımının beraberinde getireceği sorumluluk ve sorunların altına girilmemesi gerektiğini defaatle belirtmiştik. Hiçbir kurumun süper kahramanlık yapmasını beklemiyoruz, her kurumun görev ve ‘can’a dokunmanın bilinciyle konuya yaklaşmasını, yasal ve vicdani sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. ‘Yasaklı ırk’ konusuyla ilgili yaşanabilecek sorunları bakanlıklar düzeyinde ilgili tüm kurumlara aktarmıştık, bugün bakımevlerinde yığılmalar, sokaklara terk edilmeler sadece Hatay’da değil, yurdun dört bir yanında yaşanıyor… Kurumlara düşen görev imkan ölçüsünde hizmete devam edilmesi olmalıdır, ‘yasaklı ırk’ ilan edilen masum canların ölümüne yol açacak her türlü eylemden kaçınılması gerekir!

Bu masum canların; henüz eksiklikleri tamamlanmamış, soğuğa ve yağışa karşı korunaksız olan ve güvenliği bile bulunmayan şantiye alanına götürülerek merkez bakımevinde yer açılması; havanın oldukça soğuk ve kar yağışının olduğu bugünlerde ‘ölüme terk etmek’ demektir, bunu asla kabul etmiyoruz! Bu canların derhal HBB merkez bakımevine götürülmesini ve tüm sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla

Hatay Hayvan Hakları Birliği Adına
Dr. Ufuk Bayraktar
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

Hatay Hayvan Hakları Birliği
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İskenderun Temsilciliği
Hatay Hayvan Haklarını Koruma Derneği
Hayatlara Dokun Derneği
İskenderun Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği
Gönüllüler Adına Fatma Betül Yalım

Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram