Belediyeler için KULLANIMA HAZIR ''Kısırlaştırma ve Tedavi Merkezi PROJELERİ'' Bilgilendirme

Tarih: 15/02/2016

 Bir Kısırlaştırma ve Tedavi Merkezinin  NASIL OLMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA 0533 445 88 03 TELEFONDAN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ. BU PROJELERİN KULLANIMI İÇİN HERHANGİ BİR İZNE GEREK YOKTUR.

TÜM DOSYALAR

1- İLÇELER İÇİN KÜÇÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLANINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

2- iLLER İÇİN ORTA ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLANINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3- BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN BÜYÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ  PLANINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

4- BÜTÜN KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLANLARI VE BÖLÜM DETAY ÇİZİMLERİ PROJE PAFTASI İÇİN TIKLAYINIZ.

TÜM KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZLERİ TİPLERİ İÇİN GEÇERLİ BÖLÜM DETAYLARI VE İDARİ BİNA PLANLARI

1- İDARİ BİNA PLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

2- YAVRULU ANNE VE YAVRU BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

3- MAĞDUR KÖPEK BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

4- UYUZ KÖPEK BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

5- NÜFUSU 20 BİN'den KÜÇÜK İlçe ve Beldelere Tavsiye Edilen KISIRLAŞTIRMA ÜNİTELERİNİN Fotoğraflı Tanıtımı İçin TIKLAYINIZ.

( Not : Tüm çizimler AutoCad 2016  kullanılarak hazırlanmıştır.)

Belediyeler için KULLANIMA HAZIR KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZLERİ PROJELERİ GENEL Bilgilendirme,

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, hayvanların toplanıp, kısırlaştırılıp gerekiyorsa tedavisinin yapılıp daha sonra alındığı yere bırakılması sürecinde kaldığı kısırlaştırma ve tedavi merkezlerini bütün belediyeler oluşturmalıdır. Ayrıca, sokağa dönemeyecek mağdur, sakat ve terk edilmiş hayvanlar da yaşamlarının kalan süresini geçirecekleri bahçeli bölmeler de yeterli sayıda yapılmalıdır.
Aktif gönllüler ve tecrübeli bir mimarın haftlaraca süren çalışmaları neticesinde burada önerilen kısırlaştırma ve tedavi merkezleri projeleri oluşturuldu. Bu projeler isteyen herkes tarafından herhangi bir izne gerek kalmadan indirlip kullanılabilir.
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde belirtilen bakımevlerinin ana işlevlerinin KISIRLAŞTIRMA olması nedeniyle  projeler kısırlaştırma ve tedavi merkezleri prensipleri ile hazırlandı.
Hazırlanan planların ana özellikleri:
1. Küçük, orta ve büyük olarak 3 ayrı KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZİ projesi var. Küçük ilçeler KÜÇÜK BAKIM EVİ projesini, orta büyüklükteki ilçeler ve iller ORTAK ÖLÇEKLİ BAKIMEVİ projesini, BÜYÜK ŞEHİRLER ise BÜYÜK KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ Projesini uygulayabilirler.
Autocad denilen mimari sistem ile linklerde projeler uygulamaya hazır durumda indirilebilinir.
2. Tüm projeler bölmeler azaltılıp çoğaltılarak büyütülüp küçültülürler. Zemin eğimlerine kadar, bir bakımevinde en önemli husus olan drenaj sistemine kadar en ufak detaylar titizlikle projelerde yer almıştır.
3. Aşağıda KÜÇÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİNİN idari ve hizmet bilgileri ayrı, BÜYÜK ve ORTA ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİNİN hizmet ve idari bilgileri birlikte olarak 2 maddeli olarak verilmiştir.
4. Projeyi çizen mimar Aydan hanım'a (05322971545) proje için her konuda danışabilirsiniz. Sorularınızda ayrıca bize de ulaşabilirsiniz.
Yaşamları zaten acı ve ızdırap ile geçen hayvan dostlarımıza, bakımevinde kaldıkları sürece insani, ahlaki ve yasal koşullar sağlamak, aynı zamanda bir insanlık borcudur, bir ahlak göstergesidir.
Saygılarımızla...
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu
HayKonfed Yönetim Kurulu 
 
1. İLÇELER İÇİN KÜÇÜK KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLAN VE BİLGİLERİ
Özellikle bütçesi yeterli olmayan nüfusu az küçük ilçelerde, belediyelerin tam teşekküllü bakımevi kurması imkansız olduğu için, kursa bile yönetimi ve eleman temini konusunda sıkıntı olacağı için, bu belediyelerin esas olarak KISIRLAŞTIRMA ve BAKIM İSTASYONU görevi görecek küçük bakımevleri oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Bu bakımevlerinde toplanan hayvanların kısırlaştırma işlemleri yapılacak.
KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLANINI İNDİRMEK  İÇİN TIKLAYINIZ.
 A)  "KISIRLAŞTIRMA ve TEVDAVİ MERKEZİNDE" TEMEL OLARAK  FİZİKİ ÖZELLİKLER:

1. Kapalı bölmelerin tabanında mutlaka en az 7 cm lik eğim olmalı. Yıkama suyu veya idrar vs kendiliğinden dışarıdaki drenaj sistemine akmalı. Bölmelerin bahçelerinin tabanında da suyun birikmesini önleyecek özel drenaj sistemi toprak altından yapılmalıdır.
2. Bölmeler mutlaka arada geçiş olan çiftli bölme şeklinde olmalı. Bir taraf yıkanırken, hayvan diğer tarafa elle müdahale olmadan ara boşluktan kendiliğinden geçebilmeli. Bu hayati önemi olan bir özellik. Bu yapılmadığı zaman kışın hayvanlar buzlu sularla donuyorlar. Hayvanın gidecek yeri olmadığı için yıkamada hayvanların altından pislikli sular akıyor.
3. Teraslı bölmelerin açık alanlarının da üstü ısıyı geçirmeyen çift panelli yeterli büyüklükte sundurmalar  olmalı. Bu sundurmalar açık alanın da yağmurda ıslanmasını engelleyeceği gibi yazın da hayvanların teras bölümünde güneşten yanmasını önleyecektir. Bu yapılmadığı zaman, yazın hayvan ya kapalı bölmede yanmakta veya açık alanda güneş altında kavrulmakta. Kışın da teras yağmur altında kalacağı için hayvan sürekli olarak ıslak kalmakta.
4. Bahçeli alanlarda, kapalı bölmenin önünde mutlaka oluk olmalı ki, kapalı bölme yıkanırken pis sular bahçeye akmasın. Ayrıca, bahçelerde de mutlaka EĞİM olmalı ki bahçe sulu çamur deryasına dönüşmesin. Bahçeli bölmelerde de kapalı alanın önünde mutlaka tüm terası kapatan sundurma olmalı. Hem yağmur hem de güneşten korunması için bu sundurma önem taşıyor.
5. Kulübeler kesinlikle doğrudan bahçelere konmamalı. Her kulübe mutlaka sundurma altında olmalı. Sundurma kulübe ağzından en az 1 metre daha dışarı doğru taşmalı ki, klübe yazın güneşten kışın da yağmur kardan korunsun. Kulübeler ayrıca tahta paletlerden oluşmuş zemin  üzerinde olmalı ve hemen önüne ve tercihan yanlarına da 1 er tane tahta palet konmalı.
6. Kapalı alanlar ve teraslarda zemin kesinlikle fayans veya seramik olmamalı. Mozaik taştan karolar olmalı ki arada derz olmasın, içinde kir birikmesin.
7. Bahçeli bölmelerde kapalı alanlar bahçe duvarına dayanmamalı. Klübe ile bahçe duvarı arasında en az 1 metre mesafe olmalı ki, kavga sırasında diğer köpekler tarafından kovalanan köpek, köşeye sıkışmasın, arkadan dolaşarak kaçabilsin.
8. Hayvanların geçici olarak kalacakları küçük bölmelerin zemini mozaik taşlı beton olmalı, hayvanların sürekli kalacakları geniş alanlar ise kulübelerin konacağı zemin mozaik beton ama çevresi tamamen TOPRAK zemin olmalı. Topraklı alanlar YUVARLAK DERE ÇAKILI ile güçlendirilmeli ve toprağın altında mutlaka drenaj sistemi olmalıdır. Bahçeye hayvanların yaptıkları dışkılar, kürekle alınacak. Senede iki kez eksilen çakıllı toprak, yine yuvarlak çakıl ve toprak karışımı takviyesi yapılacak.

B) KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ  İDARİ KOŞULLARI:

1. Köpekler eğitilmiş elemanlar tarafından toplanacak. Bölmelere özelliklerine göre konacak. Aşıları ve varsa tedavileri yapılacak. 10 günlük müşahade süresinden sonra kısırlaştırılıp, ameliyattan 7 gün sonra da bırakılacak. Uyuz veya deri hastalıkları gibi hayvanlar iyileşinceye kadar kalacak. Yavrulu annelerin  yavruları büyüdükten sonra kısırlaştırılıp bırakılacak. Yavrularda ise sahiplendirmeye önem verilecek. Sadece sakat ve mağdur olanlar ile terk edilmiş hayvanlar kısırlaştırma ve tadevi merkezinde kendileri için özel oluşturulmuş bahçeli bölmelerde  sürekli kalacak. Alınan köpekler, toplanan hayvanlar toplama sırasında ve bırakılırken fotoğraflanacak.
2. Küçük ölçekli merkezlerde en az 4 veteriner hekim ve 4 veteriner teknikeri, 12 bakıcı ve diğer genel idari hizmetler ve yardımcı personel yeterli sayıda olacak.
3. Bu KISIRLATIRMA VE TEDAVİ MERKEZLERİ ulaşımı çok kolay yerlere yapılacak, elektriği  suyu  ve merkezin heryerini gösterecek şekilde kameralar olacak. Hayvanların güvenliği mutlaka sağlanacak. Gece için ayrıca güvenlik görevlileri  olacak.
4. Elemanlar hayvan seven kişilerden oluşacak. Cumartesi - Pazar günleri de bakımevi mutlaka tam kadro açık olacak ve çalışacak. Elemanlardan 3 tanesi kadın olacak. Sahiplendirmenin en yoğun olduğu haftasonları ziyarete mutlaka açık olacak. Yasa ve yönetmelikte tam yedi yerde belediyelerin iletişim içinde çalışacakları hükme bağlanmış olan ''gönüllüler, yerel hayvan koruma görevlileri, STK üyeleri ise'' mesai saatleri içinde tüm gün merkezde yasada belirlenen hizmet ve faaliyetlere destek olmak üzere bulunma hakları korunacak. Ziyaret saatleri sadece merkeze hayvan sahiplenmek veya ailesi ile birlikte gelip dolaşmak isteyenler için geçerlidir. Gönüllülere ziyaret saati kısıtlaması konamaz.
5. Toplama ekibinin başında veteriner veya veteriner teknikeri mutlaka bulunacak. Toplama mesai saatleri içinde yapılacak ve nerelerden kaç hayvan alındığı, nerelere bırakıldığı web sitesi veya sayfalarda düzenli olarak yazılacak. Hayvanların alınması ve bırakılması da aynı şekilde çekilen fotoğraflar web sayfasında yayınlanacak.  Hayvanların yakalanmasında kullanılacak uyuşturucu anestezik ilacın veteriner hekim olmadan arabada taşınması ve hayvanlara uygulanması  yasalara aykırıdır. İlaçları veteriner hekim teslim alacak, kullanacak ve sayı ile kalanı yerine koyacak. Kullandıklarını da belgeleyecek. Uyuşturu ilacın, veteriner hekim dışında başka görevliler tarafından kullanılması yasaya kensinlikle aykırıdır.
6. Hayvanlar için, KALİTELİ kuru mama alınacak. ''Kuru mama alım ihale şartnamesini mamaların gönüllülerce farklı yerlerde hayvanlara verilerek deneneceği ve hayvanlar tafaından yenmeyen mamaların iade edileceği şartı konulacak.'' Firmaya, hayvanlar yemediği takdirde İADE koşulu getirilecek ki küspe mamaları belediyeye satmaya kalkışmasınlar. Ayrıca, işyerlerinden yemek artıkları toplanıp, marketlerden raf ömrü tamamlanmış şarküteri toplanıp ayıklanıp temizlenip hayvanlara takviye olarak verilecek. Fazla toplandığında sokaklardaki hayvanlara verilecek.

C)  POST OPERATİF (Ameliyat Sonrası ve Tedavi) KAFESLERİ BİLGİSİ

Tüm Belediye Kısırlaştırma ve tedavi merkezlerinde kısırlaştırma, müdahale veya operasyon geçiren hayvanların konacağı POST OPERATİF KAFESLER olmalıdır.
1. Bu kafesler en az 1x1 en boy ve derinlikte olmalı, arka duvar yekpare, kapı ve kenarlar kafes olmalı. Sadece arka duvar yekpare olmaıdır.
2. Kafes bölmeleri paslanmaz çelikten olmalı, kapılar kolay açılır kapanır olmalıdır. Bölmelerin önünde yıkama suyunun gideceği drenaj sistemi olmalıdır. Bölmelerin zemini en az 3 cm eğimli olmalıdır. 3 tarafı havalandırmanın sağlanması açısından, kafes veya parmaklık olarak yapılmadır.
3. Post operatif kafesler iki veya üç katlı olmalı, alt kat yerden 30 cm yukarıdan başlamalıdır.
4. Kafeslerin konduğu odanın mutlaka dışarı penceresi olmalı, sürekli temiz hava almalıdır. Kışın ise tavandan ısıtma olmalıdır.
5. Kafeslerin dış kapısında tıpkı insan hastanelerinde olduğu gibi HASTA DOSYALARI konmalıdır. Bu hasta dosyalarında anamnez dahil, hayvanın merkeze  giriş tarihi, yapılan ilaçlar ve günlük uygulamalar yer almalıdır.

2. BÜYÜKŞEHİR VE İLLER İÇİN ORTA VE BÜYÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ PLAN VE BİLGİLERİ

Bu bağlamda hazırlattığımız örnek mimari proje ektedir. Bu tür orta ve büyük ölçekli kısırlaştırma ve tedavi merkezlerinde olması gereken detay özelliklerin de mutlaka dikkate alınmasını tavsiye ediyoruz.

ORTA VE BÜYÜK  ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKELERİ  PLANINI İNDİRMEK  İÇİN TIKLAYINIZ.

BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN  HASTANE ÖZELLİKLERİNİ DE TAŞIYAN BÜYÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ  PLANINI İNDİRMEK  İÇİN TIKLAYINIZ.
A) ORTA ve BÜYÜK ÖLÇEKLİ "KISIRLAŞTIRMA ve BAKIMEVİNDE " TEMEL OLARAK  FİZİKİ ÖZELLİKLER:

1. Kapalı bölmelerin tabanında mutlaka en az 7 cm lik eğim olmalı. Yıkama suyu veya idrar vs kendiliğinden dışarıdaki drenaj sistemine akmalı. Bölmelerin bahçelerinin tabanında da suyun birikmesini önleyecek özel drenaj sistemi toprak altından yapılmalıdır.
2. Bölmeler mutlaka arada geçiş olan çiftli bölme şeklinde olmalı. Bir taraf yıkanırken, hayvan diğer tarafa elle müdahale olmadan ara boşluktan kendiliğinden geçebilmeli. Bu hayati önemi olan bir özellik. Bu yapılmadığı zaman kışın hayvanlar buzlu sularla donuyorlar. Hayvanların altından pislikli sular akıyor.
3. Teraslı bölmelerin açık alanlarının da üstü ısıyı geçirmeyen çift panelli yeterli büyüklükte sundurmalar  olmalı. Bu sundurmalar açık alanın da yağmurda ıslanmasını engelleyeceği gibi yazın da hayvanların teras bölümünde güneşten yanmasını önleyecektir. Bu yapılmadığı zaman, yazın hayvan ya kapalı bölmede yanmakta veya açık alanda güneş altında kavrulmakta. Kışın da teras yağmur altında kalacağı için hayvan sürekli olarak ıslak kalmakta.
4. Bahçeli alanlarda, kapalı bölmenin önünde mutlaka oluk olmalı ki, kapalı bölme yıkanırken pis sular bahçeye akmasın. Ayrıca, bahçelerde de mutlaka EĞİM olmalı ki bahçe sulu çamur deryasına dönüşmesin. Bahçeli bölmelerde de kapalı alanın önünde mutlaka tüm terası kapatan gölgelik olmalı. Hem yağmur hem de güneşten korunması için.
5. Kulübeler kesinlikle doğrudan bahçelere ortaya sundurmasız olarak konmamalı. Her kulübe mutlaka sundurma altında olmalı. Sundurma kulübe ağzından en az 1 metre daha dışarı doğru taşmalı ki, klübe yazın güneşten kışın da yağmur kardan korunsun. Kulübeler ayrıca tahta palet üzerinde olmalı ve hemen önüne ve tercihan yanlarına da 1 er tane tahta palet konmalı.
6. Kapalı alanlar ve teraslarda zemin kesinlikle fayans veya seramik olmamalı. Mozaik taştan karolar olmalı ki arada derz olmasın, içinde kir birikmesin. Kışın ısıtma sistemi olmalı.
7. Bahçeli bölmelerde kapalı alanlar bahçe duvarına dayanmamalı. Klübe ile bahçe duvarı arasında en az 1 metre mesafe olmalı ki, kavga sırasında diğer köpekler tarafından kovalanan köpek, köşeye sıkışmasın, kaçabilsin.
8. Topraklı alanlar YUVARLAK DERE ÇAKILI ile güçlendirilmeli. Bahçeye hayvanların yaptıkları dışkılar, düzenli olarak kürekle alınacak. Senede bir kez yuvarlak çakıl ve toprak karışımı takviyesi yapılacak.

B) ORTA ve BÜYÜK ÖLÇEKLİ KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZİ  İDARİ KOŞULLARI:

1. Köpekler eğitilmiş elemanlar tarafından toplanacak. Bölmelere özelliklerine göre konacak. Aşıları ve varsa tedavileri yapılacak. 10 günlük müşahade süresinden sonra kısırlaştırılıp, ameliyattan 7 gün sonra da bırakılacak. Uyuz veya deri hastalıkları gibi hayvanlar iyileşinceye kadar kalacak. Yavrulu annelerin  yavruları büyüdükten sonra kısırlaştırılıp bırakılacak. Yavrularda ise sahiplendirmeye önem verilecek. Sadece sakat ve mağdur olanlar ile terk edilmiş hayvanlar kısırlaştırma ve tadevi merkezinde kendileri için özel oluşturulmuş bahçeli bölmelerde  sürekli kalacak. Alınan köpekler, toplanan hayvanlar toplama sırasında ve bırakılırken fotoğraflanacak.
2. Orta ölçekli bakımevleri için en az 7 veteriner hekim ve 7  veteriner teknikeri olacak. Cumartesi-pazar günleri kadro tam zamanlı çalışacak ve barınak açık olacak. 30 bakıcı yeterli sayıda yardımcı hizmetler ve genel idari hizmetlerden görevli  olacak. Cumartesi pazar da bakım hizmeti aynen devam edecek. Büyük ölçekli bakımevleri için, asgari 15 veteriner hekim ve 15 veteriner teknikeri ve 60 bakıcı ve yeterli sayıda yardımcı hizmetler ve genel idari hizmetlerden görevli  bulunacak. Geceleri de veteriner hekim ve teknikerin de olduğu nöbetçi ekip sabaha kadar bakımevinde çalışacak. Ambulans hizmeti olacak. 3 vardiya güvenlik olacak.
3. Bu BAKIMEVLERİ ulaşımı çok kolay yerlere yapılacak, elektriği, suyu ve kameralar olacak. Hayvanların güvenliği mutlaka sağlanacak.
4. Elemanlar hayvan seven kişilerden oluşacak. Cumartesi - Pazar günleri de bakımevi mutlaka tam kadro açık olacak ve çalışacak. Elemanlardan 3 tanesi kadın olacak. Sahiplendirmenin en yoğun olduğu haftasonları ziyarete mutlaka açık olacak. Yasa ve yönetmelikte tam yedi yerde belediyelerin iletişim içinde çalışacakları hükme bağlanmış olan ''gönüllüler, yerel hayvan koruma görevlileri, STK üyeleri ise'' mesai saatleri içinde tüm gün merkezde yasada belirlenen hizmet ve faaliyetlere destek olmak üzere bulunma hakları korunacak. Ziyaret saatleri sadece merkeze hayvan sahiplenmek veya ailesi ile birlikte gelip dolaşmak isteyenler için geçerlidir. Gönüllülere ziyaret saati kısıtlaması konamaz.
5. Toplama ekibinin başında veteriner veya veteriner teknikeri mutlaka bulunacak. Toplama mesai saatleri içinde yapılacak ve nerelerden kaç hayvan alındığı, nerelere bırakıldığı web sitesi veya sayfalarda düzenli olarak yazılacak. Hayvanların alınması ve bırakılması da aynı şekilde çekilen fotoğraflar web sayfasında yayınlanacak.  Hayvanların yakalanmasında kullanılacak uyuşturucu anestezik ilacın veteriner hekim olmadan arabada taşınması ve hayvanlara uygulanması  yasalara aykırıdır. İlaçları veteriner hekim teslim alacak, kullanacak ve sayı ile kalanı yerine koyacak. Kullandıklarını da belgeleyecek. Uyuşturu ilacın, veteriner hekim dışında başka görevliler tarafından kullanılması yasaya kensinlikle aykırıdır.
6. Hayvanlar için, KALİTELİ kuru mama alınacak. ''Kuru mama alım ihale şartnamesini mamaların gönüllülerce farklı yerlerde hayvanlara verilerek deneneceği ve hayvanlar tafaından yenmeyen mamaların iade edileceği şartı konulacak.'' Firmaya, hayvanlar yemediği takdirde İADE koşulu getirilecek ki küspe mamaları belediyeye satmaya kalkışmasınlar. Ayrıca, işyerlerinden yemek artıkları toplanıp, marketlerden raf ömrü tamamlanmış şarküteri toplanıp ayıklanıp temizlenip hayvanlara takviye olarak verilecek. Fazla toplandığında sokaklardaki hayvanlara verilecek.

C)  POST OPERATİF (Ameliyat Sonrası ve Tedavi) KAFESLERİ BİLGİSİ

Tüm Belediye Kısırlaştırma ve tedavi merkezlerinde kısırlaştırma, müdahale veya operasyon geçiren hayvanların konacağı POST OPERATİF KAFESLER olmalıdır.
1. Bu kafesler en az 1x1 en boy ve derinlikte olmalı, arka duvar yekpare, kapı ve kenarlar kafes olmalı. Sadece arka duvar yekpare olmaıdır.
2. Kafes bölmeleri paslanmaz çelikten olmalı, kapılar kolay açılır kapanır olmalıdır. Bölmelerin önünde yıkama suyunun gideceği drenaj sistemi olmalıdır. Bölmelerin zemini en az 3 cm eğimli olmalıdır. 3 tarafı havalandırmanın sağlanması açısından, kafes veya parmaklık olarak yapılmadır.
3. Post operatif kafesler iki veya üç katlı olmalı, alt kat yerden 30 cm yukarıdan başlamalıdır.
4. Kafeslerin konduğu odanın mutlaka dışarı penceresi olmalı, sürekli temiz hava almalıdır. Kışın ise tavandan ısıtma olmalıdır.
5. Kafeslerin dış kapısında tıpkı insan hastanelerinde olduğu gibi HASTA DOSYALARI konmalıdır. Bu hasta dosyalarında anamnez dahil, hayvanın merkeze  giriş tarihi, yapılan ilaçlar ve günlük uygulamalar yer almalıdır.

TÜM KISIRLAŞTRIMA VE TEDAVİ MERKEZİ TİPLERİ İÇİN GEÇERLİ BÖLÜM DETAYLARI VE İDARİ BİNA PLANLARI

İDARİ BİNA PLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ. 
YAVRULU ANNE VE YAVRU BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.
MAĞDUR KÖPEK BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.
UYUZ KÖPEK BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.
Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram