Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde Hayvan Düşmanlığı

Tarih: 27/09/2021

1. Öncelikle Sn Ozan Gülaçtı, AK PARTİNİN Grup Başkan Vekili olarak, o mecliste sokak hayvanlarını hedef göstererek gündeme getirmek size yakışmadı. Siz sorumlu bir partinin mensubu olarak belediye başkanlarına hesap sormanız gerekirdi, niçin kısırlaştırma yapmıyorlar, niçin KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ KURMUYORLAR diye. Sizi kınıyoruz.
2. Sn Zeydan Karalar, “Hayvan severler barınağa hayvan vermiyor” dediniz. Neden vermiyorlar biliyor musunuz? Çünkü sizin barınağınıza kısırlaştırma için gelen hayvanların yarısı ölüyor, can veriyor. Siz Seyhan belediye başkanı iken 5 yıl boyunca biz size yalvardık, KISIRLAŞTIRMA Merkezi kurmadınız. Büyükşehir belediye başkanı oldunuz, aylarca kısırlaştırmayı orada da durdurdunuz. Şu anda da bir günde 100 kısırlaştırma yapma kapasitesine sahip büyükşehir barınağında ise sadece 8-12 kısırlaştırma yapılıyor. Çünkü siz eleman ekip bakıcı veteriner hekim vermediniz.
Bu gün Adana sokakları kendisi aç hasta perişan sokak köpekleri ile dolu ise ve vatandaş muzdarip ve şikayetçi ise, bunun bir numaralı sorumlusu sizsiniz sn Karalar.
3. Gelelim Recai Mercimek’e. Siz, genel başkanı sokakta besleme yapan İYİ PARTİYE yakışmadınız. Hayvanları hedef olarak gösterdiniz. Ayrıca yalan bilgi yanlış bilgi verdiniz. Karataş belediyesi bakımevi kurdu kısırlaştırma yapıyor dediniz. Karataş ne bakımevi kurdu ne de kısırlaştırma yaptı. Bilgi yanlış.
!!4. Gelelim Mustafa Çay'a, Pozantı Belediye Başkanı. Dediniz ki iki köpek ölse hayvan severler kıyameti kopartıyor… Hayır, sizin belediyeniz hayvanları toplu olarak zehirlediği zaman bizler hayvan severler kıyameti kopardık. Sizin belediyeniz başka şehirlere köpek attığı zaman bizler kıyameti kopardık. Hala daha ne kısırlaştırma yapmayı becerebildiniz ne de orada hayvan sayısını kontrol altına alabildiniz.
!!Bir de ahkam kestiniz, kısırlaştırma hayvan sayısını azaltmaz dediniz. Azaltır efendim, yanlış biliyorsunuz. BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA AHKAM KESMEYİN.
Ve sevgili Adana’lılar, şunu bilin sokaklardaki hayvan sayısının kontrol altına alınması için bu belediye başkanlarının hepsinin kısırlaştırma yapması lazım. Bunu ısrarla talep edin. Başka da çözümü yok bu işin.
Nesrin Çıtırık / Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı.
======================
HAYVAN DÜŞMANLIĞINI İÇEREN MECLİS TOPLANTISININ HABERİ ALAŞĞIDADIR.
http://www.adanadoruk.com/haber-mecliste-herkes-sokak-kopeklerinden-sikayetci-oldu-9147.html
Adana’da sıklıkla şikayet konusu olan başı boş sokak köpekleri Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşuldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’nın gündeme getirdiği başıboş sokak köpekleri konusuna diğer partilerin gruplarından da destek geldi.

1. OZAN GÜLAÇTI
Kentti ki başıboş köpekler konusuna vurgu yapan Gülaçtı,  başıboş gezen sokak köpeklerinin insanlara saldırmalarını anlattı.  Köpeklerin açlıktan insanlara saldırdıklarını öne süren Gülaçtı, “Sizlerde sokaklarda bunları görüyorsunuz. Geçtiğimiz hafta bisikletiyle yola çıkıp köpeklerden kaçarken aracın altında ezilen bir evladımız var. Bu köpekler toplanıp, kısırlaştırılır doğal ortama ya da barınaklara bırakılır. Eğer aç kalırlarsa insanlara saldırırlar. Mamaları yetirince ulaştırmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu.

2. KARALAR: TÜRKİYE’NİN SORUNU
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise sokak köpeklerinin Türkiye’nin sorunu olduğunu dile getirdi. Kendilerinden önce başlanan ve kendilerinin tamamladıkları modern bir hayvan barınağının olduğunu ve bu barınağa yüzlerce köpeği aldıklarını, aşıladıkları yüzlerce köpeğin olduğunu dile getiren Karalar, “Bunu nasıl yapıyoruz biliyor musunuz? Bu hayvan severler ile ilgili de çok ciddi mücadelemiz var. Adamdan köpeği almaya gidiyorsun, adam önünde direniyor. Ben bir konuşmaya şahit oldum. Bir gün Pınar Mahallesi’nde 3 defa üst üste bir vatandaş beni aradı.  Gece 10:00’da 11:00’de 12:00’da köpekler havlıyor rahatsız oluyoruz. İnsanlara saldırıyor dedi. Ben 12:00’da adam gönderdim direndiler vermediler.” diye konuştu.

3. MERCİMEK: İNSANLAR KORKULARINDAN DIŞARI ÇIKAMIYOR
İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek de, Tekir ve Bürücek’te köpeklerden korkularından dolayı insanlar dışarı çıkamadıklarını vurgu yaparak, “Şimdi bir barınak olayı var. Tekir ve Bürücek ile ilgili 6 aydan beri devam eden. Yok orman engelledi yok efendim Kaymakam engelledi yok şöyle oldu yok böyle oldu. Şimdi sezon değişiyor, yaz bitiyor millet evinden dışarı çıkamıyor. Tekir ve Bürücek’te köpeklerden korkularından dolayı insanlar dışarı çıkamıyorlar.  Karataş belediyesi barınakla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol yapmış. Karşılıklı verilen desteklerle Karataş’ta da barınağı yapmışlar. Buradan da Karataş Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum.  Büyükşehirle ile yaptığı diyalogdan dolayı. Neticeyi elde etmiş orada da kısırlaştırma olayı başlamış. Neden? Pozantı da başlamıyor.” ifadelerini kullandı.

4. ÇAY: ÇEVRE İLLERİN KÖPEKLERİ İLÇEMİZE GELİYOR
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ise, Pozantı’ya gelen köpeklerin çevre illerden bırakılan köpeklerin olduğunu anlattı. Pozantı’nın et kültürünün gelişmiş olduğunu ve çevre illerde kentten uzak noktalara bırakılan hayvanların ilçeden gelen et kokusunu alarak Pozantı’ya geldiklerini anımsatan Çay, “İlçemizdeki köpekler çevre illerden ilçemize yakın noktalara bırakılıyor. İlçemizde et kültürü fazla olduğundan ilçemiz koku yayıyor. Haliyle başka illerden bırakılan köpeklerde kokuya duyarlı oldukları için ilçemize geliyor. İlçemize ki köpek sayısı çok fazla. Kulaklarındaki küpelere baktığımızda başka illere ait küpelerin olduğunu görüyoruz” dedi.

5. ÇAY: KISIRLAŞTIRMA OLMADI
Başı boş köpeklerin toplanmasını kendilerinin yapacağını kısırlaştırmayı ise Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını kaydeden Başkan Çay,  “Adana büyükşehir belediyesinden arkadaşlar bizi aradı. Evet kurumlardan kaynaklanan ciddi gecikmeler oldu, birkaç defa durdurmak zorunda kaldık. Şöyle seyyar kısırlaştırma yok uzun zamandan beri yok Zeydan Başkanım. Hüseyin bey zamanında kısırlaştırma olmadı. Uzun zamandır çalıştığımız bir meseleydi. Şimdi şöyle olacak çalışma sistemi de Kamuoyu duymuş olsun. Pozantı Belediyesi olarak toplamayı biz yapacağız kısırlaştırmayı Büyükşehir Belediyesi yapacak. Tarım İl Müdürlüğünde ki arkadaşlar muayenelerini yapacak, yaklaşık bir hafta sonra Büyükşehir Belediyesi ile birlikte iaşe çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz şimdiden hayırlı olsun.” diye konuştu.

6. HERKES ELİNDEN GELENİ YAPIYOR
Kısırlaştırmayla köpek sayısının azalmayacağını anlatan Çay, “Köpek görmeye devam edeceksiniz.  Ama köpekler iyi olacak. Köpeklerin şöyle bir sorunu var. Çevre ilerden geldiğini bahsettiğim köpeklerin kulaklarında Niğde, Ereğli ve farklı il ve ilçelerin  küpeleri var. Buralarda bu köpeklerin kısırlaştırıldığını görüyoruz. Hafta sonları herkes elinden geleni yapıyor. Sivil toplum kuruluşları, büyükşehir belediyesi  Yüreğir belediyesini görüyoruz. Tavuk kıymaları atılıyor, yiyecekler veriliyor ama bu yeteli olmuyor. 2 tane köpek hastalıktan veya başka bir şeyden bir kenarda öldüğü zaman  Allah belediye başkanları ve çalışanlarına yardım etsin. Yani idam sehpamızın kurulmadığı kalıyor. Herkesin bu konuda elini vicdanına koyması lazım. Empati yapması lazım.  Belediye başkanı arkadaşlarımızın iyi niyet ve çaba gösterdiklerini net biliyorum” şeklinde konuştu.

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1996292297200421&id=100004590090826

Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram