54. Belediyelerin Sahiplenmeyi Gönüllü İşbirliğinde Yapması YASAL HÜKÜMDÜR, TALEP EDİNİZ! ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:

Tarih: 14/10/2022

 
54. BELEDİYELERİN SAHİPLENDİRMEYİ GÖNÜLLÜ İŞBİRLİĞİNDE YAPMASI YASAL HÜKÜMDÜR, TALEP EDİNİZ!
ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Hayvanları dağlara köylere başka şehirlere atıp, Yok Etmek ve öldürmek için "Sahiplendirmeyi" Kılıf Olarak Kullanan BELEDİYELER SUÇ İŞLİYOR!

Belediye barınaklarında SAHİPLENDİRME adı altında hayvanların yok edilmesini ÖNLEMEK İÇİN OKUYUNUZ:
Belediye Veterinerleri, barınaklardan yok edilen köpekler için "SAHİPLENDİRDİK" derler. Ama bu sahiplendirmeyi de DEVLET SIRRI gibi saklarlar. Çünkü, sahiplendirme yoktur.
‘’Sahiplendirdik’’ demek yok etme kılıfıdır.
Oysa, yasa maddesi açıktır:
"MADDE 7 – (1) Belediyeler; b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların SAHİPLENİLMESİ için yerel hayvan koruma görevlileri ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR ile İŞBİRLİĞİ yapmakla yükümlüdür."
YHKG ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDAN GİZLİ ve İŞBİRLİĞİ yapmadan, sahiplendirme adı altında YOK edilmelerine göz yummayınız. Belediye veterinerlerine meydanı boş bırakmayınız.
Aşağıdaki ekli yazıyla Belediye Veterineri hk SUÇ DUYURUSU yapınız.
==========================================
Valilik/Kaymakamlık Makamına,

Belediye Veterinerliğince yasal bir zorunluluk olmasına rağmen biz YHKG ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDAN GİZLİ ve İŞBİRLİĞİ yapılmadan ‘’sahiplendirildiği ifade edilen AMA GERÇEKTE SAHİPLENDİRİLMEYEN’’ hayvanlar yok edilmekte, bir kısmı da başka şehirlere, köylere, kırsala atılmakta ve KISIRLAŞTIRILMADIĞI İÇİN oralara atılan hayvanlar hızla çoğalmaya devam etmektedir. Hayvanlar bir taraftan öldürülürken, öte yandan hızla çoğalarak bir KATLİAM ve ÜREME döngüsü devam etmektedir.

Oysa, Belediye Bakımevlerinde bulunan sahipsiz hayvanların sahiplendirmesi konusunda;  ‘’’Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği Madde 7 –(1) ''b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların SAHİPLENİLMESİ için YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİLERİ ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR ile İŞBİRLİĞİ yapmakla yükümlüdür.'' olarak hükme bağlanmıştır.
Bu bağlamda;
1) İlde Sn Cumhurbaşkanı'nı temsil eden MÜLKİ AMİR olarak, İçişleri Bakanlığı 11172 sayılı ‘’Hayvanların Korunması’’ Genelgesi gereği, tüm sahiplendirmelerin yasal hüküm çerçevesinde YHKG ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR işbirliğinde yapılmasının sağlatılması,
2) Yukarıda belirttiğimiz yasaya aykırı uygulamalar nedeni ile bağlı bulunduğu mevzuatlara aykırı davranan veterinerlik hakkında soruşturma açılması,
3) Belediye Veterinerliğince Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği Madde 7- b) bendine muhalefet edilerek, gönüllülerden gizli sahiplendirildiği ifade edilen hayvanların akıbetlerinin bilinmemesine ilişkin, gerçekte sahiplendirilip sahiplendirilmedikleri hususunda DKMP ekiplerince, kayıtlardan kontrol edilip,  tek tek gözle görülerek hayatta olup olmadıklarının tespit edilip, İl Hayvanları Koruma Kuruluna raporlanması yanısıra YHKG ile Gönüllü Kuruluşlarına bilgi verilmesi,
4) Bu sorunun İl Hayvanları Koruma Kurulunda da gündem maddesi olarak yer alıp, tüm belediye uygulamalarının yasaya uygun halde yürütülmesi için bu hususların İl Hayvanları Koruma Kurulunca da takip edilmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin yapılan işlemlere yönelik 3071 ve 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İSİM:
TC:
 
Genel İçerik
Tavport Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli online seyahat sitesi
Her Rezervasyon
Hayvan Dostlarımızı
Sevindiriyor!
Omron Endüstriyel Otomasyon
Hayvan Refahını
Sağlamak İnsanlık
Görevidir.
haykonfed.org
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram