Sn. Cumhurbaşkanım, “Toplumun Vicdan MESELESİ, Milyonlarca Sahipsiz Hayvanın Ölüm Kalım MESELESİ” Olan Hayvanları Koruma Kanunu Makamınıza Sunuldu.

Sn. Cumhurbaşkanım,

“Toplumun vicdan MESELESİ, milyonlarca sahipsiz hayvanın ölüm kalım MESELESİ” olan Hayvanları Koruma Kanunu makamınıza sunuldu.
Sn. Cumhurbaşkanım bu kanunun sizin döneminizde 2004 yılında dünyaya örnek olarak çıkartılmıştı. Fakat bu kanunun iki büyük eksiği vardı.
Birincisi, Türk Ceza Kanunu kapsamında değildi.
İkincisi, bu kanunu başta kısırlaştırma hükmü olmak üzere uygulaması gereken Belediye Başkanları tarafından uygulanmamasıydı.
Türkiye’de 1389 belediye var. 1200’ünde herhangi bir kısırlaştırma bakımevi hiç bir şey yok.
Belediyede kısırlaştırma olmadığı için sayı artıyor, vatandaş şikayet ediyor, BELEDİYE BAŞKANI emir veriyor, hayvanların bir kısmı toplanırken öldürülüyor, bir kısmı karlı dağlara, ormanlara, çöplüklere atılıyor, bir kısmı da başka ilçelere atılıyor. Dolayısıyla bir taraftan katliam öldürme varken öte yandan atıldıkları yerde çoğalan hayvanların üramesi söz konusu.
KATLİAM ve ÜREME döngüsü birlikte devam ediyor.
Peki bizim talebimiz nedir Sn. Cumhurbaşkanım?
1. Birincisi, Belediye Başkanları üzerinde İDARİ YAPTIRIM olmalı, kanunu uygulamayan, kısırlaştırma yapmayan belediye başkanları hakkında SORUŞTURMA açılabilmeli,
2. İkincisi, belediyelerin hayvanları başka ilçelere, dağa, taşa atamaları için her belediyenin kendi ölçeğine göre KISIRLAŞTIRMA TEDAVİ ve BAKIM MERKEZİNİ kendisinin kurması sağlanmalı.
Bu arada kısırlaştırma seferberliğinden bahsediliyor ve Tarım Bakanlığı ile belediyeler arasında. Bu da çok sakıncalı. Kısırlaştırma sadece belediyeler tarafından yapılmalı ki bu kez de bir kısırlaştırma katliamı gündeme gelmemesi için Sayın Cumhurbaşkanım.
Dünyaya örnek olarak çıkardığınız kanunun çok daha iyi aşamalara gelmesi için şu anda biz hayvan severler, bu hayvanlar için “CANINI vermeye CAN vermeye” hazır olan hayvan severler endişe ve umutla bekliyoruz.


Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı


NOT: Arkadaşlar twittere uygun hazırlanmış şu aşağıdaki yazıyı da yoğun olarak CUMHURBAŞKANI ve KABİNE, TBMM Vekiller tw sayfalarına yorumlara yazınız:
=====================
Kanunu uygulamayan, kısırlaştırma yapmayan Bel. Başkanları hk SORUŞTURMA açılması,her belediyenin kendi sınırları içinde KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ Merkezi kurması hükmü yasaya konmalı @RTErdogan @hasandogan @ikalin1 @EmineErdogan @AvOzlemZengin @fahrettinaltun @iletisim @fuatoktay

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Ulusal Mama Desteği

Bir Kap Yemek Bir Kalp Sevgi Projesi – Kars / Arpaçay

Haykonfed ”1 Kap Yemek 1 Kalp Sevgi ” projesine verilen destekler ile Kars Arpaçay’ daki hayvan dostlarımız için mama desteği sağlandı.            

Yasa Tasarısı

ÖNEMLİ! TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Kurulmasına İlişkin AÇIKLAMA..

2015 te kadük olan KATLİAM KANUN TASARISINI bakanlık tekrar ele alıp acele ve GİZLİLİK içinde ÇIKARMAYA çalışırken, bizler de KATLİAM TASARISINA HAYIR diye KANUN ÇIKMASIN diye savaş verdik. Ulusal basın

CORONA Belediye Barınak, Sokak Beslemeleri

Kısıtlamalar ve Tabii ki Hayvanlar için Açlık Tehlikesi Tekrar Kapıda! Peki Biz Ne Yapmalıyız?

Kısıtlamalar ve tabii ki hayvanlar için AÇLIK tehlikesi tekrar kapıda. Çünkü lokantalar kapanıyor gıda  vs şirketler kapanıyor insanlar evlerine geri dönüyorlar. Peki biz ne yapmalıyız? 1. Birincisi kısıtlama genelgesinde sokak