Kırklareli Valiliği Sokaktaki Canlar için Acil Müdahale Ekipleri Oluşturuldu.

Kırklareli Valiliği Sokaktaki Canlar için Acil Müdahale Ekipleri Oluşturuldu.

Kırklareli’nde hayvanlar için değişim süreci başladı… 3 AYLIK SÜREÇTE BAŞLATILAN ÇALIŞMALARI OKUYUNUZ. Siz de bulunduğunuz yerlerde Valiliklere başvurarak bu çalışmaları talep ediniz.
1.Sn Vali talimatı ile acil durum müdahale yönergesine HAYVANLAR da eklendi. İçişleri Bakanlığı 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine, 7/24 hayvan hakkı ihlalleri ve acil müdahale gerektiren yardım çağrıları bildirilmeye başladı.
2. 7486 sayılı genelge gereği olarak da Sn Vali talimatı ile il genelinde gönüllüler işbirliğinde BESLEME odakları oluşturuldu,  besleme çalışmaları başlıyor.
a) Valilik tarafından 100 kulube yaptırılıp gönüllülere dağıtılacak, kulübeler bitmeden yenileri sipariş edilecek.
b)YASAL UYARI AFİŞLERİ ve kamu dairelerine ve muhtarlıklara asılması için farkındalık afişleri hazırlanıyor.
c)Kırklareli’nde Beslemeler, denetim ve hayvanlara acil müdahaleler için toplamda 160 KAMU GÖREVLİSİ GÖREVLENDİRİLDİ.
3. İçişleri Bakanı Sn Süleyman Soylu talimatı ile Türkiye’de bir İLK olarak, Kırklareli’nde İl Özel İdare Bakımevi kurulacak. Bu çalışmanın planlamaları başladı.
4. İl Özel İdare sorumluluk bölgelerinde yani köyler ve kırsallardaki hayvanların TEDAVİSİ için Valilik, İl Özel İdare tarafından Lüleburgaz’da tam teşekküllü ÖZEL KLİNİKLE anlaşma yapıldı. İl ÖZEL İdare sorumluluk alanında olan ve acil müdahale ve tedavi gereken hayvanların tedavisi bu klinikte sağlanıyor.
5. Sahipsiz hayvanlara yönelik en önemli sorun olan kısırlaştırma sorunu için her belediyenin kendi kısırlaştırma ve tedavi merkezini kurması konusunda Sn Vali başkanlığında tüm belediye başkanları ile toplantı yapıldı. Ancak mevcut yasada MOBİL kısırlaştırma şuan için serbest olduğundan, ÇÖZÜM olmadığı biline biline birçok belediye ÖZEL BİR FİRMA ile anlaşma yapmaya devam ediyor.
Sn Vali talimatı ile bakanlıktan müfettiş talep edilerek bu özel firmanın sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamaları için denetim yapıldı. Mevcut durumda bu özel firmanın belediyeler ile anlaşıp sahipsiz hayvanları toplama ve bırakmalarında yasa gereği olarak da mutlak gönüllü ve kurumların bulunması için Sn Vali talimat verdi. Belediyelerin özel firma ile anlaşarak sahipsiz hayvanlara müdahalesi Valilikçe de çok sıkı biçimde denetleniyor.
6. Kırklareli’nde insani ve vicdani olarak sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalar yapan TÜM GÖNÜLLÜLERİN ‘’Yerel Hayvan Koruma Görevlisi ‘’olması için ,  Valilik kurs açıyor ve gönüllülerin bu kursa katılımı için çağrıda bulunularak YHKG olunmasını önemseniyor.
Sn Vali ile görüşmek için birkaç ay evvel Kırklareli’ne gittiğimizde; Kırklareli ve Lüleburgaz Belediyeleri ve  Bakımevleri ile diğer belediyelerin hayvanlara yönelik uygulamalarını gözlemlemiştik. Babaeski ve Pınarhisar Belediyelerinin toplayıp yok etmeye kılıf, yasa dışı barınaklarını görmüş ve Sayın Vali talimatı ile kısırlaştırma ve tedavi olmayan bu 2 yasa dışı toplama kampları hemen KAPATILMIŞTI… Sn Vali ile 4 saatlik çok olumlu bir toplantı yapmıştık. O günden bugüne büyük değişimler olmaya başladı.O toplantıda görüştüğümüz konular ve sonrasında belediye bakımevlerinin koşulları  ve uygulamaları konusunda hazırladığımız raporlarda yer alan sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik ve ayrıca hayvanlar için olan tüm taleplerimiz, Sn Vali tarafından büyük bir hassasiyetle değerlendirilip uygulamaya geçiriliyor.
Kırklareli’nde ilk defa bu kadar umutluyuz. Sahipsiz hayvanlara yönelik bu şehirde Türkiye’de bir ilk olacak çalışmaların başka şehirlere de ÖRNEK olacağı inancındayız.
Sayın Vali Osman Bilgin ve ekibine müteşekkiriz.

Nihal Kasa

Marmarafed Başkanı

kirklareli_valilik_calismalari

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

HayKonfed 2. Kurultay Bildirisi / Denizli

HayKonfed – Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Denizli / 2. Kurultay Sonuç Bildirisi “Toplama, zulüm, ölüm içeren yasa tasarısını reddediyor, herkesi olası bir direnişe hazır olmaya davet ediyoruz.” T.C Cumhurbaşkanını, Hükümetini,

Genel

Çakır’dan sokak hayvanları için çağrı…

Hayvan Hakları Konfederasyonu Temsilcisi Silivri Hayvan Hakları Derneği Başkanı Şükran Sunç Çakır, vatandaşlardan çetin kış şartlarıyla mücadele eden sokak hayvanlarına sahip çıkmalarını istedi. Soğukların yurt genelinde hissedildiği şu günlerde sokak

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

” İftar Artıkları İsraf Olmasın” AVM Ekran Görseli

Ramazanda artan iftar yemeklerinin sokak hayvanlarına verilmesi için, Türkiye’de tüm AVM’lerin dijital ekranlarında bu görselimizi yayınlatabilirsiniz. Standart ekran ölçüsü olan 852pxX480px ebadındaki görselin indirilme linki aşağıdadır. (Farklı ebat isteyenler bilgi@haykonfed.org