Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

havai_fisek_yasaklansinDoğa, hayvan ve insan hayatı için tehlike oluşturan tamamen israf ve gösterişe yönelik havai fişekleri üreten fabrikadaki acı ölümlerden sadece fabrika sahibi değil bunları kullanan belediyeler, şahıslar ve bunu zevkle seyreden toplum olarak biz de sorumluyuz.

Havai fişek patlatılmalarında kuşlar yanıyor, kör oluyor, sağır oluyor, yavru kuşlar yuvalarından düşüyor, kalp krizi geçirip ölüyor, dumandan nefessiz kalıp boğuluyorlar. Deniz hayvanları, karada ve yaban da yaşayan hayvanlar da bu kimyasallardan ve ses patlamalarından ciddi biçimde zarar görüyor.
Havai fişeklerden çıkan kimyasal gazlar doğaya yayılıyor. Özellikle ” hidrokarbonlar” bitkilerin yanı sıra insanlar için de zararlı. Kanserojen kimyasallar, kalıtımsal değişikliklere de yol açabiliyor,  kül kalıntıları yere serpilerek toprağa da zarar veriyor.

Yılbaşı gecelerinde havai fişekler nedeniyle atmosfere yayılan partikül miktarı 5 bin tonu bularak, motorlu taşıt trafiği nedeniyle bir yıl boyunca atmosfere yayılan zararlı gaz miktarının yüzde 17’sine tekabül ediyor.
Yurdumuzda yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonlarca, açlık sınırı altında yaşayan yüz binlerce vatandaşımız var. On binlerce insan hayatını çöpleri karıştırarak kazanıyor. Doğuda sayısız çocuk altı delik ayakkabılarla karda kışta okula gidiyor. Buna rağmen tam bir DOĞA DÜŞMANI olan Havai Fişek atılmasına bir kısmı da devlet eli ile TRİLYONLAR harcanmaktadır. Maddi imkansızlıklar ile okula gidemeyen bir çocuğun eğitim geliri bir saniyelik bir zevk için havaya fırlatılıp yok ediliyor.

Havai fişek için harcanan paralar ile mağdur ve muhtaç olan fakir insanlara yardım edilip, doğuda ki delik ayakkabı ile dolaşan çocuklara kıyafet, beslenme ve eğitim desteği verilmesini istiyoruz.
Fakirliğin böylesine yaygın olduğu bir ülkede, gerek devlet kurumları ve gerekse vatandaşlarca, her vesile ile vahşi bir eğlence olan “havai fişek” gösterilerine trilyonlar harcanması, ‘’büyük bir israf olmakla birlikte doğaya ve içindeki canlı türlerine acı, ıstırap ve ölüm getiren büyük bir duyarsızlıktır”.

“Resmi özel” ayırmadan tüm kuruluş ve şahıslarca Havai fişek kullanımının tamamen YASAKLANMASINI TALEP ediyoruz.

Haykonfed

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Yaban Hayvanlarına TOPLU KATLİAM İZNİ VEREN TARIM KOMİSYONUNU KINIYORUZ!

Av Turizmi ile ilgili TBMM’ de görüşmeleri süren torba teklife ilave edilen madde ile yurt dışından gelen üst düzey misafirlere ÖLDÜRME İZNİ verildi. Diplomatlar, ÖLDÜRME DUYGULARINI HAYVANLAR ÜZERİNDE TATMİN ETSİNLER

Şikayet ve Talep

Belediyelerin Günlük Ortalama Kısırlaştırma Sayısı Sadece 1. Çözüm İçin Valiliklere Ekli Yazıyı Yollayınız.

İl Hayvanları Koruma Kurulu, Vali Başkanlığındatoplanarak “İLÇELERE KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZLERİ, “İLLERE ORTA ÖLÇEKLİ HAYVAN HASTANESİ ve DÜŞKÜN HAYVANLAR EVİ”, “BÜYÜKŞEHİRLERE TAM TEŞEKKÜLLÜ HAYVAN HASTANELERİ ve DÜŞKÜN HAYVANLAR EVİ” kurulması

Şikayet ve Talep

Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz Belediye Başkanları;

Bu mübarek Ramazan Ayında hayır hasenat için kurulan İFTAR çadırlarının etrafındaki gariban KÖPEKLERİ TOPLATIP YOK ETTİRİYORSUNUZ. Bu mudur SEVAP KAZANMAK? Aldığınız her can için, GÜNAHLARINIZDA BOĞULUN… Nesrin Çıtırık ÖNEMLİ BİLGİ: