Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

havai_fisek_yasaklansinDoğa, hayvan ve insan hayatı için tehlike oluşturan tamamen israf ve gösterişe yönelik havai fişekleri üreten fabrikadaki acı ölümlerden sadece fabrika sahibi değil bunları kullanan belediyeler, şahıslar ve bunu zevkle seyreden toplum olarak biz de sorumluyuz.

Havai fişek patlatılmalarında kuşlar yanıyor, kör oluyor, sağır oluyor, yavru kuşlar yuvalarından düşüyor, kalp krizi geçirip ölüyor, dumandan nefessiz kalıp boğuluyorlar. Deniz hayvanları, karada ve yaban da yaşayan hayvanlar da bu kimyasallardan ve ses patlamalarından ciddi biçimde zarar görüyor.
Havai fişeklerden çıkan kimyasal gazlar doğaya yayılıyor. Özellikle ” hidrokarbonlar” bitkilerin yanı sıra insanlar için de zararlı. Kanserojen kimyasallar, kalıtımsal değişikliklere de yol açabiliyor,  kül kalıntıları yere serpilerek toprağa da zarar veriyor.

Yılbaşı gecelerinde havai fişekler nedeniyle atmosfere yayılan partikül miktarı 5 bin tonu bularak, motorlu taşıt trafiği nedeniyle bir yıl boyunca atmosfere yayılan zararlı gaz miktarının yüzde 17’sine tekabül ediyor.
Yurdumuzda yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonlarca, açlık sınırı altında yaşayan yüz binlerce vatandaşımız var. On binlerce insan hayatını çöpleri karıştırarak kazanıyor. Doğuda sayısız çocuk altı delik ayakkabılarla karda kışta okula gidiyor. Buna rağmen tam bir DOĞA DÜŞMANI olan Havai Fişek atılmasına bir kısmı da devlet eli ile TRİLYONLAR harcanmaktadır. Maddi imkansızlıklar ile okula gidemeyen bir çocuğun eğitim geliri bir saniyelik bir zevk için havaya fırlatılıp yok ediliyor.

Havai fişek için harcanan paralar ile mağdur ve muhtaç olan fakir insanlara yardım edilip, doğuda ki delik ayakkabı ile dolaşan çocuklara kıyafet, beslenme ve eğitim desteği verilmesini istiyoruz.
Fakirliğin böylesine yaygın olduğu bir ülkede, gerek devlet kurumları ve gerekse vatandaşlarca, her vesile ile vahşi bir eğlence olan “havai fişek” gösterilerine trilyonlar harcanması, ‘’büyük bir israf olmakla birlikte doğaya ve içindeki canlı türlerine acı, ıstırap ve ölüm getiren büyük bir duyarsızlıktır”.

“Resmi özel” ayırmadan tüm kuruluş ve şahıslarca Havai fişek kullanımının tamamen YASAKLANMASINI TALEP ediyoruz.

Haykonfed

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Uşak Belediyesinin Katlettiği 300 Köpek İçin Soruşturma Talebimiz

Uşak’tan yüklendiği söylenen 300 Köpeği bir kamyon arkasında HAVASIZLIKTAN öldüren KAMYON SAHİBİ firma da BELEDİYE DE HESABINI VERECEK: Uşak valiliğinden ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığından SORUŞTURMA istiyoruz: KONU:

Şikayet ve Talep

SOKAKLAR, hayvanların yaşam alanıdır!!!

Hayvanları ŞEHİRLERDEN SÜRGÜN EDECEK kararları alan Balıkesir İl Hayvanları Koruma Kurulunun yasaya aykırı bu BU SÜRGÜN KARARINI iptal ettirmesini Orman Su İşleri Bakanlığından talep eden ekteki yazıya lütfen katılım sağlayınız.

Şikayet ve Talep

6. DİYANET İşleri Başkanlığı’na: 4 Ekim Hayvanları Koruma haftasında MERHAMET HUTBESİ TALEBİ

ÖNEMLİ ÖNEMLİ… 4 Ekimde kendileri de İl Hayvanları Koruma Kurulu üyesi olan TÜM MÜFTÜLÜKLERDE hayvan hakları hutbesi verilmesi, basına bu konuda beyanatta bulunulması için Diyanet İşleri Başkanlığına AŞAĞIDAKİ ÖRNEK YAZIYI