Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

Ölüm Saçan Havai Fişekler Tamamen Yasaklansın!

havai_fisek_yasaklansinDoğa, hayvan ve insan hayatı için tehlike oluşturan tamamen israf ve gösterişe yönelik havai fişekleri üreten fabrikadaki acı ölümlerden sadece fabrika sahibi değil bunları kullanan belediyeler, şahıslar ve bunu zevkle seyreden toplum olarak biz de sorumluyuz.

Havai fişek patlatılmalarında kuşlar yanıyor, kör oluyor, sağır oluyor, yavru kuşlar yuvalarından düşüyor, kalp krizi geçirip ölüyor, dumandan nefessiz kalıp boğuluyorlar. Deniz hayvanları, karada ve yaban da yaşayan hayvanlar da bu kimyasallardan ve ses patlamalarından ciddi biçimde zarar görüyor.
Havai fişeklerden çıkan kimyasal gazlar doğaya yayılıyor. Özellikle ” hidrokarbonlar” bitkilerin yanı sıra insanlar için de zararlı. Kanserojen kimyasallar, kalıtımsal değişikliklere de yol açabiliyor,  kül kalıntıları yere serpilerek toprağa da zarar veriyor.

Yılbaşı gecelerinde havai fişekler nedeniyle atmosfere yayılan partikül miktarı 5 bin tonu bularak, motorlu taşıt trafiği nedeniyle bir yıl boyunca atmosfere yayılan zararlı gaz miktarının yüzde 17’sine tekabül ediyor.
Yurdumuzda yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonlarca, açlık sınırı altında yaşayan yüz binlerce vatandaşımız var. On binlerce insan hayatını çöpleri karıştırarak kazanıyor. Doğuda sayısız çocuk altı delik ayakkabılarla karda kışta okula gidiyor. Buna rağmen tam bir DOĞA DÜŞMANI olan Havai Fişek atılmasına bir kısmı da devlet eli ile TRİLYONLAR harcanmaktadır. Maddi imkansızlıklar ile okula gidemeyen bir çocuğun eğitim geliri bir saniyelik bir zevk için havaya fırlatılıp yok ediliyor.

Havai fişek için harcanan paralar ile mağdur ve muhtaç olan fakir insanlara yardım edilip, doğuda ki delik ayakkabı ile dolaşan çocuklara kıyafet, beslenme ve eğitim desteği verilmesini istiyoruz.
Fakirliğin böylesine yaygın olduğu bir ülkede, gerek devlet kurumları ve gerekse vatandaşlarca, her vesile ile vahşi bir eğlence olan “havai fişek” gösterilerine trilyonlar harcanması, ‘’büyük bir israf olmakla birlikte doğaya ve içindeki canlı türlerine acı, ıstırap ve ölüm getiren büyük bir duyarsızlıktır”.

“Resmi özel” ayırmadan tüm kuruluş ve şahıslarca Havai fişek kullanımının tamamen YASAKLANMASINI TALEP ediyoruz.

Haykonfed

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Manşet

TBMM de Görüşülmek Üzere Bekleyen Yeni Kanunda Belediyelerin Büyük Bakımevleri Kurmaları Yasaklanmalı.

Sayın Cumhurbaşkanına, Parti Liderlerine, TBMM Üyelerine, Muhtarlarımıza ve Topluma sesleniyoruz.” TBMM de görüşülmek üzere bekleyen yeni kanunda belediyelerin büyük  bakımevleri kurmaları yasaklanmalı.” KATİL BELEDİYELERİN “topla yok et” emrini vererek devlete

Şikayet ve Talep

ÖLÜM ve KATLİAM Getirecek ve Tüm Hayvanların TOPLANMASINI İçermesi Nedeni ile STK’ lardan GİZLENEN Yasa OCAK AYINDA Çıkıyor.

Yasa Tasarısının durdurulması için Sn Cumhurbaşkanına olan yazıya katılım sağlayalım. Tasarıda 6. Maddenin değiştirildiğinin GÖZLERDEN kaçırılması için basın da alet edilerek BÜYÜK bir OYUN ve algı operasyonu var. İş işten

Şikayet ve Talep

Manisa’da ATI aracının arkasına bağlayarak, sürükleyip İŞKENCE eden CANİ hakkında SUÇ DUYURUSU!

NOT: Görüntüler, atın esaret altında nasıl İŞKENCE edilerek ACI çektiğinin görülebilmesi için ”’yavaşlatılmış görüntüdür”’ Ekteki DİLEKÇE ile yazışmaya katılın… Bu şahsın Manisa Yunusemre ilçesinde daha önce de atı aracın arkasına