Adana Büyükşehir Belediyesinin Kısırlaştırma Ağırlıklı Planlanan Yeni Bakımevi

Adana Büyükşehir Belediyesinin, inşaatı yıllar öncesinden başlayan HASTANE ve KISIRLAŞTIRMA ağırlıklı olarak planlanan “Yeni Bakımevi” inşaatı, büyük ölçüde tamamlandığı ve 26 YILLIK ESKİ BARINAK artık alt yapı olarak İFLAS ettiği için, hayvanların TAŞITILMASI hızla BAŞLATILDI.
Dün, Veteriner İşleri Müdürü Ramazan bey ile yarım güne yakın bir süre her yerini tek tek dolaştık ve görüşlerimizi paylaştık. Bütün İMKANSIZLIKLARA rağmen, üstelik de korona krizi  günlerinde, hayvanları taşımanın olabilecek EN İYİ  koşullarda sağlanması da takdir ve teşekkürü hak ediyor.
YAŞAMINI sokakta sürdüremeyecek, mağdur sakat ve terk edilmiş hayvanlar, yavrular ve yavrulu anneler için “BAHÇELİ Yaşam Alanlarının ve TERAS BAHÇELİ bölmelerin” çoğu tamamlanmış.
Tedavi bölmeleri, post operatif ve pre operatif bölmeler çok sayıda var ve kullanıma hazır.
Toprak zeminli, sundurmalı, kulübeli ve bahçeli yaşam alanlarının bilgisini  daha sonra vereceğim.
Şimdi, “teraslı, bahçeli ve odalı bölmelerin” hayvanların rahat yaşamlarını sağlayacak GENEL PRENSİPLERİ içeren teknik özelliklerini göstermek için bilgilendirme yapıyorum.
1. Girişler hayvanların giriş çıkışlarda dışarı kaçmaması için hep 2 kapılı.
2. Odaların yıkanma suyu hemen kapısındaki oluktan gidecek. Terasın yıkanma suyu da terasın kenarındaki boydan boya oluktan gidecek. Pis sular dağılmayacak veya bahçeye akmayacak. Hayvanların altından pislikli sular gitmeyecek, veya kışın buzlu sularla hayvanlar ıslanmayacak.
3. Bahçelerin zeminindeki, stadyumlarda uygulanan tahliye boruları ve filtrasyon katmanı ve üzerinde de hayvanların ayaklarını acıtmayacak YUVARLAK dere çakılı var. En şiddetli yağmurlarda bile buralarda su birikmedi, inşallah hep böyle devam eder.
4. Çatı ve terasın üzerindeki sundurmalar ısı geçirmeyen yalıtımlı sandviç panellerden yapılmış.
5. Odalarda şamandıralı sulukların yanında alüminyum leğenlerde ayrıca suları var. Odaların içinde sürekli temiz hava sağlayacak PVC pencereler yazın açılıp kışın kapacak şekilde yapılmış. En küçük teraslı bölmelerde bile bu pencerelerden var.
6. Bahçelerine kulübeler ve tahta paletler konmaya başlamış ve daha da konacak.
Tepelik bir yerin seçilmesine başta karşı çıkmıştık ama mükemmel ESİNTİSİ ile Adana sıcağında hayvanlar için iyi oldu.
Taşınma sonrası sürecinde eksiklikler daha net ortaya çıkacağı için, zamanla koşulların daha iyi olacaktır.
Eğer, Tıbbi ve teknik ekipman, araç ve personel GEREKLİ SAYIDA verilirse, hizmet açısından da örnek gösterilecek bir merkez olacağına inanıyorum.

Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı

https://www.facebook.com/nesrin.ciritik.adana

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Yasa Tasarısı

Tarım ve Orman Bakanlığına, Hayvanlara Vahşetin Durması İçin Cezalar 2 Yıldan Başlamalı

Her yerden BELEDİYE VAHŞETİ ve ZULMÜ haberleri yağmur gibi yağıyor. Belediye barınakları ölüm kampı, toplama en vahşi şekilde yapılıyor. Belediye başkanları HAYVANLAR yok ettirirken, gönüllülere her türlü psikolojik baskı ve

Haberler

Ankara Çankaya Belediye Bakımevinde KATLİAMIN AYAK SESLERİ Mİ?

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in talimatı olduğu söylenen BARINAĞA GİRİŞLERİN sadece 2 güne indirilmesi, geçmişte defalarca 100 lerce köpeğin yok olduğu bu bakımevinde tekrar köpekleri yok edileceği endişesini doğurdu. Yasalara

Haberler

Sarıyer Belediyesi Hayvan Bakımevi’nin Yenilenmiş Haliyle Açılışı Yapıldı !

  Bunca yıllık mücadele meyvelerini verdi ! Şebnem Aslan – HayKonfed YK. Bşk. Yrd. 2016 Ekim de, Veteriner İşleri Müdürü Hülya Cebeci nin göreve getirilmesi, Sarıyer’de sokak hayvanı rehabilitasyonu açısından