Adana Büyükşehir Belediyesinin Kısırlaştırma Ağırlıklı Planlanan Yeni Bakımevi

Adana Büyükşehir Belediyesinin, inşaatı yıllar öncesinden başlayan HASTANE ve KISIRLAŞTIRMA ağırlıklı olarak planlanan “Yeni Bakımevi” inşaatı, büyük ölçüde tamamlandığı ve 26 YILLIK ESKİ BARINAK artık alt yapı olarak İFLAS ettiği için, hayvanların TAŞITILMASI hızla BAŞLATILDI.
Dün, Veteriner İşleri Müdürü Ramazan bey ile yarım güne yakın bir süre her yerini tek tek dolaştık ve görüşlerimizi paylaştık. Bütün İMKANSIZLIKLARA rağmen, üstelik de korona krizi  günlerinde, hayvanları taşımanın olabilecek EN İYİ  koşullarda sağlanması da takdir ve teşekkürü hak ediyor.
YAŞAMINI sokakta sürdüremeyecek, mağdur sakat ve terk edilmiş hayvanlar, yavrular ve yavrulu anneler için “BAHÇELİ Yaşam Alanlarının ve TERAS BAHÇELİ bölmelerin” çoğu tamamlanmış.
Tedavi bölmeleri, post operatif ve pre operatif bölmeler çok sayıda var ve kullanıma hazır.
Toprak zeminli, sundurmalı, kulübeli ve bahçeli yaşam alanlarının bilgisini  daha sonra vereceğim.
Şimdi, “teraslı, bahçeli ve odalı bölmelerin” hayvanların rahat yaşamlarını sağlayacak GENEL PRENSİPLERİ içeren teknik özelliklerini göstermek için bilgilendirme yapıyorum.
1. Girişler hayvanların giriş çıkışlarda dışarı kaçmaması için hep 2 kapılı.
2. Odaların yıkanma suyu hemen kapısındaki oluktan gidecek. Terasın yıkanma suyu da terasın kenarındaki boydan boya oluktan gidecek. Pis sular dağılmayacak veya bahçeye akmayacak. Hayvanların altından pislikli sular gitmeyecek, veya kışın buzlu sularla hayvanlar ıslanmayacak.
3. Bahçelerin zeminindeki, stadyumlarda uygulanan tahliye boruları ve filtrasyon katmanı ve üzerinde de hayvanların ayaklarını acıtmayacak YUVARLAK dere çakılı var. En şiddetli yağmurlarda bile buralarda su birikmedi, inşallah hep böyle devam eder.
4. Çatı ve terasın üzerindeki sundurmalar ısı geçirmeyen yalıtımlı sandviç panellerden yapılmış.
5. Odalarda şamandıralı sulukların yanında alüminyum leğenlerde ayrıca suları var. Odaların içinde sürekli temiz hava sağlayacak PVC pencereler yazın açılıp kışın kapacak şekilde yapılmış. En küçük teraslı bölmelerde bile bu pencerelerden var.
6. Bahçelerine kulübeler ve tahta paletler konmaya başlamış ve daha da konacak.
Tepelik bir yerin seçilmesine başta karşı çıkmıştık ama mükemmel ESİNTİSİ ile Adana sıcağında hayvanlar için iyi oldu.
Taşınma sonrası sürecinde eksiklikler daha net ortaya çıkacağı için, zamanla koşulların daha iyi olacaktır.
Eğer, Tıbbi ve teknik ekipman, araç ve personel GEREKLİ SAYIDA verilirse, hizmet açısından da örnek gösterilecek bir merkez olacağına inanıyorum.

Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı

https://www.facebook.com/nesrin.ciritik.adana

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Umut Veren Gelişmeler

TOKAT ORMAN VE SU İŞLERİ İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN HAZIRLANAN YASAL UYARI AFİŞLERİ ASILDI.

Tokat’ ın Niksar ve Pazar İlçelerinin önemli noktalarına sokak hayvanlarının korunması, zarar verilmemesi aksi durumun cezaya tabi olduğunun bilinmesi adına Yasal Uyarılı Bilgilendirme Afişler asıldı. Diğer ilçelerede afişlerin asılması temennisiyle;

Umut Veren Gelişmeler

Kırklareli’ne Bağlı Büyükkarıştıran Beldesinde Can Dostlarımız İçin ”Besleme ve Su Odakları”

Kırklareline bağlı Büyükkarıştıran Beldesinde Can Dostlarımız İçin Besleme ve Su Odakları.. Kırklareline bağlı Büyükkarıştıran Küçücük Bir Belde. Fakat yüreği ve sevgisi büyük insanların beldesi. Büyükkarıştıran Beldesi Belediye Başkanı Lütfü Kahraman

Umut Veren Gelişmeler

ADANA Orman ve Su İşleri 7.Bölge Müdürlüğü’nden Örnek Bir Çalışma

  İşte ADANA, İşte ORMAN SU MÜDÜRLÜĞÜ… Yine ÖRNEK BİR ÇALIŞMA, tüm Orman Su Müdürlüklerine Gösterin, TALEP EDİN… Adana Orman Su İşleri Müdürlüğü, bütün şehri BİR TAS SU PANKARTLARI ile