Belediye Bakımevlerinde Hücrelerde Esir Edilen Pitbull ve Benzeri Tür Hayvanların Korona Sürecinde Ailelerine Geçici KAYYUM Olarak Teslim Edilmesine İlişkin GENELGE Yayınlanması Talebi.

Belediye Bakımevlerinde Hücrelerde Esir Edilen Pitbull ve Benzeri Tür Hayvanların Korona Sürecinde Ailelerine Geçici KAYYUM Olarak Teslim Edilmesine İlişkin GENELGE Yayınlanması Talebi.

tarim_orman_ismail_uzmezBinlerce PİTBULL ve benzeri hayvanlar rezil belediyelerin ölüm kampı bakımevlerinde hücrelerde işkence zulüm altında can veriyorlar. KORONA sonrası durum daha felaket oldu. GENELGE ile bu hayvanların ailelerine KAYYUM olarak teslimini istiyoruz. Yazışmaya katılın!

Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı
========================
KONU: Belediye bakımevlerinde hücrelerde esir edilen pitbull ve benzeri tür hayvanların korona sürecinde ailelerine geçici KAYYUM olarak teslim edilmesine ilişkin GENELGE yayınlanması talebi
YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu

Tarım Orman Bakanlığı
DKMP GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 

Tarım Orman Bakanlığı tarafından el konarak belediye bakımevlerindeki ölüm hücrelerinde esir edilmiş olan PİTBULL ve diğer tehlikeli olarak tanımlanan köpeklerin KORONA sürecinde geçici olarak SAHİPLERİNE KAYYUM olarak VERİLMESİ için GENELGE yayınlanmasını talep ediyoruz.
Çünkü, KORONA SÜRECİNDE belediye bakımevlerinde görevli, besleme, bakım, kısırlaştırma ve tedavi hizmetleri  en aza indirilmiştir. Bu bakımevlerine bu hayvanları götürmek, zulüm ve ölüm emirlerini vermekle eşdeğerdir.

1. Talebimize ilişkin YASAL GEREKÇE:
Hayvanları Koruma Kanunu hiç bir ayırım yapmadan tüm hayvanlar için
“MADDE 1. – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.”
ve “MADDE  4. – Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
h) Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.”
hükümlerini getirmiştir.
Dolayısı ile Pitbull ve benzeri hayvanların da KANUN KORUMASI altında olması gerekmektedir. Oysa bu hayvanlara el konup ölüm kampı belediye bakımevlerinde metrelik hücrelerde  pislik içinde aç sefil esir edilmesi yasanın en önemli maddeleri ile çelişmektedir.

2. Yasanın İHLAL EDİLMESİ:
a.)Tarım Orman Bakanlığının bu hayvanlara el koyup ölüm kampı barınaklara götürmesi, yasanın LAFZINA, RUHUNA ve en iki önemli maddesine kesinlikle aykırıdır, bakanlığın yasayı açıkça ihlal etmesi anlamına gelmektedir.
b.) İkinci yasa ihlali ise, el konan bu hayvanların  sokak hayvanları için olan “GEÇİCİ”  bakımevlerin “KALICI”  olarak  konmaları ile yapılmaktadır.
c.) Üçüncü yasa ihlali ise, bu hayvanların yasa tanımaz insanlarca üretimini satışını hatta dövüştürülmesini engelleyemeyen bakanlığın, bu hayvanları bebekken alıp aile ferdi halinde büyüten ailelerden zorla tüm aileyi ve çocuklarını üzüntü ve duygusal darbelere maruz bırakıp KİŞİLİK HAKLARINI ihlal ederek almasıdır.
Özellikle de bu korona döneminde çoğu aile ortamında yaşayan bu hayvanlara el koyup belediye bakımevlerinde  esir etmek İNSANLIK SUÇUDUR, AHLAKİ ve VİCDANİ tüm değerlere aykırıdır.

3. Başta TARIM ORMAN BAKANLIĞI ve BELEDİYELER olmak üzere KURUMLARIN GÖREV İHMALLERİ:
Ayrıca, yasaya göre üretimi ve satışı da yasak olan bu hayvanlar, DEVLET KURUMLARIMIZIN gözü önünde gerek üretim çiftliklerinde ve gerekse merdiven altı olarak her türlü denetimden uzak üretilmektedir. Üretilen bu  hayvanlar petshoplarda ve özellikle internet ortamında adresli ilanlar ile açıkça satılmaktadır.
DKMP Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar üretici, satıcı ve dövüşçülerin ellerindeki pitbull ve benzeri hayvanlara değil, düzgün ailelerin elindeki pitbullara EL KOYMAKTADIRLAR.
Kısaca üretilmesine, satılıp dövüştürülmelerine izin var ama, normal ailelerin yayında kedilerle yaşayan pitbulları aile yanında kalmalarına izin yok.
Belediyeler ise yasada yer aldığı isimle GEÇİCİ olarak yapılan BAKIMEVLERİNE, el konan pitbulları kabul edip koyarak yasa ihlali ve görev ihmaline ortak olmaktadırlar.
On altı yıl önce kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’nda, EL KOYMA, KORUMA ALTINA ALMA hükümleri var iken, şimdiki adı ile TARIM ORMAN BAKANLIĞI el konan veya koruma altına alınan tüm hayvanlar için uygun  yerlerin yapılması konusunda hiç bir teşebbüste bulunmamış, bir çalışma yapmamış, hayvanları belediyelerin ölüm  kampı bakımevlerine bile bile teslim etmiştir.

4. SONUÇ ve TALEP: Bakanlık tarafından bir GENELGE yayınlanarak, bakımevlerinde bulunan ailelere ait olan pitbull ve tehlikeli olarak tanımlanan diğer tür hayvanların KORONA sürecinde KISIRLAŞTIRILARAK  KAYYUM OLARAK ailelerine geçici olarak verilmesidir. Yine korona sürecinde bu tür hayvanlara el konmaması, kısırlaştırılmış olarak sahiplerine geçici olarak bırakılmasıdır…
Müracaatımıza 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Nesrin Çıtırık
HayKonfed Başkanı

bekir.pakdemirli@tarimorman.gov.tr,
dkmp@tarimorman.gov.tr,
akifozkaldi@ormansu.gov.tr,
ozeratac35@gmail.com,
tarimorman.okm@tarimorman.gov.tr,
gida.bakanozelburo@tarim.gov.tr,
dkmp@ormansu.gov.tr,
mustafabulut@tarimorman.gov.tr,
muhammed.colak@tarimorman.gov.tr,
hasan.kanca@tarimorman.gov.tr,
erdem.ismetoglu@tarimorman.gov.tr,
hayvanhaklari@tarimorman.gov.tr,

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Isparta Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya Günaydın’dan Örnek Davranış

(Videonun sesini açmak için; mouse okunu videonun üzerine getirip sağ tıklayarak “Sesini Aç” seçeneğini seçiniz.) Isparta Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya Günaydın’ın “Köpeğe AZARLAMA YAPILMASINI İSTEMİYORUM…Oşşt diye bağırıyoruz… BU YASAK!..

Haberler

Ünlü Perküsyon Sanatçımız Burhan Öçal’dan #KaputaVur Kamu Spotu

Ünlü perküsyon sanatçımız Burhan Öçal, bu kez de ustalığını #KaputaVur kamu spotu ile hayvan dostlarımız için sergiledi. Özellikle soğuk kış aylarında ve her daim milyonlarca hayvanın araç kaputlarında parçalanarak can

Haberler

Seferihisar Belediyesi Bakımevi İçin Yapılan Karalama Amaçlı Yayınlara İlişkin Kamuoyuna Açıklama!

Türkiye’de çok az sayıdaki iyi durumda olan bakımevlerinin başında gelen Seferihisar Belediyesi Bakımevi’nde, SEHAYDER Seferihisar Hayvanları Koruma Derneği de yıllardır aktif olarak gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Seferihisar Belediye Başkanı Sn Tunç