T.C İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ”SOKAK HAYVANLARI GENELGESİ” için Minnettarız

T.C İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ”SOKAK HAYVANLARI GENELGESİ” için Minnettarız

bakan_soylu_minnettarızSokaklarda yaşam savaşı veren hayvanlarımız için yazılı müracaatımızı önemle dikkate alarak, hafta sonu dahil  bizlerle yoğun iletişim içinde 2 gün gibi kısa bir sürede  GENELGENİN hazırlanıp makama sunulması için çaba gösteren tüm BAKANLIK YETKİLİLERİNE çok teşekkür ederiz. Devletimizle gurur duyuyoruz.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Haykonfed
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu AnadoluFed
Ege Hayvan Hakları Federasyonu EgeFed
Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu KaradenizFed
Marmara Hayvan Hakları Federasyonu MarmaraFed
Akdeniz Hayvan Hakları Federasyonu AkdenizFed
Yurdun dört bir yanında yaşam hakkı mücadelesi veren GÖNÜLLÜLER

NOT: Genelge Yayınlanması talebimizi içeren müracaat yazımız ektedir. Bu bağlamda herkes bulunduğu yerdeki VALİLİK ve KAYMAKAMLIK makamları ile iletişime geçmesini rica ediyoruz. Detay bilgileri ve örnek yazıları ayrıca yayınlamaya devam edeceğiz.

https://www.facebook.com/coronafelaketindehayvanlaricindayanisma/posts/120678412906112

İçişleri Bakanlığınca bugün 81 İl Valiliğine Yollanan Genelge
=======================

T.C.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
İller İdaresi Genel Müdürlüğü
ÇOK ACELE
Sayı : 89780865-153- 6240
Tarih: 04/2020
Konu: Sokak Hayvanları

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla bugüne kadar ilgili Bakanlıklar, Valilikler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir alınmıştır.
Sosyal izolasyonu büyük oranda tesis eden bu tedbirlerle insanların toplu olarak bulundukları alanlar kontrol altına alınmış, bu amaçla lokanta, restoran, kafeterya gibi yiyecek içecek servisi yapılanlar yerlerde de geçici olarak kısıtlamalara gidilmiştir.
Öte yandan koronavirüs salgını sadece insan hayatını değil sokak hayvanlarının da hayatını olumsuz etkilemektedir. Sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla gündelik yaşamın olağan koşullarının değişmesi ve yiyecek içecek servisi yapılan yerlerin tüketim kapasitesinin düşmesi nedeniyle başta hayvan barınakları olmak üzere artık yiyeceklerden beslenen sokak hayvanları açısından yiyecek bulma zorluğu ortaya çıkmaktadır.
Bu nedenle, Vali/Kaymakamlarımızca başta yerel yönetimler olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak içinde bulunduğumuz süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek olan sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Bu amaçla, başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında tespit edilen noktalara düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması, ihtiyaç duyulan alanların dezenfekte edilmesi, vatandaşlarımızın da bu konudaki hassasiyetlerinin arttırılması önem taşımaktadır.
Vali ve Kaymakamlarımız tarafından yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde yerel yönetimler, Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerekli planlama, koordinasyon ve uygulamanın eksiksiz şekilde yerine getirilmesi hususunda;
Gereğini önemle arz ve rica ederim.

Süleyman SOYLU
Bakan

ic_isleri_genelge2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

CORONA Hayvanlar İçin Dayanışma

Kanun Tanımaz Belediyeler, KORONA Felaketini Fırsata Çevirip Hayvanları YOK EDİYOR.

Kanun tanımaz rezil belediyeler, KORONA felaketini fırsata çevirip, KISIRLAŞTIRMA çalışmalarını durdurup, KÖPEKLERİ furya halinde topluyor, öldürüyor, ormanlara dağa taşa, başka şehirlere atıyorlar. Bakımevlerindeki görevlilerin büyük çoğunluğu izne ayrıldı. Barınaklarda da

CORONA Hayvanlar İçin Dayanışma

DKMP Genel Müdürlükten Müjdeli Bir GENELGE. Uygulanması için Örnek Yazıyı DKMP Müdürlüklerine Yollayın

Biz genelge çıksın diye çırpındık, SİZLER DE BULUNDUĞUNUZ ŞEHRİN DKMP Müdürlüklerine yollayıp takip etmelisiniz. Tarım Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü il müdürlükleri görevlilerinin her gün belediye bakımevini DENETLEMESİ, rapor hazırlayarak

CORONA Hayvanlar İçin Dayanışma

İçişleri Bakanlığı Genelgesi Yanısıra Ankara’da 450 Gönüllüye Besleme İzni Alındı.

Değerli Arkadaşlar, Sayın içişleri bakanımız SÜLEYMAN SOYLU imzası ile yayınlanan genelge, sokak hayvanlarını besleyen gönüllü vatandaşları İSTİSNA kişiler olarak tanımladı. Devletimiz biz hayvan severlere güvenerek ve hayvanlarımızın yaşam haklarına önem