Hayvanseverler Bu Karanlık Dönemde Birleşin. Belediye Başkanlıkları Bakımevlerine Yasak Koyamazlar.

Hayvanseverler Bu Karanlık Dönemde Birleşin. Belediye Başkanlıkları Bakımevlerine Yasak Koyamazlar.

bakimevlerine_yasak_koyamazlarBelediye Başkanı denen KASA BOŞALTAN kişiler (birbirlerini böyle suçluyorlar) koronayı bahane ederek bakımevlerine YASAK koyarak, GÖNÜLLÜLERİ de yasaya aykırı olarak ZİYARETÇİ kapsamına koyup, hayvanları gözden uzak ÖLDÜRMEYİ hedefliyorlar. Barınaklarda esir edilen hayvanlar AÇ-SUSUZ ve TEDAVİSİZ zaten can verecekler…
Yasada tam 7 yerde Belediyelerin Gönünüllü-YHKG- STK ile iletişim içinde çalışması var. YASAL haklarınızı söke söke alacaksınız. Asıl bu ZOR günlerde Belediye-Gönüllü iletişim içinde birlikte çalışması gerekirken, bu adamlar ÖRTÜLÜ KATLİAMLAR yapmak için sizleri bakımevlerinden uzat tutmaya çalışıyorlar.
Herkes aşağıdaki örnek yazıyı belediyesine yollasın, SORGULASIN, bilgi vermeyen, barınağa giriş yasağının sadece ZİYARETÇİLERİ kapsadığını, gönüllülere bir giriş yasağı olmadığını AÇIKLAMAYAN başkanları Valilikler ve İçişleri Bakanlığına şikayet etsin.
Bizimle de iletişimde kalın, birlikte savaşacağız.
Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı
===============================
BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
KORONA karantinasını  fırsata çevirerek, yasaya, insanlığa, vicdana aykırı olarak BAKIMEVİNİ ziyarete kapattınız.
Hiç olmazsa, İnsanoğlunun BELALARDAN BELALARA koştuğu bu günlerde, CORONA Felaketi biraz olsun belediyelerin ÖLDÜRME duygularını durdurur sandık, ama aksine öldürme duygusunu daha da körüklemiş.
Zaten normal zamanda da yemek, ilaç, tedavi olmayan, yeterli veteriner hekim, bakıcı olmayan barınağı tamamen kapatıp GÖNÜLLÜ denetimden de kurtularak, oradaki esir hayvanları aç susuz ölümlere mahkum ederek, kanunu çiğniyorsunuz. Barınağı kapatarak, hayvanları gözden uzak öldürtmenin zeminini hazırlıyorsunuz.
Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliği tam 9 yerde (MADDE 4, MADDE 5, MADDE 7, MADDE 11 ve MADDE 21 ve fıkralarında), belediyelerin “Gönüllüler, STK lar ve Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile” iletişim ve işbirliği yapılmasını açıkça hükme bağlamıştır.
Korona karantinası nedeni ile, sadece gezmek veya çocuklarına hayvan sevgisi vermek için bakımevine ara sıra gelen normal vatandaşlar için ziyaret kaldırılabilir.
Ama, yasal hüküm ve vicdani boyutta tüm hizmetlerde GÖNÜLLÜLER ile bu zor dönemde daha yoğun iletişim içinde çalışmanız gerekirken, barınak katliamlarının zeminini hazırlıyorsunuz.
Gönüllülerin anayasal hakları olan yasanın tanımladığı hayvanlara yönelik müşterek çalışmaları engelleyerek görevinizi kötüye kullanıyorsunuz.

SONUÇ VE TALEP:
Aşağıdaki sorularımıza ilişkin tarafımıza ve KAMUOYUNA açıklama yapmanızı talep ediyoruz.
1. Belediye Bakımevinde kaç hayvan var? Kaç bakıcı var? Kaç veteriner hekim var? Tedavisi başlamış olan kaç hayvan var? Bu süreçte o tedaviler nasıl ve kim tarafından uygulanacak?
2. Bu korona karantina sürecinde bakımevinde hangi veteriner hekimler, hangi bakıcılar görevli? Kaç görevli izne çıktı ve bakımevinden başka birimlerde görevlendirildiler?
3. Acil yaralı hayvanların alınması tedavisi için hangi araç, hangi görevli, hangi veteriner hekim görevlidir?
4.  Gönüllüler ile ne zaman hem bakımevi hem de sokaktaki hayvanlar için iletişim kurarak birlikte çalışma yapmaya başlayacaksınız?
Tarafımıza ve kamuoyuna bu somut bilgiler için açıklama yapmadığınız takdirde, barınakta KATLİAM başlatacağınız yasal boyutta başta İçişleri Bakanlığı ve valilikler olmak üzere tüm ilgili kurumlardan soruşturma talep edilecek ve kamuoyuna duyurulacaktır.
Müracaatımıza ilişkin tarafımıza ve kamuoyuna 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası gereği bilgi ve cevap verilmesini, ekte bilgilerinize sunduğumuz yasa maddelerinin dikkatle incelenmesini ve kanunları gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı
TC

________________________
EKLER… Yasal dayanak olan yasa ve yönetmelik maddeleri;

HAYVANLARI KORUMA KANUNU GÖNÜLLÜ İLE ÇALIŞMAYA İLİŞKİN HÜKÜMLERİ

Madde 4- (d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan GERÇEK ve TÜZEL KİŞİLERİN teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır. hükmü çerçevesinde hayvanlara yönelik çalışmalar yapan gönüllülerin, bakımevine girişlerinin yasaklanması kanuna aykırıdır.

Kanun Madde ( j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların
bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır hükmü çerçevesinde hayvanlara yönelik çalışmalar yapan gönüllülerin, bakımevine girişlerinin yasaklanması kanuna aykırıdır.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU YÖNETMELİĞİ GÖNÜLLÜ İLE ÇALIŞMAYA İLİŞKİN HÜKÜMLERİ
Madde 7 – (1) BELEDİYELER; (gönüllülerle çalışmasına ilişkin Yönetmelik Maddesi
b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla
ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla gorevli ve sorumludur

MADDE 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre bakılır
d) Geçici bakımevlerinde ………….Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

31- Belediyelerin ÖLÜM KAMPI Bakım Evlerine İŞ GÜVENLİĞİ ve SAĞLIĞI Müfettişlerince Denetim İstiyoruz

Belediyelerin ÖLÜM KAMPI Bakım evlerine İŞ GÜVENLİĞİ ve SAĞLIĞI müfettişlerince denetim istiyoruz. NİÇİN?  Okuyun: Belediye bakım evlerinin ölümcül koşullarını, hayvanlara yapılan işkenceyi hepimiz yüreklerimizde yaşıyoruz. Orman Su İşleri Müdürlüklerinin görevlileri

Şikayet ve Talep

HAYKONFED’İN EYÜP BELEDİYESİ HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSU (ekte) HAZIR. PAZARTESİ SAVCILIĞA VERİLECEKTİR.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA ŞİKAYETÇİ : HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI KONFEDERASYONU …………………………………………. VEKİLİ : Av………. Av. ………. ………………………………………………………………………………………… ŞÜPHELİLER : 1- Remzi AYDIN (Eyüpsultan Belediye Başkanı) Nişancı Mah. Eyüp Sultan Bulvarı No.72

Şikayet ve Talep

Kırşehir Kaman’da UYUŞTURUCU OKLU İĞNE ile Köpekleri VURACAK Olan Belediye İşçisi Yanlışlıkla KENDİNİ VURDU.

Cimer üzerinden Kırşehir Valiliğine olan DİLEKÇEYE KATILALIM Tüm Belediyelere İBRET OLSUN!.. Kırşehir Valiliği ‘nden, KAMAN BELEDİYESİ nin yasaları İHLAL ettiğinin AÇIK İSPATI olan bu olayın DELİL olarak kabul edilerek başta