Sahipsiz Hayvanlar İçin Etkinlik Yapmak İsteyen Okullara Örnek Bir Çalışma

Sahipsiz Hayvanlar İçin Etkinlik Yapmak İsteyen Okullara Örnek Bir Çalışma

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde Haykonfed & Doğa Kolejleri işbirliğinde 1 hafta süresince yapılan etkinlikleri OKULLAR İÇİN ÖRNEK OLMAK üzere GEREKÇESİ ve DETAYLARI ile paylaşıyoruz.

1. OKULLARDA NİÇİN HAYVANLAR İÇİN ETKİNLİKLER YAPILMALI? Günümüzde artık ilkokullara kadar inen ve gittikçe dahada yaygınlaşan ŞİDDET, yönetimlerin bir dizi acil önlem almalarını gerektiren ciddi bir TOPLUMSAL TEHLİKE haline gelmiştir. Özellikle çocuklarda da yaygınlaşmış olan ŞİDDET duygularının SEVGİ ile yer değiştirip, hayvanlara karşı duyulan merhamet ve şefkat duygularının geliştirilmesi, toplum bilimciler ve psikologlar tarafından da bilimsel kabul görmüş bir gerçektir.

Genel şiddet içinde, çocuk şiddeti bir İMDAT ÇIĞLIĞI olarak karşımızdadır ve toplumsal hastalığın belirtisi olan bir yüksek ateştir. Şiddet uygulayan çocukların da ‘çaresizlik ve acılarla yoğrulmuş’ zor koşulların ve sosyal yapının kurbanı olduğu apaçık ortadadır.

Dünya’da en zayıf halka olan ‘savunmasız çocuklar’ ve ‘çaresiz hayvanlar’ arasında oluşacak ‘MERHAMET, KORUMA VE PAYLAŞMA’ duyguları, insanlığın en büyük derdi olan ‘şiddetin’ üstünden geçecek bir ‘sevgi köprüsü’ olacaktır.

Sevgi duygusunun tohumlarının çocukların yüreklerine ekilmesiyle, o tohumlar çocuklarla birlikte büyüyüp serpilip gelişerek ‘tüm dünyayı ve evreni’ kucaklayacaktır.

Şiddet karşısında SEVGİ zafer kazanmalı, minik yüreklerdeki ŞİDDET sökülüp atılmalıdır. Bu nedenle, karşılıksız katıksız bir sevgi pınarı olan can dostlarımız hayvanlarla, her biri birer kanatsız melek olan çocuklarımız arasında ‘sevgi köprüsü’ oluşturulmalıdır.

2. HayKonfed ve DOĞA KOLEJLERİ İŞBİRLİĞİ İLE YAPILAN ETKİNLİĞİN BİLGİLERİ:

Bu bağlamda çocuklardaki ‘şiddet’ duygusunun ‘sevgi’ duygusuna dönüşerek, çocuklar ile can dostlarımız olan hayvanlar arasında ‘dostluk ve korumaya’ yönelik bir iletişim sağlamak hedefi ile Haykonfed & Doğa Kolejleri işbirliğinde toplam 120 okulda  4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Haftasında yurt çapında etkinlikler yapıldı.

1.) Bir hafta boyunca tüm yurt genelinde Doğa Koleji okullarında ETKİNLİK köşeleri oluşturuldu.

2.) Bir hafta süresince çocuklar resimler yapıp, şiirler yazarak, kendi iç dünyalarında hayvanlara karşı olan duygusal bağlarını sergilediler. Yapılan tüm çalışmalar, okulların etkinlik köşelerinde sergilendi.

3.) Sınıf öğretmenlerinin mentörlüğünde, kendi el becerileri ile ”hayvan dostlarımızın korunmalarına ” yönelik kedi evleri, köpek kulubeleri ve kuş evleri yaptılar. Bunlar da 1 hafta süresince etkinlik köşelerinde toplandı.
4.) Her bir Doğa Koleji okulunda oluşturulan etkinlik köşelerinde ayrıca hayvanlar için yardım toplama sepetleri oluşturuldu. Öğrenciler, sokaklarda açlıkla yaşam mücadelesi veren hayvan dostlarımız için 1 hafta süresince harçlıklarından ve ailelerinin destekleri ile de miktarı kendi özgür iradeleri tarafından belirlenerek, mama topladılar.
Bir haftanın sonunda her bir okulun etkinlik köşelerinde toplanan mamalar, evler, kulubeler, bulundukları illerdeki en mağdur hayvanlara ulaştırılması için onları, bu hayvanlara bakan gönüllüler ile irtibatladık.
Bir çoğu kendi istekleri ile 1 hafta süresince topladıkları mama ve evleri gönüllülerimiz ve öğretmenleri eşliğinde bizzat hayvanların bulunduğu bölgelere giderek topladıkları yardımları kendi elleri ile ulaştırdılar..
Bir haftalık bu etkinliğin sonunda Doğa Koleji öğrencileri ile hayvan dostlarımız arasındaki ”merhamet, koruma ve paylaşım” duyguları daha da güçlendi..

Doğa Kolejlerine Teşekkürlerimizle..

Haykonfed- Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu

Haykonfed & DOĞA KOLEJLERİ İŞBİRLİĞİ İLE 120 OKULDA 1 HAFTA SÜRESİNCE YAPILAN ETKİNLERDEN BAZI İLLERDEN GÖRÜNTÜLER

doga_kolej_haykonfed

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sorry, no posts were found.