50- Hayvan Hakları MÜCADELESİNDE Yapılacak Çalışmalara İlişkin İzlenmesi Gereken Yollar

50- Hayvan Hakları MÜCADELESİNDE Yapılacak Çalışmalara İlişkin İzlenmesi Gereken Yollar

belediye_vahsetlerine_dur_demek_icin1
HAYVAN HAKLARI MÜCADELESİNDE İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR:
Katil belediyelerin KISIRLAŞTIRMA yapmayıp, hayvanlar çoğalıp vatandaş şikayet ettikçe toplayıp ÖLDÜRMELERİNE, gönüllülere YASAKLAR koyarak ÖLÜM KAMPI barınaklardaki hayvanların AÇ SUSUZ ve PİSLİK içindeki durumlarını ve cinayetlerini SAKLAMALARINA, gönüllülere her türlü baskı ve tahakkümü uygulayarak yasal haklarını YOK SAYMALARINA karşı yapılması gereken çok yönlü mücadele yollarını öğrenmez ve uygulamazsak, vahşete sadece seyirci kalacağımızı bilmeliyiz. Başta “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik öngören 7332 sayılı Kanun’u ve buna göre mevcut kanunu çok iyi okuyup öğreneceksiniz. Bunun için aşağıdaki linkleri TIKLAYINIZ. https://www.facebook.com/haykonfedgenelgeler/posts/312483207291348
Aşağıdaki hususları okumadan önce ilk yapacağınız, il veya ilçenizdeki KENT KONSEYİNİ inceleyin, hayvan hakları masası olup olmadığını araştırın. Mutlaka KENT KONSEYİNDE Hayvan Hakları Masası’nın oluşturulmasını talep edin ve üye olun.
İkinci yapacağınız önemli husus, öncelikle TWİTTER hesabı açacağız, var ise daha aktif hale getireceğiz. İnstagram ve facebook hesaplarımız olacak. Bulunduğumuz şehirdeki tüm bürokratlar, partiler, kurumlar, mensupları, STK lar, basın kuruluşları dahil CİDDİ BİR TWİTTER, İnstagram ve Facebook adreslerini bulup hemen bir ADRES VERİ TABANI oluşturacağız.
Belediyelerin web sitelerini detaylı inceleyip tüm yöneticileri meclis üyelerini başkan yardımcıları vs vs kim kimdir, belediyenin faaliyetleri nelerdir bakacağız. Keza diğer kurumların da..
Sonra ilgili tüm kurumların mensuplarının tüm sosyal medya hesaplarını ve mail adreslerini bulacağız.
Twitter ve instagramda, bulunduğunuz şehirle ilgili tüm kurumların kişilerinin SOSYAL MEDYA adreslerini bulmak için, o şehrin belediye başkanı, valisi, kaymakamı, DKMP si, milletvekillerinin hesaplarına girip ONLARIN TAKİP ETTİKLERİ kişiler listesine girince, bütün ilgili yetkili kişilerin twit ve ins adreslerine ulaşmış olacaksınız… Bütün çalışmalar artık özellikle de PANDEMİ döneminde SOSYAL MEDYADA olacak, unutmayın.
✅✅✅BÖLÜM 1: YAPILMASI GEREKEN ANA HUSUSLAR:
‼️1. Kanun maddelerini, haklarınızı ve kurumların görevlerini hukukçular kadar iyi öğreneceksiniz. Ezberleyeceksiniz. SIRTINIZI kanunlara dayayacaksınız. İçişleri Bakanlığının tüm genelgelerini, vali ve kaymakamlara verdiği görevleri ve kurumların görevlerini onlardan daha iyi bilmelisiniz. İçişleri Bakanlığı Temmuz 2020 Hayvan Hakları Genelgeleri için linke bakınız: https://www.facebook.com/haykonfedgenelgeler
‼️2. Mutlaka, öncelikle Belediye Meclis Üyeleri, MUHTARLAR ve BASIN ile iletişim kurup, KİTLELERE ulaşıp, kamuoyu oluşturup belediyelerin karşısına TOPLUM DESTEĞİ sağlayarak çıkacaksınız.
‼️3. Bulunduğunuz şehrin SORUN ve ÇÖZÜME YÖNELİK TALEPLER raporunu en fazla 6 madde olarak ve somut verilere dayanarak hazırlayacaksınız. İletişim kurduğunuz tüm kurum ve guruplara bu SORUN – ÇÖZÜM raporunu sunacaksınız. Sadece şikayet eden değil, ÇÖZÜMÜ de bilen ve öneren EŞİT MUHATAP olarak olacaksınız.
‼️4. Tüm kurumlara ve topluma “BAKIMEVİ, BARINAK veya RM” değil, “KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ” olması gerektiğini anlatacaksınız. KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ dışında hiç bir oluşumu kabul etmemelisiniz. Büyük dev bakımevlerinin BÜYÜK TOPLAMA merkezleri olacağını, kesinlikle orta ölçekli KISIRLAŞTIRMA ve BAKIM MERKEZLERİ olmasını isteyeceksiniz. Bakım merkezi kurulmadan önce YETERLİ VE GEREKLİ SAYIDA VETERİNER HEKİM, Bakıcı, Yardımcı hizmetli, Genel Hizmetler PERSONELİNİN önceden belirlenmesini isteyeceksiniz. Büyük dev merkezler kuran belediyeler, buralardan mütahitler ile paylaşımlar yapmakta, ve fakat sonra başta veteriner olmak üzere eleman almamaktadırlar. Çünkü elemanlardan ceplerine giren bir para olmadığı için.
‼️5. Belediyelerin ÖZELLİKLE KÖPEK KISIRLAŞTIRMA sayılarını öğrenip, HİZMETİN EKSİKLİĞİNİ sayısal verilerle ispat edeceksiniz. Bunu nasıl yapacaksınız?:
a-) Dünya Sağlık Örgütü parametlerine göre her şehirde bir günde asgari 10 köpek kısırlaştırması yapılmalı ki üreme kontrol altına alınsın. Bir ayda 20 mesai günü düşünülürse, orta ölçekli bir bakımevinde günde 10 yılda 2400 köpek kısırlaştırılması gerekir.
b-) Günde 10 köpek kısırlaştırılmalı sayısını nereden bulduk? Her şehirde varsayımsal hesap ile her gün asgari 1 köpeğin doğum yaptığını ve 10 yavru doğurduğunu varsayarak bu sayıyı 365 ile çarparak yılda 3650 köpeğin doğduğunu varsayıyoruz. Ölümler kazalar ile %30 kayıp olduğunda, yaklaşık 2500 köpek şehir nüfusuna katılıyor.
c-) Yavru ölümleri popülasyonuna oranla HER YIL ASGARİ 2400 KÖPEK kısırlaştırılması yapılmalı ki ÜREME KONTROL ALTINA ALINSIN.
d-) Eğer bulunduğunuz şehirde BAKIMEVİ var ise, son 2 yılın KEDİ ve KÖPEK olarak ayrı ayrı KISIRLAŞTIRMA sayılarını, DKMP İl Müdürlüğünden öğreneceksiniz.
O şehirde “1 yılda şu kadar köpek kısırlaştırılmış, oysa asgari 2400 kadar köpek kısırlaştırması yapılmalıydı” diye belirleyip KISIRLAŞTIRMA yapılmadığını ispat edeceksiniz. Sorun çözüm raporunuzun en başında bu bilgiler yer alacak. Aynı hesapla kediler için de kısırlaştırma sayısal raporları hazırlayabilirsiniz. Ama daha çok şikayet köpeklere ilişkin olduğu için anlatımda köpek kısırlaştırmasına öncelik verdik.
‼️6. Bakımevi olmayan belediyelerin de her yıl artan asgari 3500 köpeği nereye koyduğunu sorgulayacaksınız. En kısa zamanda belediyenin kendi sınırları içinde KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ ÜNİTESİ kurulmasını isteyeceksiniz. Bakımevi olan belediyelerin de bakımevlerinin KISIRLAŞTIRMA MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ, MUTLAKA VETERİNER HEKİM ve VETERİNER TEKNİKERLERİ görevlendirilmesini talep edin. Bu arada bir kısırlaştırma merkezi ve bakımevinin nasıl olması gerektiğini siz bu linki tıklayarak çıktı alarak öğreniniz. Siz bilmeden ÖĞRETEMEZ ve TALEP EDEMEZSİNİZ. http://www.haykonfed.org/2016/02/15/belediyeler-icin-kullanima-hazir-bakimevi-projeleri-bilgilendirme/
‼️7. İçişleri Bakanlığının Belediye ve Bakımevleri denetimi için VALİLİK ve KAYMAKAMLIKLARA yolladığı GENELGELERİ çok iyi okuyup öğreneceksiniz. Tarım Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğünü güçsüzleştirdiği için, bundan böyle BELEDİYELERİN görev ihmalleri, KISIRLAŞTIRMA MERKEZLERİ olmaması, yok edip vurmaları, barınakların sefaleti gibi konularda ÖNCELİKLE VALİLİKLERE İçişleri Bakanlığı Genelgelerini de yanınıza alıp doğrudan baş vuracaksınız. İlçelerde iseniz KAYMAKAMLIK ve VALİLİKLERE birlikte baş vuracaksınız. Genelgelerin gereğini isteyeceksiniz. İçişleri Bakanlığının VALİLİK ve KAYMAKAMLIKLARI BELEDİYE ve Bakımevlerini denetlemekle görevlendirdiği, bakımevlerinde 7/24 veteriner hekim bulunması başta olmak üzere talimatları içeren GENELGELER İÇİN BU LİNKİ tıklayınız.
https://www.facebook.com/haykonfedgenelgeler/posts/104829648056706
!! 8. Valiliklerin AÇIK KAPI birimlerine de şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz.
!! 9. Belediye başkanlarını hem valilere ve hem de İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA şikayet ederek, görev yapmayan BELEDİYE VETERİNERLERİ hakkında ise Belediye Teftiş Kurulunca soruşturma açılmasını isteyeceksiniz.
✅✅✅BÖLÜM 2: KURUMLARA VE TOPLUMA YÖNELİK LOBY ve HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI
Öncelikle, facebook sayfası yanında mutlaka İnstagram ve Twitter sayfaları da açılmalıdır. SOSYAL medyanın artık en etkili mecra olduğu unutulmamalıdır. ANA SÖYLEMİMİZ tıbbi ve etik koşullarda KISIRLAŞTIRMA yapılacak KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZLERİNİN oluşturulması olmalıdır.
===l. DKMP İl Müdürlüklerine baş vurulup, açılan seminere katılıp Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olunacak. Unutmayın, 1 kişi bile olunsa, bu seminer açılmak zorunda. Senede 4 kez seminer açılabilir. Sadece bir dilekçe, 2 fotoğraf ve kimliğin ön arka fotokopisi müracaat için yeterlidir. Müracaat da MUTLAKA DKMP İL MÜDÜRLÜKLERİNE yapılacak. Belediyelere müracaat yapılması yasal değildir.
Belediyeler, sadece İl Hayvanları Koruma Kurulunda TARİHİ ve katılacaklar belirlendikten sonra YER TAHSİSİ ve SEMİNERİ VERECEK kişilerin daveti ile sorumludur. Kartlar ise seminerin hemen akabinde verilir… Seminer sonunda bir sınav vs olmaz. Seminer yarım günde bitirilmelidir.
===2. Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği önemli maddeleri öğrenilecek. Bunun için HayKonfed Belediye, HayKonfed Komşu, HayKonfed Kurumlar, HayKonfed Şikayet Talep sayfalarındaki tüm yasal bilgiler ve resmi yazışmalar çok dikkatle okunup öğrenilecek, hatta ezberlenecek. (Sayfa linkleri aşağıda verilmiştir). Ayrıca www.haykonfed.org sayfası sürekli takip edilecek. Bu yasal sayfalar web sitesinde de var. Hayvan haklarının geçmiş 20 yılı için de www.dohayko.org sayfasını zaman zaman inceleyin.
===3. Tarım Orman DKMP Bölge ve İl Müdürlükleri, müdürler ve denetim görevlileri ile tanışılacak, yasa gereği olarak birlikte yapılacak çalışmalar belirlenip iletişim halinde kalınacak. En az ayda bir kez müdürlük görevlileri ve gönüllüler arasında DEĞERLENDİRME toplantıları yapılması istenecek.
===4. Belediyenin web sitesi ve hizmetleri detaylı incelenip takip edilecek, görev ve yetkileri öğrenilecek. Hangi bölümlerde kimlerin görev yaptığı öğrenilecek. Hayvanlara yönelik hizmetlerde çalışan tüm birimlerin müdür ve yöneticileri ziyaret edilip tanışılacak.
===5. Eğer bir dernek varsa tercihan üye olarak veya dışarıdan dernek ile iletişim içinde olunacak. Dernek yok ise, başka gönüllüler ile iletişim kurulup, dernek, gurup, hareket veya platform adı altında birleşilip ekip çalışmaları yapılacak. Guruplar ve dernekler var ise, BİRLEŞMEK değil ama BİRLİKTE HAREKET etme konusunda çaba gösterilecek. Belediye uygulamalarına ve varsa bakımevine ilişkin bir sorun-çözüm dosyası hazırlanacak, tüm kurumlara ve ziyaret edilen her yere bu dosya verilecek. Herkesin ORTAK TALEPLER üzerinde hemfikir olması önemli bir güçtür. İlke olarak hiç bir gönüllü veya STK için sorgulama, görev biçme, eleştirme, sorgulama yapılmaması gerekir. Eğer bir ekip oluşturulmuş ise karşılıklı SAYGI ve SEVGİ esas olmalı, her türlü tartışmadan kaçınılmalıdır. Ekip çalışmalarında, başkalarının; fikirlerine, mücadele tarzına, hayvan haklarına bakış açısına saygı göstermek, ”olgun davranışların” toplamıdır ve başarının temel taşıdır. İnsanları; yargılamamak, ön yargılı ve kişisel yaklaşmamak gerekir. Çünkü saygı bir davranış biçimidir
===6. Loby ve halkla ilişkiler konusunda çalışmaları yapmak için, valilik, belediye, DKMP müdürlüğü, aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü, müftülük, emniyet, jandarma, ulusal ve yerel basın kuruluşları, BARO lar, ilçelerde kaymakamlık, belediye ve diğer kuruluşların, partilerin il veya ilce teşkilatlarının, belediye meclis üyelerinin, milletvekillerinin iletişim bilgileri irtibat kurulmak üzere sağlanacak.
✅✅✅BÖLÜM 3: KURUM VE GÖREVLİ ZİYARETLERİ
a. İl Hayvanları Koruma Kurulu başkanı olan vali yardımcısı, Veteriner Hekimler Odası ve Baro Hayvan Hakları Komisyonları ziyaret edilip sorun ve çözümler için bilgilendirme dosyaları verilecek.
b. İl veya İlçe Müftüsü ziyaret edilecek. Camilerde hocaların hayvanlara merhamet için vaaz vermeleri talep edilecek. Camiler dolaşılarak hocalarla da görüşmeler yapılacak.
c. Emniyet Müdürlükleri ziyaret edilecek. Karakolların yasa hakkında bilgilendirilmesi, dövüşler ve hayvana kötü muamelede istihbari çalışmalar yapıması, hayvan severlerin karakola intikal eden durumlarında, yasalar bağlamında hayvan hakkı açısından muamele etmesi talep edilecek. Emniyet Çocuk Şubesi ve Toplum Destekli Polis Müdürlüğü de ziyaret edilerek, çocuklara yönelik suç önleme programlarında, hayvana yapılan işkence ve kötü muamelenin de suça eğilim belirtisi olarak kabul edilmesi ve bu konuda çocuk ve ailelere yönelik çalışmalar yapılması talep edilecek.
d. Muhtarlar ziyaret edilecek. Belediyelerin BARINAK veya BAKIMEVİ değil KISIRLAŞTIRMA MERKEZLERİ kurmaları konusunda destek vermeleri istenecek. Belediyelerin kısırlaştırma ve bakım konusundaki yasal görevlerini yapmamaları nedeni ile sahipsiz hayvanlara yönelik sorunların yaşandığı, kısırlaştırmanın üremeyi insani ve ahlaki yolla kontrol altında alacağını, besleme odaklarının ise hayvanların insan peşinden gitmesini önleyeceği anlatılacak. Belediyeye “alın bu köpeği buradan” dediklerinde, bunun o hayvanın ölüm emrini vermek olacağı ve yerine hemen yeni köpeklerin geleceğini hem muhtarın bilmesi hem de vatandaşa anlatması istenecek. Barınakların ölüm kampı olduğu, hayvanların dağa taşa, ormanlara ve başka ilçelerin kırsallarına atıldığı, oralara atılan hayvanların üreyip çoğalmaya devam ettiği anlatılıp, belediyeden yasalara uygun çalışmasının talep edilmesi, bunun da hem hayvanları hem de insanları rahatlatacağı anlatılacak.
e. Partiler, il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri ve basın kuruluşları ziyaret edilecek. Bu ziyaretlerde durumu anlatan dosyalar verilip, çözüm için destek istenecek.
f. Üniversite varsa rektör veya dekanlar düzeyinde ziyaret edilecek, üniversite içinde hayvanların yaşam haklarına ilişkin öğrenci grupları kurulması, kampüsteki hayvanlar için BESLENME ODAKLARI oluşturulması talep edilecek.
Bütün bu LOBY ve HALKLA İLİŞKİLER çalışmalarında ESAS OLARAK KISIRLAŞTIRMANIN bilimsel ve etik koşullarda yoğun yapılması ve bunun için de varsa MEVCUT BAKIMEVİNİN mutlaka KISIRLAŞTIRMA MERKEZİNE dönüşmesini, bakımevi yoksa doğrudan KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ yapılması ana talebimiz olmalı.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
=============================
☑️☑️☑️Yasal ve Mevzuat Bilgilerine ulaşacağınız sayfaların LİNKLERİ:
====1. HayKonfed Komşu ve Site Sorunları Yasal Bilgilendirme Sayfası facebook ve web sitesi linki:
====2. HayKonfed Belediye İle İlgili Sorunlarda Yasal Bilgilendirme sayfasının facebook ve web sitesi linki:
====3. HayKonfed Kurumlara Yazışma ve Çağrılar sayfasının facebook ve web sitesi linki:
====4. HayKonfed ŞİKAYET ve TALEP Sayfası facebook ve web sayfası
https://www.facebook.com/Haykonfed-%C5%9Eikayet-Talep-742534585907701/ ==== 5. HayKonfed Kanun ve Genelgeler Sayfasının linki, mutlaka tek tek okuyunuz https://www.facebook.com/haykonfedgenelgeler

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

17. Belediye Başkanlığına: Belediyenin iftar çadırı yemek artıklarının SAHİPSİZ HAYVANLARA VERİLMESİ TALEBİMİZ.

Belediye Başkanlığına: Belediyenin iftar çadırı yemek artıklarının SAHİPSİZ HAYVANLARA VERİLMESİ TALEBİMİZ. İftar çadırları devletin parası ile kuruluyor. O çadırlardaki artık yemekler çöpe gitmesin, AÇLIKLA mücadele eden hayvanlara verilsin. Herkes bulunduğu

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

49- Kısırlaştırma Tek Çözümdür

100 yıla yakın bir süre,  belediyeler, her yıl kedi ve köpekleri öldürmek için belediye bütçesine ZEHİR ve KIYMA ödeneği koyarlardı. 2004 yılında, zehirleyip öldürmeyi yasaklayan ve ana hükmü KISIRLAŞTIRMA olan

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

18. ÖNEMLİ KANUN MADDELERİ, Ezberlemezseniz, BELEDİYELER Hayvanları ÖLDÜRMEYE devam edecekler

KANUN MADDELERİ, Bilgi Güçtür. Ezberleyiniz. Kanun Maddeleri Facebook sayfası için linki tıklayınız: https://www.facebook.com/haykonfed.komsu/photos/a.291022034562364.1073741828.290100294654538/367836780214222/?type=3&theater Kanun Maddeleri WEB Siteleri Sayfaları için aşağıdaki linkleri tıklayınız. (içerik aynıdır her iki linkte de, sadece farklı