Sn. Zeydan Karalar’a ÖNEMLİ YASAL UYARI!

Sn. Zeydan Karalar’a ÖNEMLİ YASAL UYARI!

zeydan_karalara_yasal_uyari1Adana’da yapımı bitmek üzere olan yeni Büyükşehir Belediyesi Bakımevi için, “Türkiye’nin en modern ve büyük barınağını yapıyoruz, hayvanlar orada mutlu yaşayacaklar” diye övünülüyor.  Fakat modernite ve hayvanların mutluluğu sadece BİNA YAPISINA değil, çok daha önemli olarak ELEMAN ve HİZMET kalitesine bağlıdır.

Binalar, hayvanların yaşam alanları, klinikler yani fiziki özellikler olarak hayvanların YAŞAM HAKLARINA son derece uygun olarak projelendirilmiş olan bu yerin, esas itibarı ile KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİNİN öncelikli olarak yapıldığı bir HAYVAN HASTANESİ olacağı unutulmamalıdır.

Orada sadece mağdur muhtaç hayvanlar sürekli kalacak, diğerleri de 20 yıldır Adana’da uygulandığı gibi alındığı yere bırakılacaktır.
Eğer belediyenin şu andaki “KASA BOŞ, mevcutla eleman ve ekipman ile gidip vaziyeti idare edelim” zihniyeti ile yapılırsa, oranın en kısa zamanda FELAKETLER yaşanan ÖLÜM KAMPI olacağını şimdiden uyarıyoruz.

Gücümüzün son damlasına kadar da buna KARŞI ÇIKACAĞIMIZ da bilinmelidir.

Bu bağlamda taleplerimizin önemle incelenmesi ve yerine getirilmesi hususu ve bunların sıkı takipçisi olacağımızın da bilinmesi gereklidir.
1. Bizzat bölmelere girip temizlik yapacak, yemeklerini verecek, gözlem ve takiplerini yapacak en az 78 yeni HAYVAN BAKICI alınması gereklidir. Bu bakıcı sayısı DİĞER BÜTÜN HİZMETLERİN dışında sadece bölmelere girip hayvan ile doğrudan temasta bulunan kişilerdir. Mevut barınağın kat be kat büyüklüğünde olan  bu YeniBakımevine, eğer gerekli sayıda HAYVAN BAKICI alınmazsa, bu hayvanlarınfelaketi olur.

2. Adana adeta bir küçük ülke büyüklüğünde. Şehir oldukça dışındaki bu yeni bakımevine taşınılmadan 6 adet DOBLO türü araç alınmalı, arka kısımları yaralı hasta hayvan alacak AMBULANS durumuna getirilmelidir. Adeta bir acil hastane gibi çalışan, sabaha kadar30 dan aşağı olmayan acil yaralı hayvan getirilen Adana BARINAĞI için, eğer yeterli sayıda ambulans alınmaz ise hasta yaralı hayvanlar barınağa getirilemez. Bu da ikincibir felaket olur. Buna paralel olarak yeterli sayıda AMBULANS ve  TOPLAMAekibi sağlanmalıdır.

3. Mevcut veteriner hekimlere ek olarak asgari12 veteriner hekim daha ve bir o kadar da veteriner teknikerialınmalıdır.  Ayrıca tıbbi ekipman için de tıbbi teknisyenler mutlakahizmete alınmalıdır. 4. Yeni barınak genişbir alana konumlandırıldığı ve yüzlerce bölümden oluştuğu için, mutfakhizmetleri ve  yemeklerin hazırlanması, klinik hizmetleri  için ayrıbir ekip oluşturulmalıdır.

5. Kedi bölmeleri için acilen 50 adet çift katlı hastalar için kullanılacak KEDİ TEDAVİ KAFESLERİ yaptırılmalıdır.  Kedi bölümü inşaatı henüz bitmediğinden, bazı köpek bölmeleri kediler için kullanılacağı için bu kafesler  yaptırılmadan kedilerin taşınılması mümkün değildir.

6. Aynı şekilde köpekler için de 40 adet çift katlı hasta yaralı köpeklerin ve ameliyat sonrası köpeklerin konacağı tedavi kafesleri yaptırılmalıdır. Aksi takdirde kısırlaştırma operasyonları ve ameliyatlar yeterli sayıda yapılamaz.

7. Şimdiyedeğil bir YAZILIM programı yapılmamıştır. YAZILIM OLMADAN YENİ BAKIMEVİNEtaşınılması büyük bir zaaf olur ve sizin deyiminizle Türkiye’nin en MODERN barınağını ilkel bir kasaba bakımevine dönüştürür.

8. Alan çok geniş olduğu için, gerek personel ve gerekse hasta hayvanların taşınmasıiçin PORTATİF KÜÇÜK  taşıma araçları alınmalıdır.

9. Mutlaka korunaklı ve üstü kapalı özel HASTA HAYVAN TAŞIMA SEDYELERİ yaptırılmalıdır.

10. Yeni alınacak bakıcılar, toplamacılar, ambulans ekibi mevcut barınakta en az 2 hafta eğitilmelidir. Bu İş Sağlığı ve Güvenliği yasası açısından da önem taşımaktadır.Tehlikeli iş yeri sınıfına giren barınaklar için yeni dönemde İş Sağlığı veGüvenliği müfettişlerinin denetimlerinin daha yoğun olacağı bilinmelidir. Yenibakımevinde sürekli olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı da bulundurmalıdır.

11. Ayrıca, yeni bakımevinde TIBBİ HİZMETLER için VeterinerHekimler Odası ve Veteriner Fakültesi ile iletişim içinde çalışılması, hizmetin kalitesini ve verimini artırması açısından önem taşımaktadır.
Bu hususlar yerine getirilmeden YENİ BAKIMEVİNE TAŞINILMAMASI hususunu tekrar UYARIYOR ve hatırlatıyoruz.
Bakımevlerinde hayvanları zor durumda bırakan koşulların ULUSAL TV lerde bile yer aldığı, hayvan haklarının toplumumuzda yükselen değer olduğu unutulmamalıdır.

Saygılarımızla..

HayKonfed Başkanı / Nesrin Çıtırık

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Adana/Seyhan’da Bir Öğretmen Süt Emen Yavruları Kasıtlı Olarak Ezdi.

Adana Seyhan’da arabasını KASITLI olarak annelerinden süt emmekte olan köpeklerin üzerine sürüp, yavruları aracın altında sürüyerek EZİP ÖLDÜREN ÖĞRETMEN hakkında suç duyurusu için DİLEKÇEYE katılalım. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu

Şikayet ve Talep

26- Belediyenizden ‘SU ODAKLARI’ Oluşturmasını YASAL ZORUNLULUK Olarak Israrla Talep Ediniz

Belediye Başkanlığına Tabelalı Sulukların park ve sokaklara konması talebimiz. Kavurucu sıcakların yaşandığı bu günlerde SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR düşündüğümüzden çok daha fazla. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunununda sokaklardaki sahipsiz hayvanların BESLENMESİ

Şikayet ve Talep

Manisa’da Yerel Hayvan Koruma Görevlisi C. Ö’yü darp eden saldırgan hala serbest dolaşmaktadır.

Manisa’da Yerel Hayvan Koruma Görevlisi C. Ö. dün gece, besleme sırasında kanunların kendisine verdiği yetki ile hem yasal hem de insani görevini yaparken SALDIRIYA uğrayıp, DARP EDİLMİŞTİR. KADINA ŞİDDET uygulayan