Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Zeydan Karalar Ve Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Türkan Eşli’ye AÇIK MEKTUP

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Zeydan Karalar Ve Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Türkan Eşli’ye AÇIK MEKTUP

zeydan_karalar_acik_mektup126 yıl önce kurulmuş olup, pek çok yere örnek olan asgari yaşam koşullarına sahip Adana Barınağını, başkanlığı almanızdan sonra geçen 7 ay içinde, siz ve  Sn Türkan Eşli KASA BOŞALTILMIŞ PARA YOK diyerek maalesef  felaketlerin eşiğine getirdiniz.

1. Özellikle bu yazın Adana’da patlama halinde görülen UYUZLU vakaların 15 ilçeden de yoğun biçimde gelmesi nedeni ile KONACAK YERLER kalmadı. Eskiden en fazla 15-20 köpek konan bahçeli bölmelere 30-40 ve hatta daha fazla uyuzlu hayvan konmaya başlandı. İyileşenlerin bırakılmalarına rağmen rağmen uyuz HAYVAN SAYISI 350-400 ün hiç altına inmedi. Bunu size anlatamadık.
2. KASA BOŞALTILMIŞ PARA YOK diye ilk tasarrufa barınak ve hayvanlardan başladınız. Haziran ayında bitmesi ve acilen taşınılması  gereken yeni barınak inşaatını yavaşlattınız hala daha bitmedi. Bu durumu ve sorunları ilettiğimiz Sayın Valimiz, bütün belediye başkanlarını 30 Nisan’da toplayarak, yeni barınağın acilen bitirilmesi, KISIRLAŞTIRMANIN tüm ilçeler dahil yoğun yapılmasını ve mevcut barınak ihtiyaçlarının mutlaka karşılanması ve hayvanların mağdur edilmemesi talimatlarını vermesine rağmen, büyükşehirde sorunlar artarak VAHİM BOYUTLARA ulaştı.
3. Anestezik ilaç olmadığı için, mevcut ilaç acil vakalarda kullanılsın diye KISIRLAŞTIRMALAR durdu. Rutin tedaviler veteriner hekimlerin özverili çabaları ve ilaç teminleri ile sağlanıyor.
4. Kuru mama aldırmadınız, barınak yönetiminin gayretleri ile yemek artığı toplanması sayesinde hayvanlar aç kalmaktan kurtuldular. Ama nereye kadar böyle devam edebilir !!!??
5. Normalde 40 küsur olması gereken eleman sayısı sizin döneminizde de azalarak 18 e düştü. Türkan Eşli, buranın 10 misli genişlikte olan tamamlanmamış yeni barınağa, buraya dahi yetmeyen bu 18  bakıcı sayısı ve mevcut ekipman ile taşınalım dedi. “Bunu yapmaya kalkışırsanız EYLEME GİDERİZ” dediğimizde ise “Eğer eleman vs şart ise yeni barınağa taşınılmasın” diye de rest çekti.
6. Hastane hizmetini 24 saat veren bu barınakta veteriner hekimler zaten yetemezken, 2 veteriner hekim torpilli diye buradan KUŞ CENNETİNE yollandı.
7. Hüseyin Sözlü döneminde de tam olarak istenen hizmet olmamakla birlikte, en azından mama, ilaç, eleman gibi rutin ihtiyaçlar sorunsuz karşılanıyor, fiziki düzenlemeler gerektikçe yapılıyordu. O dönemde bakımevine yeni ameliyathaneler yapıldı, ambulans hizmeti başladı, veteriner hekim sayısı artırıldı. Yeni bakımevi inşaatı hızla başlatılıp, bir kaç kez ertelenmekle birlikte 2019 Haziranda açılması da planlanmıştı.
8. Sizin 7 aylık döneminizde, KASA BOŞALTILMIŞ diye yeni barınağın bitirilmediğini, bitmemiş barınağa hayvanları apar topar taşıma niyetinin olduğunu, mama, ilaç alımı ve özellikle UYUZLU vakalarda ve KISIRLAŞTIRMADA büyük sorunlar yaşandığını Sayın Valimize yeniden aktarmamızdan sonra, sayın valimizce 31 Mart günü İl Hayvanları Koruma Kurulunun valilikte toplanması talimatı verildi.
9. Biz kurumları harekete geçirmeye çalışırken, bir gönüllü hayvan sever HEPSİ UYUZ HAYVANLAR İLE dolu bölmelerin fotoğraflarını çekip yayınlayınca, belediye üst yönetiminde bu yayını BENİM YAPTIRDIĞIM konuşulduğu bilgisi tarafıma ulaştı.!!!  Çekilen KALABALIK UYUZLU bölme fotoğrafları gerçekleri yansıtmaktadır, doğrudur, isabetli bir yayın olduğunu düşünüyorum ama yayınlayan kişiyi tanımam. Yayın yapsaydım, kendi adımla yapardım. (Gerçekleri gören ve tepki gösteren sadece bizler değiliz, vicdan sahibi tüm vatandaşlar orada yaşananları görebiliyor.) Ayrıca, sosyal medya yayınları yerine kurumları harekete geçirme çalışmaları ve olmazsa EYLEM yapmak bizim daha inandığımız bir yol olduğu da bilinmelidir.

Sayın Karalar, en azından bu gariban hayvanlar konusunda, sizin ve Sn Türkan Eşli’nin vicdanlarınızın, POLİTİK HEDEFLERİNİZİN önüne geçmesini ve yasal görevlerinizi yerine getirmenizi temenni ederim.

Nesrin Çıtırık
HayKonfed Başkanı

30 Nisanda Sayın Valimiz Başkanlığında tüm belediye başkanlarının katılımı ile yapılan toplantının haberi için linke tıklayınız:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1236680393161619&set=a.212477782248557&type=3&theater

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

26- Belediyenizden ‘SU ODAKLARI’ Oluşturmasını YASAL ZORUNLULUK Olarak Israrla Talep Ediniz

Belediye Başkanlığına Tabelalı Sulukların park ve sokaklara konması talebimiz. Kavurucu sıcakların yaşandığı bu günlerde SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR düşündüğümüzden çok daha fazla. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunununda sokaklardaki sahipsiz hayvanların BESLENMESİ

Şikayet ve Talep

Urla’da KATİL VAR!

İZMİR URLA’DA İ..B.. adındaki bir CANİ bu hayvanları ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRDÜ.. Sn. İzmir Valisini, Dkmp Bölge Müdürlüğünü ve tüm kurumları Acilen Göreve Davet Ediyoruz…Urla’da bu şahıs her an bir insana da

Şikayet ve Talep

14. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka Hakkında Soruşturma Talebimiz

Edremit’e hayvanlar toplanıp yok EDİLİYOR, belediye görevlileri gönüllüleri TEHDİT ediyor, hakaret ediyor. CHP li Belediye Başkanı KAMİL SAKA, Edremit TEKSAS MIDIR? Orada kanunlar geçerli değil mi? ====Belediye KISIRLAŞTIRMA yapmıyor ve