Adana Valisi Sn. Mahmut Demirtaş, Tüm İlçelerde KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZLERİNİN En Kısa Zamanda Kurulması Talimatını Belediye Başkanlarına Verdi. Örnek Bir Toplantı

Adana Valisi Sn. Mahmut Demirtaş, Tüm İlçelerde KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZLERİNİN En Kısa Zamanda Kurulması Talimatını Belediye Başkanlarına Verdi. Örnek Bir Toplantı

adana_valisi_kisirlastirma_karariÖNEMLİ: Lütfen herkes bu linki ÖRNEK olmak üzere bulunduğu yerde VALİLERE tüm sosyal medya sayfalarından yollasın ve AYNI TOPLANTIYI o şehirde talep etsin. Bu yazının en altında VALİLİKLERE yollayacağınız ÖRNEK yazı ve linki de bulunmakta. Lütfen bunu ihmal etmeyin. Doğru bir örnek çok önemlidir çünkü.

Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı

===============================
İşte Adana, İşte Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş
Adana’da Değerli Valimiz Mahmut Demirtaş başkanlığında Valilik makamında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Bel. Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başk. Soner Çetin ve ve tüm diğer ilçelerin belediye başkanları,  Veteriner Hekimler Oda Başkanı Nihat Köse, KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ve DOHAYKO yu temsilen benim katıldığımız toplantıda önemli kararlar alındı.
1. Sayın valimiz, tüm ilçelerde KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZLERİNİN en kısa zamanda kurulması talimatını belediye başkanlarına verdi.
2. Ben “2004 yılında çıkan ana hükmü kısırlaştırma olan kanunu şimdiye değin uygulamayan belediyelerin bundan sonra da uygulamaları konusunda umutsuz olduğumu” söylediğimde, Sayın Valimiz kendilerinin bunun TAKİPÇİSİ OLACAKLARINI ve her ilçede merkez kurulacağına inandığını söyledi. “Hem insanımızı ve hem de hayvanlarımızı koruyalım” görüşünü bir kaç kez vurguladı.
3. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, “Yeni barınağın inşaatının bitirilmesi ve taşınma konusuna” önemle eğileceğini söyledi.
4. Sayın Valimiz, Metin Yıldırım Bey’in ve benim görüşlerimizi dikkatle dinledi.
5. Oda Başkanı Sevgili Dostumuz ve hayvan dostu Nihat Köse de, “her ilçede kısırlaştırma merkezi kurulmasını, kısırlaştırmanın ise tıbii ve etik koşullarda yapılması için ortam hazırlanmasını, her ilçeye mutlaka veteriner hekim alınmasını, tüm çalışmalarda oda olarak destek vermeye hazır olduklarını” önemle vurgulayan etkili bir konuşma yaptı.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, valilik bahçesinde çok sayıda olan kedilerin kısırlaştırılması için talimat verirken, bir kaç kez “Kediler kısırlaştırıldıktan sonra mutlaka yine valilik bahçesine getirilsin” diye de önemle tembihledi.
Biz de belediyelerimizle sürekli olarak iletişim içinde süreci yakından takip edeceğiz.
Sayın Valimize minnettarız. Türkiye’de ki tüm sayın valilerimize örnek gösterelim, linki hepsine  yollayalım.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
==============================
TOPLANTIYA İLİŞKİN BASIN HABERLERİ:

https://www.sondakika.com/haber/haber-sokak-hayvanlar-icin-bakim-ve-rehabilitasyon-11999511/

http://www.adana.gov.tr/sokak-hayvanlari
http://www.cukurovapress.com/sokak-hayvanlar-icin-bakim-ve-rehabilitasyon-merkezi-kurulacak/

https://www.haberturk.com/adana-haberleri/68707006-sokak-hayvanlar-icin-bakim-ve-rehabilitasyon-merkezi-kurulacak

Sokak Hayvanlarının Durumu Değerlendirildi
29.04.2019
SOKAK HAYVANLARININ DURUMU DEĞERLENDİRİLDİ
Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında düzenlenen toplantıda, kentteki sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, bakım ve rehabilitasyonu hususunda yapılacak çalışmalar detayları ile ele alındı.
Makam toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Vali Yardımcısı Murat Süzen, ilçe belediye başkanları, Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği  (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık ve kamu kurum temsilcileri katıldı.

Vali Demirtaş toplantıda yaptığı açıklamada toplum sağlığı açısından önem arz eden bir konu olan sokak hayvanları hususunun, hayvan hakları çerçevesinde değerlendirilerek toplumun tüm kesimini mutlu edecek gerekli çalışmaların yapılacağını ve yapılan çalışmaların da takipçisi olacaklarını ifade etti.

Adana genelinde başıboş halde dolaşan köpeklerin durumunun detayları ile ele alındığı toplantıda, tüm ilçelerde bakım ve rehabilitasyon merkezi kurulması kararlaştırıldı. Yapılan görüş alışverişinin ardından toplantı sona erdi.
==================

VALİLİKLERE YOLLANACAK ÖRNEK YAZI, YEREL SORUNLARA UYARLAYABİLİRSİNİZ;

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1235737369922588&set=a.212477782248557&type=3&theater

DEĞERLİ VALİLERİMİZ,
Sahipsiz hayvan sorununda TEK ÇÖZÜM etik ve bilimsel koşullarda KISIRLAŞTIRMA yapılmasıdır.
Devasa barınaklar asla çözüm değildir. Yurt çapında milyonlarla ifade edilen sahipsiz hayvanların konacağı bakımevleri oluşturmak ve sürdürmek karşılanamaz bütçeler gerektireceği için MÜMKÜN değildir, ÇÖZÜM değildir.
Her il ve ilçe KISIRLAŞTIRMAYI kendi sınırları içinde yapmalıdır. Başka bir şehirdeki barınağa götürme ise belediyelere BAŞKA ŞEHİRLERE ve YABANA köpek ve kedileri atma imkanı sağladığından, asla doğru değildir.
Bunun sağlanması için siz Sayın Valimiz başkanlığında, karar mercii olan tüm belediye başkanlarının katılımı ile İL HAYVANLARI KORUMA KURULU toplanması ve bu kararların orada alınması naçizane önerimizdir.

Bu bağlamda TALEPLERİMİZ:

1. Öncelikle, 2004 Yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu’nun AMİR HÜKMÜ olan KISIRLAŞTIRMA için İLÇELERDE küçük ölçekli “KISIRLAŞTIRMA ve Acil Tedavi Merkezi” kurulmalıdır.

2. Büyükşehir ve il merkezlerinde ise teşekküllü KISIRLAŞTIRMA ve HAYVAN HASTANESİ ile mağdur hayvanlar için SIĞINMA MERKEZİ oluşturulmalıdır.

3. Kesinlikle “BÜYÜK MERKEZİ BAKIMEVİ” gündeme alınmamalıdır. Büyük barınağın karşılanamaz BÜYÜK bütçelerinden dolayı, belediyeler barınağa götürme kılıfı ile, çoğu kez öldürmekte, bir kısmını da çöplüklere, ıssız yabana, kırsala, dağlara ve başka ilçelere atmaktadırlar. Köpekler oralarda hızla üreyip çoğalmaya devam etmektedirler. Bu nedenle köpek ve kediler ASLA KENDİ BULUNDUKLARI belediye sınırları dışına çıkartılmamalıdır.

4. Bütün belediyeler istisnasız Hayvanları Koruma Kanunu’nu uygulamalı, hayvanların sokaklardaki yaşamını desteklemelidir.

Bu çalışmaların, Gönüllü Kuruluşlar, STK lar ve Veteriner Hekim Odaları ile iletişim kurularak yapılması, hizmetin başarılı olması için olmazsa olmaz bir husustur.
Saygılarımızla

Nesrin Çıtırık
HayKonfed Başkanı
0533 445 88 03

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep 0 Comments

Bolluca İle İlgilenen Hayvan Dostlarına Duyuru – İstanbulDer İstanbul Hayvan Hakları Derneği

Hayvanların üzücü durumlarını ve çözüm önerilerimizi Arnavutköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine bildirdik, kurumları harekete geçirdik ve bu sürecin takipçisi olacağız. Takipçisi olacağımız hususları belediyelerin, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nün

Şikayet ve Talep

HAYKONFED’İN EYÜP BELEDİYESİ HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSU (ekte) HAZIR. PAZARTESİ SAVCILIĞA VERİLECEKTİR.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA ŞİKAYETÇİ : HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI KONFEDERASYONU …………………………………………. VEKİLİ : Av………. Av. ………. ………………………………………………………………………………………… ŞÜPHELİLER : 1- Remzi AYDIN (Eyüpsultan Belediye Başkanı) Nişancı Mah. Eyüp Sultan Bulvarı No.72

Şikayet ve Talep

Artvin / Arhavi Belediyesi Usulsüz Toplama Yapıyor

ARTVİN / ARHAVİ Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU belediyenizin uygun şartlara sahip bir bakımevi YOK.  Veteriner Hekimi YOK. Kısırlaştırma ve tedavi YOK. Köpekleri toplama amacınızı nasıl açıklamayı düşünüyorsunuz! Kanun dışı toplama