ÖNEMLİ! TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Kurulmasına İlişkin AÇIKLAMA..

tbmm_komisyon2015 te kadük olan KATLİAM KANUN TASARISINI bakanlık tekrar ele alıp acele ve GİZLİLİK içinde ÇIKARMAYA çalışırken, bizler de KATLİAM TASARISINA HAYIR diye KANUN ÇIKMASIN diye savaş verdik. Ulusal basın açıklamaları yaptık. ÇÜNKÜ bakanlığın çıkarmaya çalıştığı bu tasarı katliam maddeleri içeriyordu.

Buyurun OKUYUN:

1. Bu tasarı hayvanlara en büyük vahşeti yapan KATLİAMCI belediyeler için hiç bir YAPTIRIM ve CEZA içermiyordu. Yani o tasarı kanunlaşsaydı, BELEDİYELER VAHŞETLERİNE yok etmelerine vurup zehirlemelerine AYNEN DEVAM edeceklerdi.

2. Buna ek olarak, “okul, park, cami ve hastane gibi kalabalık yerlere hayvan bırakılmaz” maddesi ile hayvanları ŞEHİRLERDEN SÜRGÜN ETMEYİ de içeriyor, 6. Maddeyi kaldırıyordu.

3. Bunun yanında, nüfusu SADECE 100 000 üzerinde olan BÜYÜK şehirlerde Kısırlaştırma ve Bakımevi kurulmasını hükme bağladığı için KISIRLAŞTIRMAYI da tamamen göstermelik olarak yapacak büyük DEVASA BARINAKLARI içeriyordu, 1000 e yakın belediyeye KISIRLAŞTIRMAYIN DAĞA TAŞA ATIN demiş oluyordu.

4. Yani hayvanlar bir taraftan çoğalırken öte yandan sürekli toplanıp yok edilecekti. BİZ BU katliam TASARIYI asla kabul etmediğimizi, tasarı üzerinde MADDE MADDE biz STK ların görüşlerinin alınması gerektiğini, belediyelere CEZA ve YAPTIRIM olmasını, 6. Maddenin aynen korunmasını, kısırlaştırma çalışmalarının etik ve tıbbi olarak yoğun yapılması gibi TALEPLERİMİZİ ulusal basın açıklamaları ve bizim bakanlıkta mecliste birebir görüşmelerimiz ile yetkililere ilettik. KATLİAM KANUNU istemiyoruz dedik. STK ların görüşleri alınmayan yasa istemiyoruz dedik.

5. Bakanlık ve TBMM de yurdun dört bir yanından gelen BU SESLERİMİZİ duydu ve talebimizi kabul etti, tasarının yasalaşması aşamasında STK ların da katılımını sağlayacak Hayvan Hakları Araştırma KOMİSYONU oluşturdu. Bu çok doğru ve İSTEDİĞİMİZ bir gelişme.

6. Bu SADECE İLK ADIM olarak KATLİAM TASARISINI kapalı kapılar ardında gizlice ve emrivaki ile ÇIKARTILMASINI DURDURMASI açısından başarı olarak nitelenebilir.

Türkiye’de 70 yerde basın açıklaması yapıp KATLİAM KANUNU İSTEMİYORUZ diye haykıran HERKESİN ortak BAŞARISIDIR.
Fakat ASIL MÜCADELE şimdi başlıyor. Belediye VAHŞETLERİNİ önlemek için idari ve cezai yaptırım, 6. maddenin muhafaza edilmesi başta olmak üzere HAKLI ve AKLA DAYANAN TALEPLERİMİZİ daha yüksek sesle HAYKIRMAYA devam edeceğiz.
KANUN NİÇİN ÇIKMADI diyenlere de soruyorum, Kanun TOPLAMALI mı çıksaydı? Belediyelere YAPTIRIMSIZ mı çıksaydı ve bu​ belediye​ katiller​i​​öldürmeye devam etseydi?

Birbirimize inanıyoruz, güveniyoruz, TEK SES TEK YÜREK olmaya devam edeceğiz ve biz bu savaşı kazanacağız..

Nesrin Çıtırık / HayKonfed Başkanı

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Yasa Tasarısı

ÖNEMLİ: Kanun TASARISI İtiraz ve ÖNERİLER, KATLİAMA zemin hazırlayan DEĞİŞMESİ gereken Maddeler, “Basın, Kamuoyu ve Kurumlar” Bilgisine

GÜNDEMDEKİ KANUN DEĞİŞİLİK TASARISINA İLİŞKİN SORUN ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: SAHİPSİZ KEDİ ve KÖPEKLERE ilişkin katliamlara yol açacak “MADDELER” içerdiği içen geçen dönem MECLİSTE kadük olan KANUN TASARISI, aynı maddeler ile

Yasa Tasarısı

Basın Kuruluşlarının Bilgisine

Değerli Basın Mensubu, Belediyelerin hayvanlara olan işkence ve vahşetini önlemek için, Hayvanları Koruma Kanunu TCK kapsamına geçtiğinde, bunun sadece vatandaşları değil “Belediyeleri de CEZA kapsamına “ alması gerekmektedir. Oysa mevcut tasarı ise sadece

Yasa Tasarısı

2018 KISA VERSİYONU: Geçen Dönem TBMM de KADÜK Olan ve Şimdi Tekrar Gündeme Alınan Kanun TASARISI İtiraz ve ÖNERİLER, Eklenmesi Gereken Hususlar, Tasarıda KATLİAMA Zemin Hazırlayan DEĞİŞMESİ Gereken Maddeler

Sayfa 1 Geçen dönem TBMM de KADÜK olan ve şimdi tekrar gündeme alınan Kanun TASARISI İtiraz ve ÖNERİLER, eklenmesi gereken hususlar, tasarıda KATLİAMA zemin hazırlayan DEĞİŞMESİ gereken Maddeler SAHİPSİZ KEDİ