48- Seçim Öncesi Toplamalar İçin Belediyeye Örnek Uyarı Yazısı ve Örgütlenme

2019_yerel_secim_toplama_gorseliSeçim hayvan dostlarımız için FELAKETİ ile geliyor, yavaş yavaş… Seçim demek, toplanan, zehirlenen, yok edilen, ormanlara dağa taşa atılan köpek ve kediler demek. Seçim demek, ölüm kampı barınaklara daha çok hayvanın tıkıştırılması demek, daha çok hayvanın açlık ve hastalıkla gelen ölümlere mahkum olması demek.

Ne Yapmalı?
1. Bulunduğunuz yerde 2 veya 3 veya 4 veya 5 kişi bile olsanız, HAYVAN HAKLARI GRUBU adı altında bir grup oluşturacaksınız. Amaçlarınızı yazacaksınız, basına ve kurumlara tek tek gidip kendinizi tanıtacaksınız.
Belediyenin karşısına ah vah eden bireyler olarak değil, EKİP RUHU ile çıkacaksınız.
Unutmayın, TEK PARMAK BİR ÇAKIL TAŞINI BİLE KALDIRAMAZ.
2. Diyelim, hayvan severlerin “birbirleri ile kan davalı olma bariyerini” aşamadınız ve tek başınızasınız. O zaman da yapacak bir şeyler var. Öncelikle, belediyeye ve orman su işlerine tüm ÖN UYARI yazılarını yazmalısınız. Sıkı takipte olmalısınız.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı1. Belediyeye Ön Yazı

Belediye Başkanlığına,

Belediyenizce yasada belirtilen “kısırlaştırma, aşılama ve rehabilite etme” görevleri gerekli biçimde yapılmadığı gibi, her şikayette hayvanlar alınıp yok edilmektedir.
Seçim öncesi de belediyenizce yoğun toplama yapılacağı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu nedenle sizi şimdiden uyarıyoruz.

Seçim öncesi belediyenizce yasaya aykırı olarak toplama yapıldığı takdirde:
1. Hayvanları Koruma Kanununun 7 (1) ve 21 (1) maddelerini açıkça ihlal ederek görevlerini kötüye kullanan “Belediye Veteriner Hekiminin ve toplama ekibi görevlilerinin” Belediye Teftiş İşleri Müdürlüğüne denetim ve soruşturma için sevk edilmesini ve haklarında adli ve idari işlem başlatılmasını talep edeceğiz.
2. Toplama yapılan yerde mobese ve işyerlerinin güvenlik kameralarının incelenmesini talep edeceğiz.
3. Mesai saatleri dışında özellikle geceleri TOPLAMA yapılmamasını, ekip arabasının günlük yaptığı kilometrenin resmi kayıt altına alınmasını, toplama ekibinin uyuşturucu tüfek ile olan yakalamaları başlarında veteriner hekim olmadan yapmamalarının sağlanmasını şimdiden talep ediyoruz.
4. Belediyenizin OLASI TOPLAMA uygulamaları için, Jandarma Komutanlığına ve Emniyet Makamlarına, toplama ekip arabasının PLAKASI verilerek, arabaların şehir dışında görüldüğü yerde el konmasını talep edeceğiz.
5. Şehir dışı çöplük, orman ve yaban hayat alanlarına bırakılan köpekler olduğunu tespit etmemiz halinde, Cumhuriyet Savcılığına belediyeniz yetkilileri ve görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.
6. Toplama yapılması halinde belediyeniz veterinerini Veteriner Hekimler Odasına şikayet edeceğiz.
7. Ulusal ve uluslararası basın kuruluşları ve STK platformlarına toplanıp yok edilen hayvanlar konusunda belediyeniz hakkında protesto taleplerimizi yollayacağız.

 

Bu bilgiler ışığında, seçim öncesi TOPLAYARAK YOK ETME, dağa taşa ormanlara atma gibi insanlık dışı, utanç verici, acizlik göstergesi ve yasaya aykırı bir yola tevessül etmemenizi tavsiye ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin cevap ve uygulamalarınız için 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

İsim, TC kimlik..


Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu, BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, Partilerin genel merkezleri, il ve ilçe başkanlıkları, Basın ve STK lar
Ek: Konuya ilişkin yasa ve yönetmelik maddeleri
Madde 7 – (1) Belediyeler; (gönüllülerle çalışmasına ilişkin hükümler)
b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakım evlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla,
MADDE 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre bakılır:
d) Geçici bakım evlerinde on gün sure ile gerekli duyurular yapildığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzelerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla ALINDIKLARI ORTAMA geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla isbirligi icerisinde besleme odakları kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ORMANLIK alana veya diğer YABAN HAYATI YAŞAM alanlarına bırakılamaz.2. Jandarma ve Emniyete Olan Yazı:

Jandarma Komutanlığına ve Emniyet Müdürlüğüne,


Ekte sunduğumuz Belediyeye olan SAHİPSİZ HAYVANLARINSEÇİM ÖNCESİ TOPLANARAK YOK EDİLECEĞİ yazımızın kurumunuzca dikkatle okunmasını rica ediyorum.

1. Bu belediyelerin toplama ekip arabalarının PLAKALARININ belediyeye kurumunuzca resmen sorularak, bu arabaların içinde hayvan ile şehir merkezinden uzak ve şehir dışında bulunması halinde el konarak adli işlem başlatılmasını ve içinde ki hayvanlara el konarak koruma altına alınmasını talep ediyoruz.

2. Karakollara gerek Hayvanları Koruma Kanunu ve gerekse mevzuata ilişkin bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.
İsim T.C No

EK: Belediye olan yazılı müracaatımızın metni.


3. Orman Su İşleri Müdürlüğüne Müracaat

Orman Su İşleri Müdürlüğüne,
1. Ekte sunduğumuz belediyeye olan yazıda ki tüm hususlara ilişkin Müdürlüğünüzce de belediyenin uyarılmasını,
2. Olası bir toplama halinde müdürlüğünüz görevlilerinizin araştırma yapacağını, ve belediye hakkında idari işlem yapıllacağının belediyeye tarafınızca bildirilmesini,
3. Mevcut Bakım evinin bakanlık denetim formundaki tüm maddelere göre denetlenmesini,
4. Toplama araç ve ekiplerinin uygunluk, eğitim, uygulamalar ve çalışma saatleri açısından ve araba kilometrelerinin işlendiği defterin incelenmesini, toplama görevlilerinin görevlerini kötüye kullanmamaları için uyarılmalarını, eksikliklerin rapor edilmesini, toplama ekibinin gece toplamaya çıkmasının önlenmesini,
5. İlaçlı uyuşturucu tüfekli toplamanın veteriner hekim gözetiminde yapılmasının sağlanmasını,
Talep ediyoruz.
Mürcaatımıza ilişkin 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

6. Belediye Başkanlığına ve Orman Su İşleri Müdürlüğüne : Kedi Toplayan Veteriner ve Toplama Ekibi için SORUŞTURMA talebimiz

KEDİLERİ TOPLAYIP YOK EDEN GADDAR BELEDİYELERE UYARI YAZALIM . BELEDİYE HAKKINDA ORMAN SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE ve İLGİLİ KURUMLARA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNALIM. Her gün özellikle AHLAKTAN yoksun, İNSANİ DUYGULARI dumura

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

14. BAKIMEVİ OLMAYAN BELEDİYELERİN HAYVAN TOPLAMASI SUÇTUR, YASAYA AYKIRIDIR, UYARINIZ…..

  BAKIMEVİ OLMAYAN BELEDİYELERİN HAYVAN TOPLAMASI SUÇTUR, YASAYA AYKIRIDIR, UYARINIZ….. Bakımevi olmayan belediyeler topladıkları KÖPEK ve KEDİLERİ, KATİL TOPLAMA EKİPLERİNE öldürtür, dağa taşa attırırlar. Bu öldürme emrini veren KATİL BAŞKAN,

Belediye ile Sorunlarda Yasal Bilgilendirme

27. VALİLİK ve BELEDİYEYE: Belediye Zabıtasının Sahipli-Sahipsiz Hayvana Müdahalesi YASAYA Aykırıdır.

BAZI kanun tanımaz Belediye Başkanları, ZABITAYI adeta KİRALIK KATİL olarak kullanmakta, sahipsiz hayvanları ZABITAYA toplatıp yok ettirmekte, sahipli hayvanlar için de zabıtayı kapıya yollamaktalar. Onları besleyen gönüllülere de baskı yaptırtmakta,