SEHAYDER – Seferihisar Belediyesi Kent Konseyi ”Can Yoldaşım” Şenliği

canyoldasim_8SEFERİHİSAR CAN YOLDAŞIM ŞENLİĞİ VE HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI

1-2 Eylül 2018 tarihlerinde Ege’nin incisi İzmir’in sakin şehri Seferihisar’daydık. Seferihisar Belediyesi ile Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’nin düzenlediği etkinliklere HayKonfed Onursal Kurulu üyeleri Prof.Dr. Mirat Gürol ve Prof.Dr. Tamer Dodurka, HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık başta olmak üzere HayKonfed üye federasyonlarının yönetim kurulu üyeleri ve temsilcileri, Hayvanlara Adalet Derneği, Çeşme-Alaçatı Hayvan Hakları Derneği, Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği, Deneye Hayır Platformu üyelerinin yanı sıra Seferihisar Kent Konseyi ve Kadın Meclisi, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, İzmir Barosu ve İzmir Veteriner Hekimler Odası’ndan temsilciler katıldı.

Buluşmamızın ilk gününde, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunun’da yapılması gündemde olan değişiklikle ilgili olarak bir çalıştay yaptık.

Çalıştayımızın ana gündem konusu; mevcut kanunda hayvanlarımızın yaşama ve var olma haklarını tanıyıp koruyan bütün maddelerin değiştirilmeksizin aynen muhafaza edilmesi, hak ihlallerinde kabahatler kanunu uyarınca uygulanan cezai yaptırımların Türk Ceza Kanunu’nda yer almasının sağlanarak her türlü hak ihlalinde yargı yolunun doğrudan açık tutulması ve sadece kişiler bazında değil, görevini yapmayan ya da hak ihlali yapan -belediyeler başta olmak üzere- kurumların da ceza kapsamına alınması idi. Bu amaçla şu konu başlıkları ile çalışma grupları oluşturuldu:

1. 5199 Sayılı Kanun – Hukuksal Sorunlar
2. Yerel Yönetimler ve Bakımevleri
3. Hayvan Deneyleri
4. Yük Hayvanları
5. Popülasyon Yönetimi
6. Hayvanat Bahçeleri, Hayvanlı Sirkler ve Yunus Parkları

Çalıştay sonuç bildirgesi üzerinde çalışmalarımız hala devam etmekte olup, taleplerimizin yer aldığı metin son halini aldığında hem kamuoyu ile paylaşılacak hem de T.C. Cumhurbaşkanlığı ile TBMM Başkanlığı’na iletilecektir.

Buluşmamızın ikinci günü ‘Can Yoldaşım Şenliği’ kapsamında bir dizi etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında ‘Can Yoldaşım’ konulu fotoğraf yarışmasının yanısıra, “Seferihisar Çocuk Belediyesi etkinlikleri”, “Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğu gösterileri”, “Grup Abdera” ve “Evren Türeci” konserleri gerçekleştirilirken, Uluslararası Suluboya Derneği tüm gün atölye çalışmaları yaptı.

Bir ilk olan Can Yoldaşım Şenliği’nin devamlı olması ve diğer belediyelere örnek olmasını temenni ederek Seferihisar Belediyesi’ne ve can dostu belediye başkanı Sayın Tunç Soyer’e en derin teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunarız.

Dr. Ufuk Bayraktar
HayKonfed Genel Sekreteri
AnadoluFed Başkanı

 

canyoldasim_2 canyoldasim_1

canyoldasim_3

canyoldasim_7 canyoldasim_6 canyoldasim_5 canyoldasim_4

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu

AnadoluFed ve KaradenizFed Kurucular Kurulu, Turhal Hayvan Bakımevinde 4 Ekim Etkinliği

AnadoluFed ve Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Kurucular Kurulu, Turhal Belediyesi organizesinde Cengiz Topel İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri, Mimar Sinan İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri ile 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Turhal

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu

AnadoluFed, Ankara Polatlı Belediyesi 4 Ekim Etkinliklerinde

AnadoluFed Ankara İl Temsilcimiz Aysun Taşcı, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile Polatlı Belediyesi’ nin organize ettiği, Işın Yaman Koleji ve Genç Osman İlköğretim Okulu’nda geleceğimizin teminatı olan