Samsun/Bafra İlçesinde VAHŞET…

Samsun/Bafra İlçesinde VAHŞET…

Kaldırımda uyuyan köpeğe aracıyla çarparak metrelerce SÜRÜKLEDİ… Aracın altında kalan ZAVALLI hayvanın çığlıklarını umursamadan yoluna devam etti… Sürüklediği yaralı canı tedaviye de götürmeden uzaklaştı… CANİ şahsın bulunarak gerekli cezayı alması için aşağıdaki dilekçeyi ilgili kurumlara göndermeliyiz..
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu

KONU: Bafra İlçesinde Bir Köpeğe 55 HE 001 Plakalı Araç ile Bilerek ve Kasten Çarparak, Aracın Altında Metrelerce Sürükleyen Şahıs Hakkında Adli ve İdari İşlem Uygulanması Talebimiz.

BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü, STK’lar , Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve ilçe Müdürlüğü

SAMSUN ORMAN SU İŞLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE,

Sosyal medyada gezmekte olan video ve tarafımıza gelen ihbar doğrultusunda, 03.05.2018 tarihinde Samsun Bafra İlçesinde meydana gelen olayda 55 HE 001 plakalı araç ZAVALLI bir hayvana KASITLI OLARAK çarpmış ve aracın altında CANİCE metrelerce SÜRÜKLEMİŞTİR. Görüntülerde plakası açıkça görünen aracı kullanan şahıs, aracın altında sürüklenen çaresiz hayvanın çığlıklarını duymasına rağmen aracı durdurmadan yoluna devam etmiş, köpeğe BİLEREK acı ve ızdırap vermiş, yaşam hakkına KASTETMİŞTİR. Hayvanı tedaviye de götürmeyerek olay yerinden uzaklaşmıştır. Şahsın sokağındaki sahipsiz hayvanlara da sürekli olarak şiddet uyguladığı, beslenmelerine engel olduğu ve zaman zaman da bu olayda olduğu gibi aracını hayvanların üzerine sürdüğü duyumları da bulunmaktadır. Görgü tanığı tarafından çekilen delil niteliğindeki video linki Ekte sunulmuştur.

Ek Link

https://www.instagram.com/p/BiVFWfchZ…/…

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 21. Maddesi gereğince bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın Veteriner Hekim ya da Tedavi Ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorunda yükümlülüğü verilmiştir.

Şiddetin 12 yaşa indiği ve bir öfke toplumu haline geldiğimiz günümüzde, hayvana şiddetin aynı zamanda insana karşı şiddetin “ön habercisi” olması nedeni ile “hayvanlara uygulanan şiddet”, emniyet ve diğer ilgili tüm kurumlarca da önemle değerlendirilmelidir.

Bu bağlamda,
Şahsın kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek,

1. Samsun Orman Su İşleri Şube Müdürlüğünce, şikayetçilerin ve olayın yaşandığı mahaldeki insanların da ifadelerinin alınması sureti ile şahıs hakkında soruşturma açılarak, somut tespit olan VİDEO KAYDINA istinaden 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince idari işlem yapılıp idari para cezası kesilmesini,
a) Hayvan severler tarafından veterinere götürülen yaralı ve kemik kırıkları olan, uzun süre tedavi görmesi gereken ZAVALLI köpeğin tedavi masraflarının, hayvana KASITLI OLARAK çarparak sürükleyen şahıs tarafından ödenmesinin sağlatılmasını,

b) Şahsa YASAL UYARI yapılmasını ve HAYVAN HAKLARI konusunda bilgilendirilmesini, olayın yaşandığı mahalle ve sokağa 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu maddeleri içeren YASAL UYARI AFİŞLERİ asılmasını talep ediyoruz.

2. Samsun/Bafra Emniyet Trafik Şube Müdürlüğünce, şahsın araç muayenesinin yapılmasını, tespit edilecek eksikler için cezai işlem uygulanmasını, gerek görülmesi halinde trafikten men edilmesini talep ediyoruz.

3. Samsun/Bafra Emniyet Trafik Şube Müdürlüğünce, hayvana çarpmasına rağmen durmayan, aracın altında UMURSAMAZ ŞEKİLDE sürükleyen şahsın bir “insan” a da çarpabileceği ve potansiyel tehlike olma ihtimali göz önünde bulundurularak araç kullanma yetkisi ve ehliyeti hakkında inceleme yapılarak, ilgili tıbbi muayenelerin yapılmasını, gerek görülmesi halinde ehliyetine el konulmasını talep ediyoruz.

4. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu MADDE 180 Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma:
(1) Deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kimseye üç aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. (Ek1)
Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma yasası gereği şahıs hakkında soruşturma baslatılarak adli idari işlem uygulanmasını talep ediyoruz.

5. Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürlüğü tarafından , Aile ve Toplum Hizmetleri Teşkilat ve Hizmetlerine İlişkin Yönergenin “a) Bakanlığın aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek ç) Aile ve toplumu tehdit eden sorunları ve bu sorunlara yol açan faktörleri tespit etmek, bu sorunlara karşı toplumsal duyarlılığı geliştirici faaliyet ve projeler yürütmek, çözüm önerileri geliştirmek, bu konularda eğitim programları hazırlamak ve uygulamak” MADDELERİ gereği, hayvanlara işkence yapan ve eğer tedbir alınmazsa gelecekte insanlara da zarar verebilecek ve potansiyel suçlu olmaya aday bu kişi için Müdürlük Sosyal Hizmet Uzmanları ve görevlilerince inceleme yapılıp, bu kişinin bir daha bu tür bir vahşet yapmaması için uyarılmasını, ayrıca bölge sakinlerinin bu konuda bilgilendirilmesini, gerek görülürse şahsın müşahede altına alınmasının sağlanmasını talep ediyoruz.

Konu ile ilgili olarak yapılacak çalışmalara ilişkin, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası ve 3071 sayılı Dilekçe Kullanma Hakkı yasası gereği tarafımıza bilgi verilmesini yüksek makamlarınızdan saygılarımızla arz ve talep ederiz.

İsim Tc

EK.1
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu MADDE 179
Trafik güvenliğini tehlikeye sokma
(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

EK.2
MADDE 14. – Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:
a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

EK 3
MADDE 21. – Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.

Alıcı:
samsun@ormansu.gov.tr,
muzaffercelik@ormansu.gov.tr,
bafra@egm.gov.tr,
samsun@aile.gov.tr

Cc:
valilik@samsun.gov.tr, bolge11@ormansu.gov.tr, hterzioglu@ormansu.gov.tr, ilyaskoc@ormansu.gov.tr,
fatihbulut@ormansu.gov.tr, bafra.gov.tr@gmail.com, samsun155@egm.gov.tr, sosyalrehabilitasyon@aile.gov.tr,
ntas@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr, hayvanhaklari@ormansu.gov.tr, meldemir@ormansu.gov.tr,
etemboz@ormansu.gov.tr, eroglu@ormansu.gov.tr, veyseleroglu@gmail.com, mahalli.bilgiedinme@icisleri.gov.tr,
bimer@basbakanlik.gov.tr, bimer1@basbakanlik.gov.tr, islemler.illeridaresi@icisleri.gov.tr, illeridaresi@icisleri.gov.tr, bilgiislem@icisleri.gov.tr, nesrincitirik11@gmail.com, haydarozkan01@gmail.com

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Hayvanlara 1 KAP SU İçin Hutbe Verilsin!

KAVURUCU SICAKLARDA sayısız hayvan susuzluktan can veriyor. Her yeri yapılaştırıp YER DEMİR GÖK BAKIR haline dönüştürdük. İnsanlar bir yudum suya hasret hayvanların farkında değiller. Bunun için kitlelere ulaşmak ve bu

Şikayet ve Talep

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Suçu ”Hayvan Sevmeye” Bağladınız. Oysa Suçlu Sizsiniz.

“Sokak hayvanları Adana’nın ciddi sorunu” diyen Sn Zeydan Karalar 5 yıl süren Seyhan Belediye Başkanlığında, yazılı sözlü taleplerimize rağmen, KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ KURMADI. Seyhan ilçesinde bu kadar köpek olmasının sebebi Zeydan

Şikayet ve Talep

Silivri Belediyesi ‘nin Eski Barınak Görevlisi AÇIKLADI! HayKonfed, Silivri Belediyesi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıligina Suç Duyurusunda Bulundu.

”Silivri Bakımevinde, 10.binlerce kedi ve köpek, kalplerine iğne ile ilaç verilerek ÖLDÜRÜLÜP ÖLÜM ÇUKURLARINA GÖMÜLDÜ ”’ Belediye yetkililerince de ifade edilen ”Trakya’nın köpek atma alanı olan”’ , İBB nin de