ANKARA GÖRÜŞMELERİNE İLİŞKİN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:

ANKARA GÖRÜŞMELERİNE İLİŞKİN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:

28168732_1967370123277312_6941426415498122768_n

28378301_1967370299943961_4514944891835698126_n

28276421_1967370396610618_5108830135165480932_n

Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısına ilişkin SORUNLARI ve TALEPLERİMİZİ iletmek üzere Ankara’da TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sn. Muhammet Balta, Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Ahmet İyimaya, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı ve daire başkanları ve DKMP 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ve İl Müdürü Şahin Çılgın ile görüşmeler yaptık. Orman Su İşleri Bakanlığında, Daire Başkanı Sn Selim Karaca’nın da katılımı ile bakımevlerinin taşıması gereken koşullara ilişkin toplantı yaptık. Görüşmelere HayKonfed temsilcisi Haydar Özkan, AnadoluFed temsilcileri Aysun Taşcı, Özgül Özkan, Saliha Tuba Elbay ve Beyzanur Aköz’den oluşan ekibimizle katıldık. Aşağıda görüşmelerimize ilişkin detayları bilgilerinize sunuyoruz.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
Haydar Özkan HayKonfed Temsilcisi,

1. Sayın Muhammet Balta’yı ziyaretimizde, kendilerine tasarının bu hali ile geçmesi durumunda, belediyelerce yapılan katliamların artarak devam edeceğini, belediyelerin de CEZA KAPSAMINA alınmasını, Orman Su İşleri Bakanlığının yasanın uygulanması konusunda belediyeler üzerinde İDARİ YAPTIRIMININ olması gerektiğini detayı ile anlattık. Kısırlaştırma yapmayan, bakımevi kurmayan, mevcut bakımevlerini de ölüm kampı haline getiren, toplayıp öldüren dağa taşa atan belediyeler üzerinde hiç bir kurumun yaptırımı olmadığını anlattık. Hayvanların bir taraftan ürediğini, öte yandan şikayet var diye toplatılıp öldürüldüğünü yok edildiğini, belediyelerin kısırlaştırmak yerine ÖLDÜRMEYİ seçtiğini örnekleri ile anlattık.
Tasarıya ilişkin gerekçeleri ile birlikte sunduğumuz önerilerimizi dikkatle dinleyen, STK lardan gelen görüşlere son derece açık olan ve pek çok konuda görüş birliğine vardığımız Sayın Balta’nın hayvanlarımızın yaşam haklarına destek vereceğine inanıyoruz.

2. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Millet Vekili Ahmet İyimaya’ya da yine belediyelerin ceza kapsamına alınması, diğer ceza maddeleri ve bakanlığın yaptırımı konusundaki sorunları gerekçeleri ile anlattık.

3. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel müdür yardımcısı ve daire başkanları ile CEZAYA yönelik sorunları görüştük ve vatandaşa ceza verilmesinin yurdumuzda VAHŞETİ durdurmayacağını, asıl vahşetin belediyelerden geldiğini izah ettik.. Sayın Genel Müdür Yardımcısı, belediyelere idari yaptırım için Orman Su Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında, uygun mevzuat koşulları ve bir protokol oluşturularak İDARİ YAPTIRIM sağlanacağı konusunun incelenmesini önerdi. Adalet Komisyonlarına gönderilen tasarının hala daha kendilerine gelmediğini ifade ederek bütün çekincelerimizi dikkatle not aldı.

4. Orman Su İşleri Bakanlığında Daire Başkanı Sayın Selim Karaca’nın da katılımı ile BAKIMEVLERİNİN TAŞIMASI GEREKEN özellikler konusunda bakanlığın da yetkili ve görevlilerinin katıldığı uzun bir toplantı yaptık. Hayvanların doğalarına uygun koşulları taşıyan bakımevlerinin özellikleri üzerinde hazırlanmış olan dosyalarımızı sunarak madde madde görüştük. Genel prensipleri bakanlık yetkili ekibi son haline getirip, Sayın Nurettin Taş genel müdürümüzün de bilgisi ile bakanlık web sitesinde bilgi olarak yayınlayacaklar. Bunun neticesinde belediyelerin hiç bir bilgi ve tecrübeye dayanmadan yaptıkları BETON YIĞINI ve beton odalardan oluşan hapishane bakımevlerinin de önüne geçilmiş olacak. Bakanlığın bu konularda son derece olumlu ve yapıcı yaklaştığını da belirtmek isteriz.
5. Orman Su İşleri Bakanlığı DKMP 9. Bölge Müdürü Sayın Erdem Karaağaç ve Ankara İl Müdürü Şahin Çılgın ile başta Yozgat Sorgun, Çubuk ve Ankara Gölbaşı olmak üzere bölgesel ve iki şehre ilişkin sorunları görüştük. Özellikle bakımevlerinin daha etkin denetimi, şehirlerin her yerine YASAL UYARI AFİŞLERİ, parklara tabelalı suluklar isteklerimizi ilettik. Hepsinin yapılacağı konusunda söz aldık. Ayrıca Sorgun ilçesinin bakımevine ilişkin önerilerimizi ilettik. Aynı gün ziyaret ettiğimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi Gölbaşı Bakımevinin (eski dönemdeki felaket duruma göre oldukça düzelmeler sağlanmış olmasına rağmen hala daha önemli sıkıntılar var) kurulacak bir komisyon ile ele alınmasını, orada bulunan 4000 den fazla olduğu söylenen hayvanlar için yasaya ve insanlığa uygun koşullar oluşturulmasının sağlanmasını talep ettik. Gölbaşı Bakımevinde görevli veteriner hekimler ve elemanların büyük bir özveri ile görev yaptıklarını ama sayısal olarak yetersiz olduğunu da özellikle belirttik. Hiç bir çalışma yapmadan sadece toplayarak yok eden ÇUBUK BELEDİYESİNE ilişkin de bir komisyon oluşturulmasını ayrıca talep ettik.
2 günlük bu hızlı toplantı ve görüşmeler maratonundan hayvanlar için olumlu neticeler çıkmasını temenni ediyoruz ve sürecin takipçisi olacağız.

Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı
Haydar Özkan/ HayKonfed Temsilcisi

 

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kurumsal Çalışmaları

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesinde Vahşet!!!

Nevşehir Hacıbektaş İlçesi Akçataş köyü’nde yaşanan bu vahşete sessiz kalmayıp köpeklere dövenlerden hesap sormak için aşağıdaki şikayet yazısını verilen mail adreslerine göndermeliyiz. Nevşehir ormansu : 03842129919 8.Bölge orman su :

Kurumsal Çalışmaları

Didim Belediyesi Bayramda Hayvanseverlerin Yüzünü Güldürdürdü

EgeFed – Ege Hayvan Hakları Federasyonun’nun uzun süren mücadelesi sonucunda, bayram gününde bakımevinde ayrı bir alanda kedi evi açıldı. Yaralı, yardıma muhtaç kedilerin tedavi ve bakımlarının  yapılacağı kedi evini herkes

Kurumsal Çalışmaları

HayKonfed Gümüşhane Çalışmaları

GÜMÜŞHANE BELEDİYE BAŞKANI İLE TOPLANTI  07/08/2017 Saat 14:30’da Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcileri Nihal Erkoç ve Ramazan Etci ile birlikte Gümüşhane’ye girdik. Gönüllü Osman Tunçer ile birlikte saat 15:00’de her