Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sn. Nurettin Taş’a AÇIK MEKTUP…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sn. Nurettin Taş’a AÇIK MEKTUP…

25994843_1898583853489273_5985773509994584099_n

Sayın Nurettin Taş;

“Son olarak İznik’te Kısırlaştırma adı altında yeni vahşetler yaşandı…”
Daha birkaç ay önce VAN – Çaldıran’da belediye ile işbirliği halinde “kısırlaştırdık” diye fatura kestikleri köpekleri öldürüp gömerken VİDEO ile eylemleri tespit edilen Mobil Kısırlaştırma İşletmesi korkunç çalışmalarına devam ediyor !
Konuyu şahsen size ilettik. Belgeleri gönderdik. Van’da Orman Su İşleri Md. Savcılığa Suç Duyurusunda Bulundu. HayKonfed Ayrıca dava açtı. Buna rağmen İznik’te Kısırlaştırma adı altında yeni vahşetler yaşandı…
Hiç bir yasal ve insani koşullara uygun olmayan biçimde hayvanlar kesildi biçildi MEZBAHA’da ağırlandı !
Yarısından fazlası yine yok oldu, kalanlar sakat ve ölüme aday olarak pislik içine salındı.
Son derece açık yasaya, ve Orman Su İşleri Müdürlüğü ve Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü yönetmeliklerine rağmen bu şirketlerin yasadışı katliam ve işkence gibi cerrahi müdahelelerine neden dur denmemektedir?
İznik gibi hayvanlara yaşattığı acılarla meşhur bir belediye daha önce de yaşattığı “mobil yoketme” girişimine nasıl yeniden cesaret etmektedir.
Öldürmeyi “yüzsüzce” devam ettiren belediyelerin üste para vererek yok ettirme girişiminin aracı haline gelmiş mobilcilere dur demek için size daha ne kadar delil sunmamız gerekir?
Bu şirketlerin bir iki gün içinde tek veteriner ile yanızca kesip kapatarak, hiç operasyon yapmadan küpe takarak, belediye onayıyla öldürüp gömerek yüzlerce hayvanlık kısırlaştırma faturası kesmeleri rutin uygulama para kazanma yöntemi haline gelmiştir. Zabıta ve temizlik işleri görevlilerine verdikleri paylar yanı sıra öldürmek, yok etmek isteyen tüm belediyelerde bu şahısların kartvizitleri bulunmakta, pazarlama arabaları tüm belediyeleri dolaşarak ucu açık tekliflerde bulunmaktadır. Ayrıca ruhsatlı bakımevi olmayan belediyelere satışı yasak olan uyuşturucu, öldürücü, narkotik ilaçları da bunlar temin etmektedir.
Benzer katliamları ve toplama başka bölgelere atma işlemlerini bu şirketler de sürekli olarak yapmakta ve kimi zaman belediyeler, kimi zaman Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından ödenen “mobil kısırlaştırma ücretleri” köpeklerden kurtulmak isteyen belediyelerle işbirliği içinde az zamanda, masrafsız para kazanmayı sanat haline getirmiş bu şirketlerin ceplerine girmektedir.
Sayın Nurettin Taş;
Bırakın zavallı hayvanların öldürülüp gömülmelerini;
Biraz empati yapalım !
Parmağımızın ucu kesilse hele de bu soğuklarda nasıl sızlar?
Öncesinde araştırma bile yapılmayan, rahim alınması, testis alınması gibi büyük bir operasyon sonrası bir insanın hastanenin arka kapısından caddeye atılması ne ise, nasıl bir ızdırap ve ölüm nedeni ise Mobilcilerin kesip biçip attıkları hayvanların da durumu ve acıları budur.
Yeni yasa tasarısındaki “garip” maddeler nasıl kabul edilemezse,mobilcilerin yasaklanması da acil bir madde olarak tasarıya eklenmeli, tasarı bile beklenmeden müdürlüklere ve belediyelere gönderilecek talimatlarla mobil klinik uygulamaları acil olarak durdurulmalıdır.
Saygılarımla.

Timur Ugan – HayKonfed YK Genel Sekreteri

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Fotoğraflarla Tunceli Çalışmalarımız

  Timur Ugan / HayKonfed YK Genel Sekreteri Tunceli’de canların sorunlarının giderilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Tunceli’de sahada ve kurumsal çalışmalarda büyük çaba gösteren temsilcimiz Cihan Karaca’nın

Haberler

Yaban Hayvanları İçin Buğday Ekiliyor!

Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı Yürektaşı köyü Ayranlı mezrası sakinleri, 3 yıldır bazı tarlalarına sadece yaban hayvanlarına yem olarak buğday ekiyor. Köylüler ekiyor yaban hayvanları hasat ediyor Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı

Haberler

İVHO 1. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi HayKonfed Başkanı Konuşması Videosu ve Yazılı Özeti:

Yurdumuzda hayvanların uğradığı zulmü ve resmi kurumların görev ve yasa ihlallerini  İVHO 1. Sokak Hayvanları Refahı Kongresinde özgürce ve en vurucu biçimde dile getirdik. Ekteki konuşmamızı içeren VİDEOYU seyretmenizi ve