Kısa Formatı: HAYVANLARI KORUMA KANUNU DEĞİŞİKLİK TASARISINA İLİŞKİN SAKINCA VE TALEPLERİMİZ:

 

1. Tasarıya ilişkin en büyük sakıncalardan birisi, Kanunun TCK kapsamına geçmesi durumunda, hayvana kötü muameleye verilecek olan CEZANIN sadece vatandaş için geçerli olması ve BELEDİYELERİ KAPSAMIYOR olmasıdır. Yani vatandaş işkence yaparsa CEZA alacak ama belediyelere HİÇ BİR CEZA verilmeyecek. Ayrıca, tasarıda Orman Su İşleri Bakanlığının, kanuna yönelik olarak BELEDİYELER ÜZERİNDE HİÇ BİR YAPTIRIM yetkisi bulunmamaktadır. Bu durum, belediyelerin şu anda yaptıkları öldürme, yok etme, dağa taşa atma, barınaklarda açlık ve sefalet içinde dar beton odalara mahkum etme gibi VAHŞET ve İŞKENCENİN aynı biçimde devam edeceğini göstermektedir. Sadece vatandaşı kapsayan TCK kapsamına alınması sadece bir kandırmacadır.

2. Mevcut yasada tüm belediyelerin KISIRLAŞTIRMA MERKEZLERİ kurma hükmü var iken, bu yeni tasarıda, kısırlaştırma bakım merkezlerini sadece nüfusu 100 000 üzerinde olan ilçelerde kurulması, kalan 970 belediyede kısırlaştırma merkezi KURULMAMASI öngörülmüştür.  Burada verilen bir hak geri alınmıştır. Kısırlaştırma geliştirilecek yerde, sınırlanmıştır. Kısırlaştırmanın BÜYÜK ŞEHİRLER  ile sınırlanması, hayvanlar için felaket olacağı gibi, toplumu da hızla artan köpek kedi popülasyonu ile karşı karşıya bırakacaktır.

3. Kısırlaştırma esası ile  2004 yılında kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu, BELEDİYELERİN KISIRLAŞTIRMA YAPMAMALARI nedeni ile başarılı olamamıştır. Belediyelerin görev ihmalinin bedeli, tasarıda yer alan “TOPLUMUN YOĞUN KULLANDIĞI yerlerde kedi köpek olmaması” hükmü ile şehirlerden sürgün ederek ve sürekli olarak zehirleyip vurup öldürerek hayvan dostlarımıza ödetilecektir.

4. Petshoplarda ve üretim çiftliklerinde yasa dışı satış ve üretim, internet ortamında satış ve üretim ilanları, yasa dışı ithalat, evlerde beslenen sahipli hayvanlar, yük hayvanları,  dövüşler, internette dövüş ilanları, hayvanat bahçeleri, deney ve sirklere ilişkin sorun ve çözümler de doğru ve etkili biçimde ele alınmamıştır ve hayvanlar aleyhinedir.

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Yasa Tasarısı

KATLİAM KANUNU Çıkması İçin Uğraşan Tarım Orman Bakanlığı, TOPLAMA ve SÜRGÜN İçeren Raporunu TBMM Araştırma Komisyonuna Yollamış.

✔️Sokak hayvanlarını insan ve çevre için TEHDİT olarak gösteren, ✔️hayvanlara ŞEHİRLERİ yasaklayan, ✔️tehlikeli hayvan tanımını SALDIRGAN hayvan olarak bütün hayvanları kapsayacak şekilde genişleten bakanlık raporu YALAN ve KANDIRMACAYA yönelik ifadeler

Yasa Tasarısı

Kanun Tasarısı Adalet Komisyonu Başkanlıklarına görüş bildirilmesi üzere yollanmıştır. STK ların görüşü alınmadan hazırlanan TASARI FELAKET GETİRİYOR! 

Belediyelerin de CEZA KAPSAMINA alınmasını, dağa taşa yazın, yere göğe haykırın.. Belediye bakımevleri hayvanların ESİR EDİLDİKLERİ ÖLÜM KAMPI halinde. Tasarıda sadece ŞAHISLARA ceza var. Belediyelere CEZA yok. Orman Su İşleri

Yasa Tasarısı

ÖNEMLİ! TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Kurulmasına İlişkin AÇIKLAMA..

2015 te kadük olan KATLİAM KANUN TASARISINI bakanlık tekrar ele alıp acele ve GİZLİLİK içinde ÇIKARMAYA çalışırken, bizler de KATLİAM TASARISINA HAYIR diye KANUN ÇIKMASIN diye savaş verdik. Ulusal basın