Farklı Bir Açıdan Bakalım: Suç Dekolte Giyenlerdeyse, Acaba Hayvanlara Tecavüzde SUÇLU KİM?

Onur Kurulu Üyemiz, Tekirdağ BŞ. Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka’nın Mutlaka Okunması Gereken Yazısı
ODA TV – 2.11.2016

O sapıklar aramızda dolaşıyor
Kadına tekme atan da, tecavüz eden de aynı şeye sığınıyor. “Dekoltesinden dolayı tahrik oldum, kendini tutamadım” diyor.
O sapıklar aramızda dolaşıyor

Kadına tekme atan da, tecavüz eden de aynı şeye sığınıyor. “Dekoltesinden dolayı tahrik oldum, kendini tutamadım” diyor. Medya ise suçu hafifleten, neredeyse zorbayı masum gösteren bu ifadeleri maalesef öne çıkarıyor.

Bazıları ise “O saatte dışarıda ne geziyormuş? O halde tecavüzü hak etmiş” diyerek neredeyse bu tecavüzleri ayakta alkışlayacak. Çünkü kadının özgürleşmesine karşı kafalarında kin ve nefret duyguları yatıyor.Olaya verdikleri tepkilerin tecavüzcüye değil, kadının giyim ya da yaşam tarzına yönelik olması da bu intikam duygusundan kaynaklanıyor.

Ahlakı sadece kendi kafasındaki yaşam tarzıyla sınırlandırmak ve farklı yaşam tarzlarına saldırıyı meşru görmek sağlıklı bir bakış açısı olabilir mi?

NEREDE HATA YAPIYORUZ?

Özellikle cinselliğin tabu olduğu toplumlarda erkeğin kadına karşı davranış ve tutumundaki yanlışlıkların çoğu, kafalardaki kadının “insan” değil de “cinsel varlık” olarak ön plana çıkmasındankaynaklanıyor. Bunun kadının kılık ve kıyafetiyle alakası yok.Kadınların erkeklerden köşe bucak saklanması veya giysiler içine gizlenmesi de onları tehlikeden korumuyor, tersine onların cinsel obje olduğu algısını şiddetlendiriyor. Daha okul öncesinde ve okul sıralarında kız ve erkek çocuklar birbirlerine iyice yabancılaştırılıyor. Küçücük beyinlerde erkek ve kızların birbirinden farklı olduğu algısı oluşturuluyor. Örneğin, kim ne derse desin, erkek çocuğun kızlarla konuşurken yüzünün kızarmasında bilinçaltına yerleşmiş olan bu farklılık algısı yatıyor.

TECAVÜZ SADECE DEKOLTELİ KADINLARA MI YAPILIYOR?

Kadınları “insan” olarak değil de“cinsel obje” olarak gören erkekler kadının adından bile tahrik olabiliyorlar. Sakın tecavüzlerin sadece açık giyinen kadınlara yapıldığını sanmayın. Olasılıkla, söz konusu bu kadınlar cesaretlerinden dolayı konuyu yargıya intikal ettirebildikleri için daha çok haber oluyorlar. Oysa tecavüzlerin çoğu, sesini bile çıkaramayan büyük çoğunluğa yapılıyor.Hele aile içindeki tecavüz olaylarını kimse duymak bile istemiyor.

FARKLI BİR AÇIDAN BAKALIM: SUÇ DEKOLTE GİYENLERDEYSE, ACABA HAYVANLARA TECAVÜZDE SUÇLU KİM?

Belki hayvan kuyruğunu oynattı, adamı tahrik etti? Zaten hayvanlar aşırı dekolteli, hatta çıplak geziyorlar. Hele ki akşam akşam tek başlarına sokakta ne işleri var?

Hayvanlara yapılan tecavüzlerde bu soruları soruyor muyuz?

Hadi hayvanları da “cinsel obje” olarak gördüler diyelim. Peki, erkek çocuklara yapılan tecavüzlerde bu çocukların günahı neydi? Ya engellilerin?

Yani mazeret aramaya gerek yok. Tecavüz eden her zaman suçludur.

HAYVANDAN BİLE TAHRİK OLAN İNSANLAR ARAMIZDA DOLAŞIYORLAR

Şaka gibi geliyor ama gerçek. Geçtiğimiz yıllarda otoban kenarına park etmiş arabayı kontrol eden jandarma, araç sahibini hayvana tecavüz ederken yakaladı. Adam savunmasında şeytana uyduğunu söylemiş. Bize de şu soruyu sormak düşüyor: Çoluk çocuk ortada dolaşırken bu adamlar yine şeytana uyarlarsa ne olacak?

Medyanın biryanlışı da özellikle hayvana tecavüz olaylarının komik bir haber formatında sunulması… Bu da hayvana yapılan şiddetin ciddiyetinin yeterince anlaşılamamasına neden oluyor.

Yargıya intikal eden olaylarda, hayvan sahipliyse tecavüzcüye mala zarar vermek suçundan ufak tefek cezalar verilebiliyor. Eğer hayvan sahipsizse sadece idari para cezasıyla geçiştiriliyor.

Hayvana tecavüz suçunun görüldüğü bir davada hakim “itin sahibi nerede” diyerek olaya ne kadar yüzeysel ve önyargılı baktığını ortaya koyuyor.

Ülkemizin bazı yörelerinde eşeğe, katıra, ineğe tecavüz etmek iyice sıradan vakalar haline gelmiş durumda. Hatta yetkili bir ağız, “ne yapsınlar, hayvana tecavüz etmesinler de insana mı etsinler”diyerek tecavüzü savunabiliyor.

İstatistiklere göre insana tecavüz eden birçok sapık daha önce hayvana da tecavüz etmiş. Hatta basında çıkan haberlere göre ülkemizdeki bir sapık, çocuklara tecavüz etmeden önce hayvan pornosu bile seyrettirmiş. İnsana tecavüz edenlerin önemli bir bölümünün ilk kurbanı hayvanmış. Demek ki, hayvana cinsel şiddet uygulayan insanlar toplum için ciddi bir tehlike oluşturuyorlar.

Yazımı söyle bitirecektim: “Hayvana tecavüzün hafife alındığı toplumlarda kadına tecavüzün önüne geçilemez.” Ama vaz geçtim, çünkü bizim toplumumuzda hayvana da, kadına da tecavüz yeterince hafife alınıyor zaten…

Prof. Dr. H Tamer Dodurka
Odatv.com

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

HayKonfed Kurucu Federasyonlarından MarmaraFED 2.Genel Kurulu Delegelerin ve Üye-Kardeş Dernek Yöneticilerinin Katılımıyla Çorlu Ticaret Ve Sanayi Odası Konferans Salonunda Toplandı.

Yeni yönetim Organları seçildi. Öğleden sonra konuklara açık bölümde ” Doğa ve Hayvan Haklarını Korumayan Siyasilere Oy Yok” ana gündemiyle konuşmalar yapıldı. İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Adayı Prof.Dr. Tamer Dodurka,

Haberler

Sosyal Sorumluluk Zirvesi

18 Ekim saat 13.00 de Denizli Pamukkale Üniversitesinde Sosyal Sorumluluk Zirvesi Konferansına konuşmacı olarak Haykonfed-EgeFed Konfederasyonu olarak katılacağız. Doğa- İnsan ve Hayvan konulu konferans’da hayranlarımız ile ilgili geniş bilgi verilecektir.

Haberler

DİDİM VEGFEST 2.GÜN

Bugün öncelikle Vegan Avukatlar – Hayvanlara Adalet Derneği’nin Türkiye’de Son Yılda Yapılan Hayvan Hakları ihlalleri Konulu paneline konuk olduk. Sayın Av.Hülya Yalçın ve HAD YK üyesi avukatların hayvanları koruma kanunu,