4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Edirne’de Basın Açıklaması

  edirne_4ekm_basin_aciklamasi-7MARMARAFED-EDHAYKO BASIN DEKLARASYONU

4 Ekim Dünya Hayvanlar Gününü KUTLAMIYORUZ YASTAYIZ !

800 canı katleden KAYSERİ BELEDİYESİNİ KINIYORUZ ACİLEN GEREKLİ SORUŞTURMA BAŞLATILMALI TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7.Bölge Kayseri şube müdürlüğü göz yumma, idare edicilik yerine görevini yapmalıdır.

Türkiye’de ve tüm dünyada, birçok hayvan türü, mezbahalarda, taşımacılıkta ve faytonlarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, hayvanat bahçelerinde, avcılıkta, petshop ve üretim çiftliklerinde, barınaklarda, kürk çiftliklerinde, yunus parklarında, hayvanlı sirklerde, deney laboratuvarlarında ve benzeri birçok tesis ve alanda, hakları acımasızca gasp edilerek ağır işkence koşulları altında yaşamaya mahkûm ediliyor

Hayvanların haklarını korumak ve ihlâller karşısında harekete geçerek gerekli cezaları vermekle yükümlü olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bu bakanlıkların il ve ilçe müdürlükleri görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz.

İdare edelimcilik göz yumma olmaması yasaların uygulanması arzumuzdur. Özellikle sokak hayvanları açısından büyükşehir belediyeleri ve yerel belediyeler ise kanunun gerektirdiği gibi hayvanların yaşam haklarını güvence altına almak bir kenara, oy kaygısı ile düşünerek en ufak şikâyette hayvanları sokaklardan topluyor ve bir lokma yemek ve su bulamayacakları, yavaş yavaş ölüme mahkûm oldukları şehir dışında bulunan ormanlık alanlara, taş ocaklarına, çöplüklere atıyor.

Türkiye’de barınaklar, gerçek fonksiyonu olan, güçten düşmüş, hasta, engelli ya da hayatlarını sokaklarda idame ettiremeyecek hayvanların barındırılacağı yerler olmaktan uzak, insanların şikâyeti üzerine mevzuata aykırı olarak toplanarak kapatılmış binlerce sağlıklı hayvan için âdeta bir hapishane, ölüm kampı haline gelmiştir.

Bugün burada, 4 EKİM DÜNYA HAYVANLAR GÜNÜ vesilesiyle sesleniyoruz: Türü ne olursa olsun, Türkiye’de ve tüm dünyada, hakları sözde kabul görse de hayvanlar şiddete, tecavüze, zulme ve türlü hak ihlâllerine maruz kalırken ve mevzuat ile tüm hak ihlâlleri âdeta meşrulaştırılırken 4 EKİM Dünya Hayvanlar Günü’nü kutlamıyoruz, yastayız!

Hayvanları “mal” statüsüne indirgeyip onların bedenleri üzerinde her türlü tasarrufta bulunan mezbahaların ve tüm endüstriyel çiftliklerin kapatılmasını, yaşam düşmanı uygulamaların yasaklanmasını talep eden, hayvanlar için de âdil ve özgür bir dünya isteyen hareketler gün geçtikçe çoğalırken Türkiye’den biz de sesimizi yükseltiyor ve tüm insanlığa sesleniyoruz: Hayvanları hapsetmeye, zulmetmeye, katletmeye son verin, hayvanlara haklarını teslim edin!
İşte bu yüzden, tüm siyasî partileri, sivil toplum örgütlerini ve yaşam hakkı savunucularını, doğanın ve hayvan haklarının korunması için harekete geçmeye, bizlerle birlikte yürümeye ve T.C Cumhurbaşkanı’nı, Başbakanı’nı ve Hükûmetini, parlamentoyu, tüm devlet kurumlarını hayvan haklarını güvence altına almaya davet ediyoruz.

Ve diyoruz ki;

Yeni anayasaya “Devlet, doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumak sorumluluğundadır” maddesi eklenmeli; anayasada hayvanlar doğuştan gelen hakları olan, hissedebilen bireyler olarak tanımlanmalıdır.

Tür ayırmadan hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar, Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmalı ve suç işleyenler 3 yıldan başlamak üzere hapis cezası ile yargılanmalı, gerçek bir caydırıcılığı olabilmesi için mutlaka belli bir süre hapis cezası almaları sağlanmalı ve bu ceza hiçbir şekilde para cezasına çevrilmemelidir.

MarmaraFed- Marmara Hayvan Hakları Federasyonu  Üye derneği
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ( EDHAYKO )

15:30’da Haykonfed – Edhayko Basın deklarasyonunu Asude ÇOLAK arkadaşımız okudu.

17:00 ye kadar genç arkadaşlarımız saraçlar caddesinde 200 su kabı 1000 el broşürü dağıttı.

Katkı sunan herkese Edirne Basın Mensubu arkadaşlara da özellikle teşekkür ederiz.

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-1

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-5

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-4

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-3

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-2

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-9

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-8

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Dolayısıyla Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN’i Makamında Ziyaret Ettik.

Aylardır Üsküdar bakımevi ve sokak hayvanları ile yapmış olduğumuz çalışmalara dün bir adım daha atıldı.4 Ekim 2016 tarihinde Üsküdar Belediye Başkanı ile görüşmemiz oldu, görüşmede şu ana kadar belediye işbirliği

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

Batman Sokak Hayvanları İçin Yemek Artıkları Topluyor!

BATMAN – Sokak hayvanları için yemeklerden artanlarını topluyorlar. BATMAN (AA) – Batman’da, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu bir grup aktivist, kentteki lokantalardan topladıkları yemek artıklarıyla sokak hayvanlarının karnını doyuruyor. Anadolu Hayvan

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

SOS For Animals Of Turkey ” Alışveriş Yap Hayvanlara Yardım Et”

SOSFORANIMALS‘ dan alışveriş yapın, mücadelemize destek olun ! Proje Stüdyo Tasarım Ofisi’nin sosyal sorumluluk projesi olan www.sosforanimals.com dan satılan tshirtlerin satışlarından elde edilecek gelirin önemli bir kısmı, hayvan hakları mücadelesinde