4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Edirne’de Basın Açıklaması

  edirne_4ekm_basin_aciklamasi-7MARMARAFED-EDHAYKO BASIN DEKLARASYONU

4 Ekim Dünya Hayvanlar Gününü KUTLAMIYORUZ YASTAYIZ !

800 canı katleden KAYSERİ BELEDİYESİNİ KINIYORUZ ACİLEN GEREKLİ SORUŞTURMA BAŞLATILMALI TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7.Bölge Kayseri şube müdürlüğü göz yumma, idare edicilik yerine görevini yapmalıdır.

Türkiye’de ve tüm dünyada, birçok hayvan türü, mezbahalarda, taşımacılıkta ve faytonlarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, hayvanat bahçelerinde, avcılıkta, petshop ve üretim çiftliklerinde, barınaklarda, kürk çiftliklerinde, yunus parklarında, hayvanlı sirklerde, deney laboratuvarlarında ve benzeri birçok tesis ve alanda, hakları acımasızca gasp edilerek ağır işkence koşulları altında yaşamaya mahkûm ediliyor

Hayvanların haklarını korumak ve ihlâller karşısında harekete geçerek gerekli cezaları vermekle yükümlü olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bu bakanlıkların il ve ilçe müdürlükleri görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz.

İdare edelimcilik göz yumma olmaması yasaların uygulanması arzumuzdur. Özellikle sokak hayvanları açısından büyükşehir belediyeleri ve yerel belediyeler ise kanunun gerektirdiği gibi hayvanların yaşam haklarını güvence altına almak bir kenara, oy kaygısı ile düşünerek en ufak şikâyette hayvanları sokaklardan topluyor ve bir lokma yemek ve su bulamayacakları, yavaş yavaş ölüme mahkûm oldukları şehir dışında bulunan ormanlık alanlara, taş ocaklarına, çöplüklere atıyor.

Türkiye’de barınaklar, gerçek fonksiyonu olan, güçten düşmüş, hasta, engelli ya da hayatlarını sokaklarda idame ettiremeyecek hayvanların barındırılacağı yerler olmaktan uzak, insanların şikâyeti üzerine mevzuata aykırı olarak toplanarak kapatılmış binlerce sağlıklı hayvan için âdeta bir hapishane, ölüm kampı haline gelmiştir.

Bugün burada, 4 EKİM DÜNYA HAYVANLAR GÜNÜ vesilesiyle sesleniyoruz: Türü ne olursa olsun, Türkiye’de ve tüm dünyada, hakları sözde kabul görse de hayvanlar şiddete, tecavüze, zulme ve türlü hak ihlâllerine maruz kalırken ve mevzuat ile tüm hak ihlâlleri âdeta meşrulaştırılırken 4 EKİM Dünya Hayvanlar Günü’nü kutlamıyoruz, yastayız!

Hayvanları “mal” statüsüne indirgeyip onların bedenleri üzerinde her türlü tasarrufta bulunan mezbahaların ve tüm endüstriyel çiftliklerin kapatılmasını, yaşam düşmanı uygulamaların yasaklanmasını talep eden, hayvanlar için de âdil ve özgür bir dünya isteyen hareketler gün geçtikçe çoğalırken Türkiye’den biz de sesimizi yükseltiyor ve tüm insanlığa sesleniyoruz: Hayvanları hapsetmeye, zulmetmeye, katletmeye son verin, hayvanlara haklarını teslim edin!
İşte bu yüzden, tüm siyasî partileri, sivil toplum örgütlerini ve yaşam hakkı savunucularını, doğanın ve hayvan haklarının korunması için harekete geçmeye, bizlerle birlikte yürümeye ve T.C Cumhurbaşkanı’nı, Başbakanı’nı ve Hükûmetini, parlamentoyu, tüm devlet kurumlarını hayvan haklarını güvence altına almaya davet ediyoruz.

Ve diyoruz ki;

Yeni anayasaya “Devlet, doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumak sorumluluğundadır” maddesi eklenmeli; anayasada hayvanlar doğuştan gelen hakları olan, hissedebilen bireyler olarak tanımlanmalıdır.

Tür ayırmadan hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar, Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmalı ve suç işleyenler 3 yıldan başlamak üzere hapis cezası ile yargılanmalı, gerçek bir caydırıcılığı olabilmesi için mutlaka belli bir süre hapis cezası almaları sağlanmalı ve bu ceza hiçbir şekilde para cezasına çevrilmemelidir.

MarmaraFed- Marmara Hayvan Hakları Federasyonu  Üye derneği
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ( EDHAYKO )

15:30’da Haykonfed – Edhayko Basın deklarasyonunu Asude ÇOLAK arkadaşımız okudu.

17:00 ye kadar genç arkadaşlarımız saraçlar caddesinde 200 su kabı 1000 el broşürü dağıttı.

Katkı sunan herkese Edirne Basın Mensubu arkadaşlara da özellikle teşekkür ederiz.

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-1

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-5

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-4

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-3

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-2

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-9

edirne_4ekm_basin_aciklamasi-8

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

Karadeniz Ereğili’de 4 Ekim Etkinlikleri

4 Ekim çalışması olarak, belediyemizin hazırladığı iki ayrı yere bez afiş asıldı.Üç yere bilboard afişi yapıldı. Belediye başkanımız ziyaret edildi, orman su işleri ve doğa koruma ile birlikte sokak kedileri

Genel

”Kuyu” Operasyonu Plaket Töreni İTÜ’de Yapıldı.

 ”Kuyu” Operasyonu Plaket Töreni İTÜ’de Yapıldı.   15 Şubat sabah 5:45 te Beykoz Dereseki mevkiinde derinliği 61 metre, çapı 26 cm kadar daralan bir kuyuya düşen yavru köpeğin kurtarılmasında emeği