HAGİD Son 5 Aylık Hayvan Hakları İhlallerini Açıkladı.

hagid_topl4Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından yürütülen Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM) çalışması kapsamında, Türkiye’de yaşanan hayvan hakları ihlâllerini, tür ayırt etmeksizin raporlamaya devam ediyoruz. 
 
Bu basın toplantımızda Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan hayvan hakları ihlâllerini basın ve kamuoyu ile paylaştık. Beş aylık raporu Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner ve Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği üyesi Neşe Akbaş okudu. Raporun açıklanmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Sezgin Tanrıkulu, 24. dönem İstanbul Milletvekili Melda Onur veriler üzerinde Türkiye genelindeki hayvan hakları ihlallerini yorumladı.
 
Hayvan hakları ve çevre sorunlarının, insan hakkı ihlallerinin önceliği varsayılarak ötelenemeyeceğini ifade ederek insan hakları ile ilgili sorunların diğer hak bağlamlı sorunlardan bağımsız olarak çözüme ulaşamayacağını beyan etti.  CHP milletvekili Tanrıkulu, “Önce insan hakları sonra hayvan hakları sonra çevre hakları gibi bir sıralama yapamayız dedi. Dolayısıyla bunların hepsi birbiriyle iç içe geçmiş aynı barışık halin haklarıdır. İnsan hakları olmazsa, hayvan hakları olmazsa, çevre hakları olmazsa bir bütün olarak iyi ve barışık bir toplumda yaşayamayız. Dolayısıyla biri ötekinin önünde yada arkasında değildir.”
 
Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner, “Raporlarımıza yansıyan hak ihlâllerinin yaptırımla karşılık bulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.”
 
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün, “İstanbul’un birçok noktasında hem hayvan hem insan sağlığını etkileyecek şekilde narkotik maddeler kullanılarak usülsüz bir şekilde hayvanlar toplanıyor.”
 
Toplantının sonunda Burak Özgüner, Kısırkaya toplama kampı konusunda, tüm bu gelişmelerden bağımsız olarak, yarın İstanbul 3. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuruda bulunarak, söz konusu tesisteki yasa dışı yapıların kaldırılmasını talep edeceklerini belirtti. “Kazandığımız dava neticesinde doğan tazminat davası konusunda hazırlıklara başladığımızı da duyuruyoruz. Bu hafta, İBB’ye başvurarak manevî zararımızın karşılanması talebinde bulunacağız. Tazminat davasını kazandığımız takdirde, mahkemenin takdir edeceği tazminat miktarı, Türkiye’de rutin şiddete, tecavüze, kötü muameleye maruz kalan sokak hayvanları için şeffaflık içerisinde değerlendirilecektir”
hagid_topl3
hagid_topl4
hagid_topl1
hagid_topl2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Projelerin Tanıtımı

Özel Gün Kartları

Yurdun dört bir yanında tüm hayvanların yaşam hakları için yola çıktığımız bu zorlu mücadelede, toplumda hayvan sevgisi bilincini geliştirmek, hayvan hakları ihlallerinin önlenmesini sağlamak, yardıma muhtaç hayvan dostlarımıza yardım eli

Haberler

Hayvan Hakları Sadece Konuşanların Dilinde – Prof.Dr.Mirat Gürol (BT Haber-Bilişim Dünyası)

“Türkiye’de hayvan hakları sadece konuşanların dilinde” İstanbul Hayvan Hakları Derneği Başkanı ve Hayvan Hakları Konfederasyonu Kurucu Kurul Başkanı Mirat Gürol ile sokak hayvanları ve hayvan hakları hareketlerinin geldiği son durum

Haberler

ÇATALCA BELEDİYESİNİN VE GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR…

İSTANBULUN ÇEŞİTLİ BELEDİYELERİNCE ÇATALCA AKALAN SIRTI’NA TERKEDİLEN CANLAR İÇİN ÇATALCA BELEDİYESİNİN VE GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR… Bölgede tek başına yiyecek sağlamaya çalışan gönüllü arkadaşımız çağrı yaptı, araçla artan yiyeceklerin toplanması