HAGİD Son 5 Aylık Hayvan Hakları İhlallerini Açıkladı.

hagid_topl4Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından yürütülen Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM) çalışması kapsamında, Türkiye’de yaşanan hayvan hakları ihlâllerini, tür ayırt etmeksizin raporlamaya devam ediyoruz. 
 
Bu basın toplantımızda Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan hayvan hakları ihlâllerini basın ve kamuoyu ile paylaştık. Beş aylık raporu Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner ve Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği üyesi Neşe Akbaş okudu. Raporun açıklanmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Sezgin Tanrıkulu, 24. dönem İstanbul Milletvekili Melda Onur veriler üzerinde Türkiye genelindeki hayvan hakları ihlallerini yorumladı.
 
Hayvan hakları ve çevre sorunlarının, insan hakkı ihlallerinin önceliği varsayılarak ötelenemeyeceğini ifade ederek insan hakları ile ilgili sorunların diğer hak bağlamlı sorunlardan bağımsız olarak çözüme ulaşamayacağını beyan etti.  CHP milletvekili Tanrıkulu, “Önce insan hakları sonra hayvan hakları sonra çevre hakları gibi bir sıralama yapamayız dedi. Dolayısıyla bunların hepsi birbiriyle iç içe geçmiş aynı barışık halin haklarıdır. İnsan hakları olmazsa, hayvan hakları olmazsa, çevre hakları olmazsa bir bütün olarak iyi ve barışık bir toplumda yaşayamayız. Dolayısıyla biri ötekinin önünde yada arkasında değildir.”
 
Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner, “Raporlarımıza yansıyan hak ihlâllerinin yaptırımla karşılık bulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.”
 
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün, “İstanbul’un birçok noktasında hem hayvan hem insan sağlığını etkileyecek şekilde narkotik maddeler kullanılarak usülsüz bir şekilde hayvanlar toplanıyor.”
 
Toplantının sonunda Burak Özgüner, Kısırkaya toplama kampı konusunda, tüm bu gelişmelerden bağımsız olarak, yarın İstanbul 3. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuruda bulunarak, söz konusu tesisteki yasa dışı yapıların kaldırılmasını talep edeceklerini belirtti. “Kazandığımız dava neticesinde doğan tazminat davası konusunda hazırlıklara başladığımızı da duyuruyoruz. Bu hafta, İBB’ye başvurarak manevî zararımızın karşılanması talebinde bulunacağız. Tazminat davasını kazandığımız takdirde, mahkemenin takdir edeceği tazminat miktarı, Türkiye’de rutin şiddete, tecavüze, kötü muameleye maruz kalan sokak hayvanları için şeffaflık içerisinde değerlendirilecektir”
hagid_topl3
hagid_topl4
hagid_topl1
hagid_topl2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Sevgililer Günü Sürprizi Hayvanlar Olmasın!!!

 “Sevgililer Günü” geldi.  Sevgilinize hediye olarak “Sevgi ve Sadakat” verin…ONLARI DEĞİL !! Hayvanları Petshoplardan alınacak bir HEDİYE değildir. Eğer bir CAN DOSTU isterseniz, Bakımevlerinden sahiplenin, BİR CAN KURTARIN.. Hayvanların Yaşam

Haberler

Türkiye’de İlk Kez Bir Belediye Başkanı BAYRAMDA BİR BELEDİYE BARINAĞINI Ziyaret Etti.

Sayın Başkan İlker Bekler’in Turhal Belediyesi Barınağına yaptığı bu BAYRAM ziyaretine teşekkür ederiz. Sahipsiz hayvanlar için başta “KISIRLAŞTIRMA ve BESLEME” olmak üzere her geçen gün daha etkili hizmet veren TURHAL

Haberler

Sapanca’da Katliam Var! – Dilekçe

ZEHİRLEME YAPAN BELEDİYE ARACI KAMERALARA YAKALANDI! Sapanca’da 31 Ekim 2016 akşamında zehirleme yapılmıştır. Sokak hayvanlarına bakan gönüllüler tarafından olaya şahit olunmuş, sokak hayvanları ve sahipli hayvanlar da zehirlenmiştir. Gönüllüler tarafından