HayKonfed 2. Kurultay Bildirisi / Denizli

HayKonfed – Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu
Denizli / 2. Kurultay Sonuç Bildirisi

“Toplama, zulüm, ölüm içeren yasa tasarısını reddediyor, herkesi olası bir direnişe hazır olmaya davet ediyoruz.”

T.C Cumhurbaşkanını, Hükümetini, Parlementosunu, tüm devlet kurumlarını, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini ve tüm yaşam hakkı savunucularını, doğanın ve hayvanların korunmasını güvence altına almaya davet ediyoruz.

Bunun için,

I- Yeni Anayasa’ya “Devlet gelecek nesiller yararına doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumak sorumluluğundadır” maddesi eklenmelidir.

II- 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu, Birleşmiş Milletler Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi, uluslararası sözleşmeler ve ülkemiz gerçekleri baz alınarak yaşam hakkı savunucusu sivil toplum örgütlerinin aktif katılımıyla yeniden düzenlenmelidir. Buna göre,

1) Tür ayırmadan hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmalı ve suç işleyenler 3 yıldan başlamak üzere hapis cezası hükmüyle yargılanmalı, mutlaka belli bir süre hapis cezası almaları sağlanmalı ve bu ceza hiçbir şekilde para cezasına çevrilmemelidir.

2) Hayvanat bahçeleri ve yunus parkları, sirkler, tüm hayvan dövüşleri yasaklanmalı, yurt dışından yaban hayvanı, evcil hayvan ve süs hayvanlarının getirilmesine müsaade edilmemelidir.

3) Yaban hayatın bitme noktasına geldiği ülkemizde avcılık yasaklanmalıdır. Yaban hayvanlarını öldürenler, işkence edenler, TCK kapsamında ağır ceza ile yargılanmalıdır. “Av Turizmi” ve öldürülmüş hayvanların sergilenmesi kabul edilemez.

4) 5199 sayılı kanunun sokak hayvanları kısırlaştırılır, aşılanır alındığı yerde yaşamak üzere bırakılır maddesinde bir değişiklik kabul edilemez.

5) Bakımevi yapmakla ve sokakta yaşayan hayvanları rehabilite edip, besleme odakları oluşturmak zorunda olan belediyelerin ihmal ve hayvanlara karşı işlediği suçlar TCK kanunları kapsamında değerlendirilmeli ve cezalandırılmalıdır. Belediyeler gönüllülerle işbirliği yapmakla yükümlüdür yasal zorunluluğuna uymayan belediyeler hakkında soruşturma açılmalıdır.

6) Toplama kampı olarak inşa edilen sözde bakımevleri yasadışıdır. Mağdur, hasta, engelli hayvanların yaşacağı hayvanların doğalarına uygun geçici bakımevleri ve işlevli tedavi merkezleri oluşturulmalıdır.

7) Hayvanlar üzerinde ilaç, kozmetik ve tıbbi deneyler kabul edilemez.

Yukarıdaki ana başlıklar çerçevesinde biz yaşam hakkı savunucularının ve kurumumuz HayKonfed’in gerek saha, gerek yasal zeminde kurumsal, gerek kamuoyu oluşturma çalışmaları ve hayvan hakları ihlalleri karşısında mücadelesi sürmektedir.

8)Toplama, zulüm, ölüm içeren yasa tasarısını reddediyor, herkesi olası bir direnişe hazır olmaya davet ediyoruz.

Konu ile ilgili tüm STK’lar, Üniversiteler, Kurumlar ve Hayvan Hakları Savunucuları ile yurt çapında işbirliği ve dayanışmamız sürecektir.

Birlikte Başaracağız…
Saygılarımızla..

HayKonfed Onur Kurulu Başkanı Prof Dr Mirat Gürol
Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Çıtırık

MarmaraFed Başkanı Şebnem Aslan
AnadoluFed Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar
EgeFed Başkanı Funda Bayrı

Denizli / Hayvan Hakları ve Yasalar 2. Kurultayı
4.Haziran.2016

denizli_kurultay_bildirisi

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAKIMEVİ ZİYARETİ

08/08/2017 Tarihinde saat 15:00’da Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcileri Nihal Erkoç ve Ramazan Etci ile birlikte Erzurum Büyükşehir Belediyesi kedi ve kopek bakimevi ziyaret ettik. Veteriner Şube Müdürü Çağrı Birdal

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

Karabağlar Belediyesi Kedi Kısırlaştırma Merkezi Açılışı – EgeFed

Karabağlar Belediyesi Kedi Kısırlaştıma Merkezi Açılışı Karabağlar Belediyesinin özellikle kedileri kısırlaştırmasında arkadaşlarımız çok sorun yaşıyordu. İKMM’de yazdığım köşe yazısı ve eleştirilerimiz sonuncu “Karabağlar Belediyesi Yeşilyurt Uğur Mumcu Parkı’nda” sadece kedilerin

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcimiz Nihal ERKOÇ’un Merzifon Belediye Başkanı Sayın Alp KARGI’yı ziyareti.

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcimiz Nihal ERKOÇ Amasya/Merzifon Belediye Başkanı Sayın Alp KARGI ile İlçe merkezi ve bakım evindeki canlar ile ilgili bir toplantı gerçekleştirmiş olup; toplantıda sokak hayvanlarının yaşam