HayKonfed 2. Kurultay Bildirisi / Denizli

HayKonfed – Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu
Denizli / 2. Kurultay Sonuç Bildirisi

“Toplama, zulüm, ölüm içeren yasa tasarısını reddediyor, herkesi olası bir direnişe hazır olmaya davet ediyoruz.”

T.C Cumhurbaşkanını, Hükümetini, Parlementosunu, tüm devlet kurumlarını, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini ve tüm yaşam hakkı savunucularını, doğanın ve hayvanların korunmasını güvence altına almaya davet ediyoruz.

Bunun için,

I- Yeni Anayasa’ya “Devlet gelecek nesiller yararına doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumak sorumluluğundadır” maddesi eklenmelidir.

II- 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu, Birleşmiş Milletler Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi, uluslararası sözleşmeler ve ülkemiz gerçekleri baz alınarak yaşam hakkı savunucusu sivil toplum örgütlerinin aktif katılımıyla yeniden düzenlenmelidir. Buna göre,

1) Tür ayırmadan hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmalı ve suç işleyenler 3 yıldan başlamak üzere hapis cezası hükmüyle yargılanmalı, mutlaka belli bir süre hapis cezası almaları sağlanmalı ve bu ceza hiçbir şekilde para cezasına çevrilmemelidir.

2) Hayvanat bahçeleri ve yunus parkları, sirkler, tüm hayvan dövüşleri yasaklanmalı, yurt dışından yaban hayvanı, evcil hayvan ve süs hayvanlarının getirilmesine müsaade edilmemelidir.

3) Yaban hayatın bitme noktasına geldiği ülkemizde avcılık yasaklanmalıdır. Yaban hayvanlarını öldürenler, işkence edenler, TCK kapsamında ağır ceza ile yargılanmalıdır. “Av Turizmi” ve öldürülmüş hayvanların sergilenmesi kabul edilemez.

4) 5199 sayılı kanunun sokak hayvanları kısırlaştırılır, aşılanır alındığı yerde yaşamak üzere bırakılır maddesinde bir değişiklik kabul edilemez.

5) Bakımevi yapmakla ve sokakta yaşayan hayvanları rehabilite edip, besleme odakları oluşturmak zorunda olan belediyelerin ihmal ve hayvanlara karşı işlediği suçlar TCK kanunları kapsamında değerlendirilmeli ve cezalandırılmalıdır. Belediyeler gönüllülerle işbirliği yapmakla yükümlüdür yasal zorunluluğuna uymayan belediyeler hakkında soruşturma açılmalıdır.

6) Toplama kampı olarak inşa edilen sözde bakımevleri yasadışıdır. Mağdur, hasta, engelli hayvanların yaşacağı hayvanların doğalarına uygun geçici bakımevleri ve işlevli tedavi merkezleri oluşturulmalıdır.

7) Hayvanlar üzerinde ilaç, kozmetik ve tıbbi deneyler kabul edilemez.

Yukarıdaki ana başlıklar çerçevesinde biz yaşam hakkı savunucularının ve kurumumuz HayKonfed’in gerek saha, gerek yasal zeminde kurumsal, gerek kamuoyu oluşturma çalışmaları ve hayvan hakları ihlalleri karşısında mücadelesi sürmektedir.

8)Toplama, zulüm, ölüm içeren yasa tasarısını reddediyor, herkesi olası bir direnişe hazır olmaya davet ediyoruz.

Konu ile ilgili tüm STK’lar, Üniversiteler, Kurumlar ve Hayvan Hakları Savunucuları ile yurt çapında işbirliği ve dayanışmamız sürecektir.

Birlikte Başaracağız…
Saygılarımızla..

HayKonfed Onur Kurulu Başkanı Prof Dr Mirat Gürol
Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Çıtırık

MarmaraFed Başkanı Şebnem Aslan
AnadoluFed Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar
EgeFed Başkanı Funda Bayrı

Denizli / Hayvan Hakları ve Yasalar 2. Kurultayı
4.Haziran.2016

denizli_kurultay_bildirisi

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

RİZE – ÇAYELİ SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ  4 EKİM ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ…

Seleme Yılmaz – ÇAYELİ 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü´nünde ilçemizde çeşitli etkinliklerle yaptık. Okul müdürümüz Hasan Terzi, müdür yardımcısımız Ümmüseleme Yılmaz, öğretmenlerimiz Esra Şahin,Hava Özkan ve Arzu Yazıcı önderliğinde

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

YAŞAR Üniversitesi Hayvanları Koruma Topluluğu tarafından ‘Sokaktaki hayvanlara bir el de sen uzat’ etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında, kampüs alanında, hayvanlar için ‘farkındalık defilesi’ düzenleyen öğrenciler ile birlikte yapılan , hayvan hakları ihlallerine dikkat çektik. Türkiye’de sahipsiz, sokak hayvanları için caydırıcı yasa bulunmadığını savunarak HAYKONFED –