AnadoluFed – 1. Anadolu Çalışmaları Özeti

1 – Aksaray Çalışmaları
2 – Şanlıurfa Çalışmaları
3 – Batman Çalışmaları
1 – Aksaray Çalışmaları
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar, Başkan Yardımcısı Mücella Çelik ve Genel Sekreter Mihriban Doğan bugün Aksaray’da idi.

Sabah saat 10:00’da başlayan programda öncelikle Aksaray Hayvanları Koruma Derneği üyeleri ile bir araya gelinerek şehrin hayvan haklarında genel durumu, sorunlar ve çözüm yolları ortaya koyuldu.

Daha sonra Aksaray Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edildi. Fiziki koşulların oldukça iyi olduğu bakımevinde; her bölmede hayvanların dolaşmak ve korunmak için yeterli alanlarının olduğu görüldü. Hayvanların geneli oldukça iyi ve bakımlıydı; hasta hayvanlar ile ilgili bilgi alındı, yapılan tedaviler incelendi. Veteriner hekimler Duran Bey ve Ali Bey ile tekniker Cemil Bey oldukça duyarlı davranarak geçen yıl sokak hayvanları için ‘cehennem’ olan bakımevini adeta cennete dönüştürmüşler…

Aksaray Belediyesi, bakımevinde sadece medikal hastalıkların tedavisini yapmakta; kısırlaştırma gibi cerrahi tedavi gerektiren durumlar için Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile protokol imzalanmış.

Bakımevindeki köpekler deyim yerindeyse bir cennete düşmüşler ama aynı cennet ne yazık ki Aksaray sokaklarında yok. Aksaray’da neredeyse hiç sokak köpeği yok. Sahiplendirilemeyen köpekler mümkün mertebe alındığı yere (ya da yakınına) bırakılıyormuş fakat insanlar barındırmadığı için şehrin dışlarına kaçıyorlarmış.

Bakımevindeki cenneti Aksaray sokaklarına taşıma talebimizle AKHAYKOR Başkanı Av. Yakup Zengin ile birlikte Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile görüşmeye gittik. Sayın Yazgı, değerli eşleriyle birlikte bizi çok iyi karşıladılar ve taleplerimize olumlu yaklaştılar. Buna göre :

1. Aksaray Belediyesi, kentin değişik noktalarına (özellikle parklara) beslenme ve su odakları kuracak.
2. Bilboard’lara hayvanlara merhameti aşılayacak görseller asılacak.
3. Vatandaşlara dağıtılmak üzere afiş ve broşürler bastırılacak.
4. Sokak hayvanları ile bir arada yaşama ile ilgili vatandaşların eğitimi ve okullarda verilecek aynı konulu eğitimler için AKHAYKOR’a destek verilecek.
5. Küpeli köpeklerin alınması ile ilgili gelen taleplerde vatandaş bilgilendirilecek ve küpeli köpekler kesinlikle bulunduğu yerden aldırılmayacak.

Çalışmaları ve gelişmeleri takip edeceğimizi bildirerek Aksaray’dan ayrıldık.

Dr. Ufuk Bayraktar
AnadoluFed Başkanı
2 – Şanlıurfa Çalışmaları

AnadoluFed Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar ve Başkan Yardımcısı Mücella Çelik Şanlıurfa’daydı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi ve ekibi ile güzel bir çalıştay yapıldı. Bakımevinde durum değerlendirmesi yapılarak saptanan sorunlarla ilgili çözüm önerileri sunuldu. Şanlıurfa’da sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmak üzere afiş asımı ve broşür basımı talep edildi, kurulan beslenme odaklarının sayısının arttırılması talep edildi.

Ayrıca, Şanlıurfa Kulüp Animo üyeleri ile bir araya gelinerek dernekleşme konusunda bilgi alışverişi yapıldı.

AnadoluFed Yönetim Kurulu

http://www.haykonfed.org/2016/03/18/anadolufed-ekibi-sanliurfada-bakimevi-durum-degelendirmesi/3 – Batman Çalışmaları

HayKonfed kurucu üyesi ve AnadoluFed başkanı Dr. Ufuk Bayraktar ile AnadoluFed başkan yardımcısı Mücella Çelik Batman’da temaslarda bulundu.

Öncelikle AnadoluFed Batman temsilcisi Hazal Karaaslan ile bir araya gelen ekip, hayvan haklarının şehirdeki durumu hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Ardından Batman Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel ziyaret edildi. Batman Hayvan hakları konusunda dünyanın, ülkemizin ve hatta bölgesinin çok gerisinde kaldığı için eleştiriler sunuldu ve belediyenin temsilcimiz ile işbirliği yapması gerektiği aktarıldı. Temsilcimizin yoğun talepleri sonrasında bir hayvan rehabilitasyon merkezinin kurulması ve mobil sağlık aracının alınması için projelerin hazırlandığını öğrendik. Söz konusu projelerin bir an önce hizmete girmesi için çalışmaların hızlandırılması istenerek; şehirde hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmak için afişlerin asılması, beslenme ve su odakları kurulması istendi.

Ardından Batman Valisi Sayın Azmi Çelik makamında ziyaret edildi ve hayvan hakları konusunda yapılacak çalışmalara destek istendi. Doğayı, hayvanları ve insanları bir bütün olarak gördüğünü ifade eden sayın valimiz, atılacak her adım için doğrudan destek vereceklerini açıkladılar.

AnadoluFed Yönetim Kurulu


Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

İstanbulDer Üyesi Barış Şengün Besleme ve Saha Çalışmaları

Bildiğiniz gibi EM/PATİ grubu çatısı altında her Çarşamba günü Kurtköy bölgesinde besleme yapmaktayız. Yaklaşık 350-400 Köpeğin besleme/sulanma ihtiyacını karşılamakta ve dış parazit ilaçlamasını yapmaktayız. Yaralı ve hasta hayvanları İBB Tepeören

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

Burdur’da Çöplüğe Atılmış Sokak Hayvanları İçin Besleme Etkinliği

Kendi imkanlarımızla, Fakülte Hayvanları Koruma Platformu Başkanı Esra Taşkın ile birlikte çöplük ve arazide yaşam mücadelesi veren canlarımızı besledik. Su dağıttık, parazit tedavisi yaptık. Ne yazık ki kayıplarımız da var.

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

Çakır’dan sokak hayvanları için çağrı…

Hayvan Hakları Konfederasyonu Temsilcisi Silivri Hayvan Hakları Derneği Başkanı Şükran Sunç Çakır, vatandaşlardan çetin kış şartlarıyla mücadele eden sokak hayvanlarına sahip çıkmalarını istedi. Soğukların yurt genelinde hissedildiği şu günlerde sokak