Bilimsel Bir Gerçek! Prof. Dr. Tamer Dodurka: ” KEDİ ve KÖPEĞİN Doğasına Uygun Yaşam Ortamı İNSANIN BULUNDUĞU Yerdir.

Kedi ve köpekleri DEVASA BAKIMEVLERİNE toplamaya kalkışan GADDAR ve VİCDANSIZ BELEDİYE BAŞKANLARINA, onların yaşam alanlarına olmaz olası kentsel dönüşüm adına apartman site rezidanslarını yapıp sonra BAHÇEDE KEDİ OLMAZ diye torbalayıp attıran SEVGİSİZ VE GÖRGÜSÜZ SİTE YÖNETİMLERİNE, Üniversitelerin uçsuz bucaksız alanlarına 10 tane köpeği sığdıramayan Üniversitelerin SÖZDE BİLİM ADAMLARINA, “bu hayvanların İNSANLARLA yaşamalarının yasal zorunluluk olmasının yanında bilimsel bir zorunluluk da olduğunu ifade eden Prof Dr Tamer Dodurka hocamızın yazısını verelim, ANLATALIM.”

Belediyelerin, site-apartman-üniversite yönetimlerinin, şehir yaşamında kedi-köpek olmaz iddiası ile, bu hayvanları yaşadıkları yerlerden kopartıp, uzak ıssız alanlara atmaları” hususunu, Prof Dr Tamer Dodurka hocamıza, bilimsel kimliği ile değerlendirmesi için baş vurduk.

Sayın Prof Dr Tamer Dodurka, esas olarak:

1.“Evcil hayvanlar olan KEDİ ve KÖPEĞİN doğasına uygun yaşam ortamının İNSANIN BULUNDUĞU HER YER olduğu,
2. Tarihsel süreç içinde “insanın yaşam ortamında yaşamaya uygun davranış biçimlerini” genetik olarak geliştirmiş oldukları,
3. Kedi ve köpekleri insan toplumuyla bir arada tutmak gerektiği, insan olmayan yerde yaşamlarını sürdüremeyecekleri,
4. Onları insandan uzaklaştırdıkça sorunlu köpek sayısının artacağını içeren bilimsel değerlendirme yazısını ve bilimsel bilgileri bizimle paylaştı.

2001 Yılında İstanbul Üniversitesi İç Hastalıklar Anabilim Dalında Profesor kadrosuna atanıp, kürsü başkanlığı gibi idari görevlerde bulunan Prof.Dr. Tamer Dodurka, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünde davranış konusundaki tez çalışmasını da tamamlayıp, ülkemizde bir veteriner hekim olarak ilk kez uzman psikolog unvanı almış, konusunda otorite olan bir bilim adamıdır.
Veteriner psikolog olan Sn Prof.Dr. Dodurka’nın, “Köpek Psikolojisi, Köpeklerde Davranış Sorunları, Merdivenden Korkan Köpek” isimli 3 adet basılmış kitabı bulunmaktadır.

Halen Tekirdağ Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olan Sn Prof Dr Tamer Dodurka’ya bu değerli bilimsel görüş içeren katkısından dolayı teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla..
Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları KONFEDERASYONU Başkanı

dodurka_bilimsel-aciklama

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP’li belediyelerin HAYVANLARA ZULMÜ için ne zaman BEYANAT vereceksiniz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP li belediyelerin HAYVANLARA ZULMÜ için ne zaman BEYANAT vereceksiniz? BU MU SİZİN ADALETİNİZ? Sayın Altıok, hayvanlara yönelik şiddetin faillerinin küçük cezalarla serbest bırakılmasına

Haberler

Çorlu’da Gözü Oyulan Kedi, Çorlu Bakımevinde Veteriner Hekimce Öldürüldü – Dilekçe

ÇORLU’da 8 yaşındaki canavar çocuğun gözüne kalem sokup kör ettiği KÖR KEDİ, sığındığı sitenin şikayeti ile ÇORLU BAKIMEVİNE götürüldü ve barınak veterineri tarafından ÖLDÜRÜLDÜ. Canavar çocuk, bu kediyi ÖLDÜREN VETERİNER

Haberler

EYÜP BELEDİYESİNİN KANUNA AYKIRI KÖPEK TOPLAMALARI İLE İLGİLİ DOSYA SAYIN CUMHURBAŞKANINA İLETİLDİ…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Yeni AKM Projesi”nin tanıtım toplantısında bulunduğu sırada HayKonfed YK Bşk. Yardımcısı Şebnem Aslan, Göktürk Hayvanseverler Derneği Yöneticileri ve Hayvan Hakları Savunucuları Da Oradaydı.