Bilimsel Bir Gerçek! Prof. Dr. Tamer Dodurka: ” KEDİ ve KÖPEĞİN Doğasına Uygun Yaşam Ortamı İNSANIN BULUNDUĞU Yerdir.

Kedi ve köpekleri DEVASA BAKIMEVLERİNE toplamaya kalkışan GADDAR ve VİCDANSIZ BELEDİYE BAŞKANLARINA, onların yaşam alanlarına olmaz olası kentsel dönüşüm adına apartman site rezidanslarını yapıp sonra BAHÇEDE KEDİ OLMAZ diye torbalayıp attıran SEVGİSİZ VE GÖRGÜSÜZ SİTE YÖNETİMLERİNE, Üniversitelerin uçsuz bucaksız alanlarına 10 tane köpeği sığdıramayan Üniversitelerin SÖZDE BİLİM ADAMLARINA, “bu hayvanların İNSANLARLA yaşamalarının yasal zorunluluk olmasının yanında bilimsel bir zorunluluk da olduğunu ifade eden Prof Dr Tamer Dodurka hocamızın yazısını verelim, ANLATALIM.”

Belediyelerin, site-apartman-üniversite yönetimlerinin, şehir yaşamında kedi-köpek olmaz iddiası ile, bu hayvanları yaşadıkları yerlerden kopartıp, uzak ıssız alanlara atmaları” hususunu, Prof Dr Tamer Dodurka hocamıza, bilimsel kimliği ile değerlendirmesi için baş vurduk.

Sayın Prof Dr Tamer Dodurka, esas olarak:

1.“Evcil hayvanlar olan KEDİ ve KÖPEĞİN doğasına uygun yaşam ortamının İNSANIN BULUNDUĞU HER YER olduğu,
2. Tarihsel süreç içinde “insanın yaşam ortamında yaşamaya uygun davranış biçimlerini” genetik olarak geliştirmiş oldukları,
3. Kedi ve köpekleri insan toplumuyla bir arada tutmak gerektiği, insan olmayan yerde yaşamlarını sürdüremeyecekleri,
4. Onları insandan uzaklaştırdıkça sorunlu köpek sayısının artacağını içeren bilimsel değerlendirme yazısını ve bilimsel bilgileri bizimle paylaştı.

2001 Yılında İstanbul Üniversitesi İç Hastalıklar Anabilim Dalında Profesor kadrosuna atanıp, kürsü başkanlığı gibi idari görevlerde bulunan Prof.Dr. Tamer Dodurka, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünde davranış konusundaki tez çalışmasını da tamamlayıp, ülkemizde bir veteriner hekim olarak ilk kez uzman psikolog unvanı almış, konusunda otorite olan bir bilim adamıdır.
Veteriner psikolog olan Sn Prof.Dr. Dodurka’nın, “Köpek Psikolojisi, Köpeklerde Davranış Sorunları, Merdivenden Korkan Köpek” isimli 3 adet basılmış kitabı bulunmaktadır.

Halen Tekirdağ Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olan Sn Prof Dr Tamer Dodurka’ya bu değerli bilimsel görüş içeren katkısından dolayı teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla..
Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları KONFEDERASYONU Başkanı

dodurka_bilimsel-aciklama

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

İZMİR’DE BİR SAPIK, KÖPEĞE TECAVÜZ GİRİŞİMİ SIRASINDA YAKALANDI…

Hayvansever komşuların dikkati ve ceza alması için belgeli suçüstü yakalama çalışması sonucu sapık deşifre edildi. Yasal işlem başlatmak ve protesto amacıyla İzmirli Hayvan Hakları Savunucuları bugün olayın geçtiği mahallede olacak.

Haberler

Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ,

2004 yılında, Bazı eksikleri olmasına rağmen, Türkiye’de hayvan haklarında adeta bir DEVRİM yaratan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu AK PARTİ olarak çıkarttınız. Minnettarız. 1. O tarihe kadar belediyeler, bütçeye resmen

Haberler

ARTVİN HOPA GÖNÜLLÜLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

09/08/2017 Tarihinde saat 20:00’da Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcileri Nihal Erkoç ve Ramazan Etci ile birlikte Hopa ilçesinde ikamet eden gönüllüler Gozde Naz Ergen, Alisha Babalani, Şahin Topaloğlu, Murat Akyüz ve Erdem