İstanbul / Beşiktaş – 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

beskitas_4ekim_1

Şebnem Aslan MarmaraFed Başkanı HayKonfed Başkan Yardımcısı

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü nedeniyle Beşiktaş Belediyesi tarafından Etiler’de bulunan Sanatçılar Parkı’nda sokak hayvanlarına ve hayvanların korunmasına dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

Beşiktaş Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Etiler’de bulunan Sanatçılar Parkı’nda sokak hayvanlarına ve hayvanların korunmasına dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenledi. Hayvanseverlerin de evcil hayvanlarıyla katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlik kapsamında sokak hayvanları parkta veteriner hekimler tarafından sağlık kontrolünden geçirilirdi. Hayvanseverlere belediye tarafından hayvanlarının bakımında kullanılacak ürünler takdim edilen etkinlikte, çocuklar bol bol evcil hayvanlarla oynadı.

Etkinliğe katılan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Aslan, “Sokaktaki dostlarımıza yardımcı olmak çok ihtiyacımız olan bir şey. Ülkemizde çok fazla sokak hayvanı var. Burada görüyoruz ki çocuklar hayvanlara çok meğilli. Biz onlara doğru bilgiyi verirsek onları bilinçlendirirsek gelecekte sokak hayvanları diye bir sorunumuzun kalmayacağını düşünüyorum” dedi.

Daha önce yurt dışında yaşayan ve 1 yıl önce Türkiye’ye gelen Mehmet Baytekin, “Çok güzel bir şey. Böyle şeylerin daha çok olması gerekir. İnsanların duyarlı olması için güzel bir çalışma. Her yıl yapılmalı. Daha sık yapılmalı” diye konuştu.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle konuşan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Kurucu Kurul Üyesi- Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Şebnem Aslan, “4 Ekim dünyada her yerde kutlanıyor. Ama biz sadece senede bir gün kutlamayalım bugünü. Lütfen hayvanlarımızı her zaman düşünelim. Haklarını korumaya çalışalım” dedi. HayKonFed – Hayvan Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan yaptığı konuşmada, özellikle sahipsiz hayvanlarımızın problemlerine dikkat çekti. Önceliğin sahipsiz sokak hayvanları olduğunu belirten Aslan, belediyeler tarafından ormanlara atılan köpeklerin dramını anlattı, örgütlenmenin önemini vurguladı. Konfederasyon olarak, göreve geldiği günden beri özverili çalışmaları ile diğer belediyelere örnek olan Veteriner İşleri Müdürü Sayın Ahmet Ufuk Çalışkan ve ekibiyle işbirliği içerisinde, başta fiziki şartlarının son derece yetersiz olduğu Mediko’nun yenilenmesi, daha sonra ise projesi hazırlanmış yeni Rehabilitasyon Merkezinin kurulması ve uzun yıllardır Beşiktaş’lı hayvanseverlerin özlemini duyduğu Evcil Hayvan Mezarlığının hayata geçmesi gibi birçok projeyi destekliyoruz dedi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, sokaktan kurtarılan ve belediye tarafından koruma altına alınan yavru köpeği kucağına alarak severken, köpeklerle yakından ilgilendi. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Hazinedar, “Bugün Dünya Hayvan Hakları, Hayvanları Koruma Günü. Hayvan dediğimiz şey hayatımızı çok etkiliyor. Beşiktaş insan kalitesinin eğitimli insanın çok yüksek olduğu bir yer. Dolayısıyla bize çok büyük iş düşüyor. Biz de yeni bir rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Sokak hayvanlarına ilişkin donanımlı bir merkez olacak. Hayvan hastanesi ve bakım merkezi projemiz de var. Tabi 5199 Sayılı Yasanın getirdiği sorumluluklar var. Bu sorumlulukları en iyi şekilde yerine getireceğiz. Duyarlılıklarımız anlatmak, paylaşmak, hayvanseverlerle süreci yönete bilmek açısından bir araya geliyoruz. Bu da o etkinliklerden birisi. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutluyoruz” diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/hayvanlar-gunu-nde-anlamli-etki…/

besiktas_4ekim_4 besiktas_4ekim_2 besiktas_4ekim_3

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kurumsal ve Saha Çalışmaları

Beyoğlu Belediyesi Bakımevindeyiz.

Haykonfed olarak yerel gönüllüler ve Tarım Orman DKMP ekipleri ile gittiğimiz Beyoğlu Belediyesi bakımevinde, Veteriner Hekimler, bakıcılar işlerinin başındaydılar. Hayvanların önünde su ve mama vardı. Tedavileri devam ediyordu. Bayram süresince

Genel

“Bir Kap Yemek Bir Kalp Sevgi” Sosyal Sorumluluk Projesi Kartları

”1 Kap Yemek 1 Kalp Sevgi” Sosyal Sorumluluk Projesi ile yurdun dört bir yanında sokaklarda açlıkla mücadele eden can dostlarımıza mama ve kulube temin edilerek yardım eli uzatılması projenin ana hedefidir. Bu proje ile sağlanacak mama ve imkanlar ile bu hayvanları

Genel

HayKonfed II Kurultayı 4 Haziran’da Denizli’de Yapılacak

Değerli Dostlar,HayKonfed Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu 2. Kurultayı, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Konferans Salonunda 4.Haziran.2016 – Saat 10.00 da toplanacaktır. Kurultay’da görüşülecek ana konulardan birincisi, 2014 yılında resmi kurumların dayatması ile oluşturulan, sahipsiz