Çankırı – 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

HayKonfed-Hayvan Hakları Konfederasyonu,  Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu  Çankırı temsilciliği tarafından 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ile ilgili Karatekin Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasına Belediye İmar Müdürü Seda Yazıhan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Şube Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Hasan Kozan, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemile Eskisucu ve çok sayıda hayvan sever katıldı.

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Dilek Uzun basın açıklaması yaptı.

Uzun, “hayvanların iyi şartlarda bakılmasının sağlanması, hayvanları korumak ve iyi davranılmasını sağlamak amacıyla İngiliz hayvan severler 1882 yılında bir araya gelerek; Hayvanları Koruma Birliğini kurmuşlar, daha sonra birçok ülkede kurulan dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu kurulmuştur. Bu kuruluş 1931 yılında yaptığı toplantıda 4 Ekim tarihini;  Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak ilan etmiştir.

Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri olup, birlikte yaşadığımız dünya bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini devam ettirmektedir” diyerek Hayvanları Koruma Günü ile ilgili bilgi verdi.

“Hayvanların da hakları var” diyen Uzun, “Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi ve Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi. Bildirgeye göre; Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. İnsan hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır” şeklinde konuştu.

Uzun, “hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır” diye konuştu.

Uzun, “Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır” dedi.

“Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur” diyen Uzun konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.  Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.”

Uzun, “bu amaçla ülkemizde; 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile birlikte hayvan hakları konusunda ilk çağdaş nitelikli yasal düzenleme oluşturulmuştur. Bu kanunla bütün hayvanların yaşama hakları güvence altına alınmış, hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır.

Ancak Hayvan Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) mensupları olarak kanunda yapılmasını istediğimiz değişiklikler vardır. Hayvanlara karşı işlenen suçlar, kabahatler kanunundan ceza kanununa alınmalı para cezası değil, hapisle cezalandırılmalıdır. Evcil ve yaban  hayvan satışları yasaklanmalıdır. Bakımevlerinden sahiplenmenin önemi vurgulanmalı, üretim çiftlikleri yasaklanmalıdır. Yunus parkları, hayvanat bahçeleri, hayvanlı sirkler, her türlü hayvan dövüştürmek, hayvanlar üzerinde deneyler yasaklanmalıdır. Yaban hayat türlerinin tümden yok olma tehlikesinde bulunan ülkemizde avcılık yasaklanmalıdır” diyerek Hayvan Hakları ile ilgili uygulanan yasal düzenlemeden bahsetti.
Uzun, “Çankırımız’da Sayın Belediye Başkanımız İrfan Dinç özellikle sokak hayvanlarının kanuna uygun, insani bir yaklaşım ile “kısırlaştır, aşılat, yaşat” ilkesini hayata geçirmek için önemli adımlar atmış, Veteriner hekimimiz göreve başlamış, can dostlarımız için ambulansımız, bakımevimiz faaliyete geçmiştir. Sayın başkanımızın küçük, daha modern bir “geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi” oluşturma girişimleri olduğunu da biliyoruz” diyerek Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’e hayvan hakları savunucuları ile kurduğu diyalog ve can dostlarına verdiği önem nedeniyle teşekkür etti.

“Türkiye’de yıllar süren çalışmalarımızdan sonra bir ilk olarak; Sayın Nesrin Çıtırık başkanlığında Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) kuruldu. Gücünü toplumdan alan kitlesel bir hareket olan konfederasyonumuz, hayvan hakları hareketini evrensel boyutta savunacak ve geliştirecek çalışmaları hedeflemektedir.

Marmara Hayvan Hakları Federasyonu, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu ve Ege Hayvan Hakları Federasyonlarınca kurulan Konfederasyonumuzun geniş katılımlı 1. Ulusal Kongre hazırlıklarına başlanmıştır. Ulusal kongrede Çankırımız da temsil edilecektir. Çıktığımız bu zorlu ve uzun yolda sizlerin destek ve iyi dileklerinize ihtiyacımız var. Birlikte başaracağız” diyen Uzun Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu hakkında bilgi verdi.

Uzun, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde, doğayı bizimle paylaşan can dostların yaşama haklarının güvence altına alınması ve mutluluklarının devamının sağlanması hususunda herkesi sorumlu davranmaya davet ediyor, sizleri HayKonfed-Hayvan Hakları Konfederasyonu  Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu adına  Çankırı temsilciliği olarak saygı ve sevgi ile selamlıyoruz” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

  http://www.dogruyolgazetesi.com/hayvan-yasam-hakkina-sahip-ciktilar/1153/

https://www.cihan.com.tr/tr/uzun-hayvan-haklari-yasayla-korunmasi-gerekiyor-1900846.htm

http://www.haberler.com/uzun-hayvan-haklari-yasayla-korunmasi-gerekiyor-7747855-haberi/

Murat Uzun – Dilek Uzun /Anadolu Fed Temsilcisi

cankiri_4ekim_6 cankiri_4ekim_1 cankiri_4ekim_2 cankiri_4ekim_3 cankiri_4ekim_4 cankiri_4ekim_5

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Genel

AnadoluFed – 1. Anadolu Çalışmaları Özeti

1 – Aksaray Çalışmaları 2 – Şanlıurfa Çalışmaları 3 – Batman Çalışmaları 1 – Aksaray Çalışmaları Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar, Başkan Yardımcısı Mücella Çelik ve Genel Sekreter

Genel

HayKonfed Afişleri AVM lerde…

HayKonfed Afişleri AVM lerde… Yaz başından beri Türkiye genelindeki çoğu AVM de sokak canlarına bir kap su konarak hayatta kalmalarına destek olmak ve terk edilmelerini önlemek için görsellerimiz yayınlanmaktadır. İsteyenler www.haykonfed.org sitesindeki

Genel

173 Fotoğrafla “Türkiye’den “Kurban Bayramı” Manzaraları…

DOĞAN HABER AJANSINDAN (DHA) 173 Fotoğrafla “Türkiye’den “Kurban Bayramı” Manzaraları… YORUMSUZ ! Tüm Fotoğraflar İçin Fotoğrafa yada Linke Tıklayınız… http://www.dha.com.tr/…/fotograflarla-kur…/haber-1543031/p-9