GÜZİN ABLA, İBB’ye “Hayvanlara Suluk İstiyoruz” Yazımızı Yayınladı. Teşekkürlerimizle

Hayvanlara SULUK İSTİYORUZ

21.08.2015 Cuma

Yüz binin üzerinde köpek ve bir o kadar da kedinin yaşam savaşı verdiği İstanbul mega kentinde hayvanlar için suluk ve besleme noktaları kurulması ricamız, yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kabul görmedi.

Sadece ilçe belediyelerinin üzerine yıkılan, ancak kanun açısından bütün belediyelerin sorumluluğunda olan bu konuda artık daha fazla beklemek istemiyoruz. Özellikle İBB’ye ait olan, hem Avrupa hem Anadolu’yu kapsayan tüm sahil şeridine (ki ilçe belediyeleri buralara müdahale edemez) suluk ve besleme noktaları kurulmasını talep ediyoruz.

12 milyarlık bütçesi olan ve bulduğu her toprağı çimlendirip, çiçeklendirip sulama tesisatı kuran İBB, sokak hayvanları için de su ve mama kaplarını kolayca yerleştirebilir.

Sıcaklığın 30 dereceleri bulduğu yaz ortasında sokak hayvanlarının susuzluktan dilleri dışarıda ve aç vaziyette dolaşması, gönüllülerin ellerinde su bidonları ile yoğurt kaplarına su koymaya ve emekli maaşları ile hayvanları doyurmaya çalışması İBB yöneticilerinin vicdanını harekete geçirmiyorsa, biz de kanunu hatırlatmak zorunda kalırız.

Seda Arığ ve İstanbul Hayvan Hakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mirat Gürol

Unutmayın ki belediyeler sadece insanlara karşı değil, hayvanlara karşı da sorumluluk taşımak zorundadır. Tüm büyük şehir belediyeleri, dört ayaklı dostlarımızın yaşam haklarını koruma görevini üstlenmelidir. Bu nedenle şehir içinde uygun noktalara suluk ve mamalıklar yerleştirmek için bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Bu uygulamayı Muğla Datça Belediyesi bir yıldır gerçekleştirmeye çalışıyor. Örnek olması dileğiyle.

 Arabada bırakırsanız 6 dakikada ölebilirler

Veterinerler uyarıyor; camlar aralık bile olsa, bu sıcak havalarda hayvan dostlarınızı arabada bırakmayın.
Yaz sıcaklarında araç içinde kapalı kalan hayvanlar, ter bezleri olmadığı için 6 dakika içinde solunum yetmezliğinden ölebilirler.
Yaz aylarında bir araçta kapalı kalan bir hayvan görürseniz, hemen 155 Polis İmdat ya da 110 İtfaiye’ye haber verin. Düşünün ki, dışarıda hava sıcaklığı 30 dereceyken, araç içinde 60 derecedir.

Bu sıcaklıkta dört ayaklı dostunuzu bile bile ölüme terk eder misiniz? Bunu çocuğunuza yapmazsınız, değil mi?

Güzin Abla

21.08.2015

Hurriyet_Logo_Standart1

Kaynak: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/guzin-abla_50/hayvanlara-suluk-istiyoruz_29859188

İstanbul Hayvan Hakları Derneği – İstanbulDer’in konuya ilişkin İBB’ye müracaat yazısı için tıklayınız…

su_kampanyası_webkapak

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Baroların “Hayvana Şiddete Ağır Cezalar” Basın Açıklaması

Eş Zamanlı Etkinliklerine, Avukatlar, BURSA Can Dostlar Derneği ve Marmara Hayvan Hakları Federasyonu (MarmaraFed) Temsilciliği gönüllüleri, Hayvan Hakları Savunucuları Katıldı. Okunan bildiride hayvana şiddete hayır dendi, ve şiddete ağır cezalar

Haberler

DİDİM VEGFEST 2.GÜN

Bugün öncelikle Vegan Avukatlar – Hayvanlara Adalet Derneği’nin Türkiye’de Son Yılda Yapılan Hayvan Hakları ihlalleri Konulu paneline konuk olduk. Sayın Av.Hülya Yalçın ve HAD YK üyesi avukatların hayvanları koruma kanunu,

Haberler

“Bir Bakımevi Nasıl Olmalıdır” Konferansı

Tunceli Belediyesi Görevlilerinin, Orman Ve Su İşleri Müdürlüğümüzün, İlçe Belediye Başkanlarımızın, Munzur Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Kulubü ve TOG Gurubunun, Tüm Öğrencilerin, Öğretim Görevlilerinin Temsilci ve Gönüllülerimizin ve konuya ilgi