Uşak Belediyesinin Katlettiği 300 Köpek İçin Soruşturma Talebimiz

Uşak’tan yüklendiği söylenen 300 Köpeği bir kamyon arkasında HAVASIZLIKTAN öldüren KAMYON SAHİBİ firma da BELEDİYE DE HESABINI VERECEK: Uşak valiliğinden ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığından SORUŞTURMA istiyoruz:

KONU: Uşak Belediyesince Yük Taşıma Firmasının kamyonunun kapalı arkasına yüklenmiş olan yüzlerce köpek için, TAŞIMA Firmasına mali ve idari denetim, Belediye’ye aynı şekilde mali ve idari denetim, soruşturma ve cezalandırma, ayrıca hayvan hakkı ihlali nedeni ile idari işlem ve idari para cezası, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması talebimiz.

YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 3152 Sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun,

BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: BİMER, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu, Uşak Belediye Başkanlığı, Orman Su İşleri Bakanlığı, İl ve Bölge Müdürlüğü, Basın Kuruluşları

UŞAK VALİLİĞİ YÜKSEK MAKAMINA,
İçişleri Bakanlığı MÜLKİYE TEFTİŞ KURULU Başkanlığına,

Yerel ve ulusal basında, “Çivril’de, bir taşıma firmasının arkası kapalı büyük kamyonunda 300 e yakın köpek olduğunun görüldüğü, bir kısmının havasızlıktan ölmüş olduğu, şöförün karakolda ‘bu köpekleri Uşak Belediyesinin kamyona yüklettiği ve Çivril’e bırakmasının söylendiğini’ ifade ettiği” yer almaktadır. Habere göre daha sonra kalan köpekler Çivril Belediyesince kabul edilmemiş, ifadesi alındıktan sonra şöför sağ kalan köpekleri alarak Uşak’a geri dönmüştür. Fakat köpekler de kamyon da yok olmuş durumdadır.

Gazete haberi ve kamyon şöförünün karakoldaki ifadesi DELİL KABUL edilerek:

1. Uşak Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıp, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kuruluna ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığına bildirilmesini, Uşak Belediye Veterineri ve barınak personeli hakkında soruşturma açılıp, tüm çalışanların ifadelerinin alınmasını, emir verenler ile köpekleri yükleyenlerin görevi kötüye kullanmaktan adli ve idari işlem yapılmasını talep ediyoruz.

2. Kaç köpeğin arabaya yüklendiğini, kaç köpeğin yolda öldüğünü ve kalan köpeklerin nereye götürüldüğünün kamyon şöförünün de tekrar ifadesi alınarak araştırılmasını, bu köpeklerin bulunup geri getirilmesinin sağlanmasını, kamyona yüklenen ve ölen köpek sayısı kadar belediyeye ve TAŞIMA FİRMASINA idari para cezası kesilmesini talep ediyoruz.

3. Taşıma firmasının şöförünün daha önce karakola verdiği “Uşak Belediyesi ile anlaşma yapıldığı ve belediyece hayvanların yüklendiği” ifadesinin delil kabul edilerek, Uşak Belediyesinin bu işlem için firmaya “hangi isim altında ve nasıl bir faturaya ödeme yaptığının” müfettişlerce incelenmesini, taşıma firmasının bu işlem için belediyeden “nasıl bir fatura ile” ödeme aldığının mali polis ve maliye tarafından incelenmesini talep ediyoruz.

4. Belediye ve bu taşıma firması ile olan PARASAL ALIŞ VERİŞİN ve FATURALARIN maliye tarafından incelenmesini, bu konuda SAYIŞTAY’a bilgi gönderilerek inceleme istenmesini talep ediyoruz.

5. Taşıma firmasının yasada belirtilen “canlı hayvan taşınmasına” aykırı taşıma yapması neticesinde, haksız kazanç elde etmesi nedeni ile bu taşıma firmasının hesaplarının Emniyet makamları ve Maliyece incelemeye alınması, belediye ile daha önce bu tür bir faturalı alış verişlerinin olup olmadığının araştırılmasını, hizmeti yanlış tanımlayan fatura olup olmadığının müfettişlerce sorgulanmasını talep ediyoruz.

Yasaları ihlal etmesinin yanında ciddi bir vahşet olan bu yüzlerce köpeğin kapalı kamyon arkasına konmasının sorgulanmasının ve suçlular hakkında cezalandırma işleminin yapılmasının, valiliğinizce vicdani bir görev olarak da kabul edileceğine inanıyoruz.

Tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Nesrin Çıtırık
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC Kimlik.


YAZININ GÖNDERİLECEĞİ MAİL ADRESLERİ:
teftis@icisleri.gov.tr, bilgi@usak.bel.tr,
usak155@egm.gov.tr,
usakbasin@egm.gov.tr, usak@csb.gov.tr, htekin@ormansu.gov.tr,
hagirel@ormansu.gov.tr, hsaglam@ormansu.gov.tr, igungor@ormansu.gov.tr,
yerbil@ormansu.gov.tr, akurt@ormansu.gov.tr, ayyilmaz@ormansu.gov.tr,
usak@ormansu.gov.tr,
“Afyonkarahisar V. Bölge Müdürlüğü” <afyon@ormansu.gov.tr>,
asrin_gazetesi@hotmail.com, olaymedya@yahoo.com,
info@akisgazetesi.com.tr, banaz@icisleri.gov.tr, Ulubey1@icisleri.gov.tr, ozelkalem@basbakanlik.gov.tr, teftis@basbakanlik.gov.tr,
CEVRE ORMAN BİLGİ EDİNME <bilgiedinme@cevreorman.gov.tr>,
“mahalli@icisleri.gov.tr” <mahalli@icisleri.gov.tr>,
gulizar.kutluay@maliye.gov.tr, okm@usak.bel.tr, dkmp@ormansu.gov.tr,
mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr, meldemir@ormansu.gov.tr, hksm@ormansu.gov.tr,
sabrikiris@ormansu.gov.tr, mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr, ozcanyaman@ormansu.gov.tr,
ndemiral@ormansu.gov.tr, istanbul@ormansu.gov.tr, bolge1@ormansu.gov.tr,
eroglu@ormansu.gov.tr, veyseleroglu@gmail.com, bakanyrd@ormansu.gov.tr,
nakman@ormansu.gov.tr, mustesar@ormansu.gov.tr, lakca@ormansu.gov.tr,
mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr, mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr,
hkocaker@ormansu.gov.tr, mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr, mahalli@icisleri.gov.tr,
mahalli.bilgiedinme@icisleri.gov.tr, mahalliidareler@istanbul.gov.tr,
mahalli@mahalli-idareler.gov.tr, info@icisleri.gov.tr, gsekreter@icisleri.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr, bimer1@basbakanlik.gov.tr, islemler.illeridaresi@icisleri.gov.tr,

usak_son

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Silivri Belediyesi’nin DEVASA Ölüm Çukurlarında BİN’ lerce Kedi ve Köpek Ölüsü Bulundu

Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bu çukurların bulunmasının hemen ardından yıldırım hızı ile cevap vererek, çukurlardaki YENİ ÖLMÜŞ 1000’lerce hayvanin, 80-90 civarı kapasitesi olan KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ”BARINAĞINDA doğal yollarla ölen hayvanlar”

Şikayet ve Talep 0 Comments

32- Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığına: Belediyenin Sahipsiz Hayvanlara İlişkin Uygulamalarının DENETLENMESİ Talebimiz

VAHŞİ TOPLAMAYI önlemek için Başbakanlık Teftiş Kurulundan belediyelere MÜFETTİŞ yollamalarını isteyen YAZIŞMAYA katılmayan, KATİL TOPLAMA EKİPLERİ toplayıp yok ettiler diye de şikayet etmesin. Yazlıkçılar tatilciler geliyor diye VAHŞİ TOPLAMA başladı.

Şikayet ve Talep

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI SN. RECEP GÜRKAN’A ÇAĞRIMIZDIR:

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RECEP GÜRKAN STK DESTEKLERİ YETERSİZ KALMAKTADIR. AÇ CANLAR İÇİN MAMA İHALESİNİN BİR AN ÖNCE YAPILMASI, TUGAY YEMEKLERİNİN ALINMASI VE BÖLGEYE SU DEPOSU BESLEME ODAKLARI YAPILMASI ÇÖZÜM