Kamuoyuna Bilgilendirme: Hayvan Testlerine Devam!

Avrupa Birliği 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesini yasaklamıştı. Türkiye’de  böyle bir yasak yok !

Birkaç gün önce, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde ufak bir bir değişiklik yaptı ve bunu basına hayvanlar için çok iyi bir iş yapmış gibi servis etti.

Basında çıkan haberlere baktığınızda zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamış.

Bizleri aptal yerine koyan haberin esası şu: Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı, bizlerin kozmetik ve diğer kimyasalların piyasaya sürüldükten sonra değil, sürülmeden önce test edildiğini bilmediğimizi zannetmiş olmalı !

Sonuç olarak,

1. Hayvanlar üzerinde piyasaya sürülecek her cins kozmetik ve kimyasallar test edilmeye devam edecek.

2. AB uygulamalarına aykırı olarak, hayvanlar üzerinde test edilen ürünler (yani AB ülkelerinde satılamayacak ürünler) Türkiye’de satılmaya devam edecek ve ülkemiz  hayvan testi yapan firmalar ve ürünleri için bir CENNET olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı derhal protesto edilmelidir.

Prof. Dr. Mirat Gürol
İstanbulDer Bşk.
HayKonfed Kurucu Kurul Bşk.

deney_istanbulder2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

ÇATALCA BELEDİYESİNİN VE GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR…

İSTANBULUN ÇEŞİTLİ BELEDİYELERİNCE ÇATALCA AKALAN SIRTI’NA TERKEDİLEN CANLAR İÇİN ÇATALCA BELEDİYESİNİN VE GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR… Bölgede tek başına yiyecek sağlamaya çalışan gönüllü arkadaşımız çağrı yaptı, araçla artan yiyeceklerin toplanması

Haberler

TUNCELİ’DEN GÜZEL HABERLER…

İki gündür Tunceli’de bulunan HayKonfed YK. G. Sekreteri Timur Ugan ve Yıllardır Canlar İçin Mücadele Veren Temsilcimiz Cihan Karaca’nın Belediye ve Valilik Görüşmeleri Sonucunda Biri Görevlendirme, Biri Sözleşme İle Cerrahi

Haberler

Cumhuriyet Tarihinde İlk kez “4 Ekim Mesajı ile Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Kanunu” Sayın Cumhurbaşkanı Eşi Tarafından Dile Getirildi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez “4 Ekim mesajı ile Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Kanunu” bir Sayın Cumhurbaşkanı Eşi tarafından dile getirildi. Teşekkür ediyoruz. Sayın Emine Erdoğan paylaşımında “Hayvanların haklarını tüm