Kamuoyuna Bilgilendirme: Hayvan Testlerine Devam!

Avrupa Birliği 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesini yasaklamıştı. Türkiye’de  böyle bir yasak yok !

Birkaç gün önce, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde ufak bir bir değişiklik yaptı ve bunu basına hayvanlar için çok iyi bir iş yapmış gibi servis etti.

Basında çıkan haberlere baktığınızda zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamış.

Bizleri aptal yerine koyan haberin esası şu: Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı, bizlerin kozmetik ve diğer kimyasalların piyasaya sürüldükten sonra değil, sürülmeden önce test edildiğini bilmediğimizi zannetmiş olmalı !

Sonuç olarak,

1. Hayvanlar üzerinde piyasaya sürülecek her cins kozmetik ve kimyasallar test edilmeye devam edecek.

2. AB uygulamalarına aykırı olarak, hayvanlar üzerinde test edilen ürünler (yani AB ülkelerinde satılamayacak ürünler) Türkiye’de satılmaya devam edecek ve ülkemiz  hayvan testi yapan firmalar ve ürünleri için bir CENNET olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı derhal protesto edilmelidir.

Prof. Dr. Mirat Gürol
İstanbulDer Bşk.
HayKonfed Kurucu Kurul Bşk.

deney_istanbulder2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saha Çalışmaları & Etkinlikler

HayKonfed Bu yıl da DİDİM VEGAN FESTİVALİ – VEGFEST’de

HayKonfed – EgeFed Didim Temsilcilerimiz ve bazı YK Üyelerimiz DİDİM de olacak. Geçen Yıl İlk Kez Düzenlenen Didim VEGFEST etkinliklerine Hayvanları Yok Etmeyi Amaçlayan 5199 Yasa Taslağı’nı protesto etmek, diğer

Haberler

TEŞEKKÜRLER HARDAL DERGİSİ..

#HardalDergisi Ekim sayılarında, ” Terk Etme” afişimizle, sahipsiz hayvanların içerisinde bulundukları zorlu yaşam koşullarına dikkat çeken yazıya yer verdiler.. ÖRNEK çalışmalarından dolayı, #HardalDergisi’ ne SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Haberler

Hayvanseverler DİKKAT!!!

Hayvan severler DİKKAT: Adalet Bakanı da Hayvanları Koruma Kanunu’nun TKC ya geçeceğini söyledi. Mevcut tasarı sadece VATANDAŞA ceza verilmesini içeriyor. Eğer, belediyeler de CEZA KAPSAMINA alınmazsa NELER OLACAK: Katil toplama