Kamuoyuna Bilgilendirme: Hayvan Testlerine Devam!

Avrupa Birliği 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesini yasaklamıştı. Türkiye’de  böyle bir yasak yok !

Birkaç gün önce, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde ufak bir bir değişiklik yaptı ve bunu basına hayvanlar için çok iyi bir iş yapmış gibi servis etti.

Basında çıkan haberlere baktığınızda zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamış.

Bizleri aptal yerine koyan haberin esası şu: Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı, bizlerin kozmetik ve diğer kimyasalların piyasaya sürüldükten sonra değil, sürülmeden önce test edildiğini bilmediğimizi zannetmiş olmalı !

Sonuç olarak,

1. Hayvanlar üzerinde piyasaya sürülecek her cins kozmetik ve kimyasallar test edilmeye devam edecek.

2. AB uygulamalarına aykırı olarak, hayvanlar üzerinde test edilen ürünler (yani AB ülkelerinde satılamayacak ürünler) Türkiye’de satılmaya devam edecek ve ülkemiz  hayvan testi yapan firmalar ve ürünleri için bir CENNET olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı derhal protesto edilmelidir.

Prof. Dr. Mirat Gürol
İstanbulDer Bşk.
HayKonfed Kurucu Kurul Bşk.

deney_istanbulder2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

ACİL: Eyüp Belediyesi GÖKTÜRK’te küpeli köpekleri oklu iğne ile vurarak topluyor.

5 TOPLAMA arabası ile 100 e yakın hayvan topladılar. Dar kafeslere hayvanları 3-4 lü tıkıştırmışlar. 2 Araç Eyüp Kliniği önünde, hayvanlar hala tıkışık içinde. Diğer 3 aracın hayvanları nereye GÖTÜRDÜĞÜ

Protesto Ediyoruz!

Mardin Mazıdağı’nda Zehirlenerek Öldürülen Köpekler

Mardin Mazıdağı’nda köpekler zehirlenip saatlerce kıvranarak can veriyor. Bu zehirlemelerin belediye tarafından yaptırıldığı konusunda şüpheler var. Sayın Belediye Başkanından talebimiz, Kameraların incelenmesi, emniyet  ile işbirliği yapılarak istihbari çalışma yapılarak ZEHİRLEYEN

Haberler

Kamuoyuna Duyurulur! Nesrin Çıtırık Ve Ekibi Aralık 2014’te Haytap’tan İstifa Etmiştir.

Kamuoyuna Duyrulur! Bu açıklama HAYTAP’a ulaşamadıkları için, bizleri Haytap’ta sanarak şikyette bulunan hayvanseverleri bilgilendirme amacıyla yapılmıştır. Nesrin Çıtırık ve ekibi Aralık 2014’te Haytap’tan istifa etmiştir. HAYTAP; Av. Ahmet Kemal Şenpolat