Kamuoyuna Bilgilendirme: Hayvan Testlerine Devam!

Avrupa Birliği 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesini yasaklamıştı. Türkiye’de  böyle bir yasak yok !

Birkaç gün önce, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde ufak bir bir değişiklik yaptı ve bunu basına hayvanlar için çok iyi bir iş yapmış gibi servis etti.

Basında çıkan haberlere baktığınızda zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamış.

Bizleri aptal yerine koyan haberin esası şu: Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı, bizlerin kozmetik ve diğer kimyasalların piyasaya sürüldükten sonra değil, sürülmeden önce test edildiğini bilmediğimizi zannetmiş olmalı !

Sonuç olarak,

1. Hayvanlar üzerinde piyasaya sürülecek her cins kozmetik ve kimyasallar test edilmeye devam edecek.

2. AB uygulamalarına aykırı olarak, hayvanlar üzerinde test edilen ürünler (yani AB ülkelerinde satılamayacak ürünler) Türkiye’de satılmaya devam edecek ve ülkemiz  hayvan testi yapan firmalar ve ürünleri için bir CENNET olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı derhal protesto edilmelidir.

Prof. Dr. Mirat Gürol
İstanbulDer Bşk.
HayKonfed Kurucu Kurul Bşk.

deney_istanbulder2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Sevgililer Günü Sürprizi Hayvanlar Olmasın!!!

 “Sevgililer Günü” geldi.  Sevgilinize hediye olarak “Sevgi ve Sadakat” verin…ONLARI DEĞİL !! Hayvanları Petshoplardan alınacak bir HEDİYE değildir. Eğer bir CAN DOSTU isterseniz, Bakımevlerinden sahiplenin, BİR CAN KURTARIN.. Hayvanların Yaşam

Haberler

Eyüp Belediyesi Veterinerliği İçin Mahkeme Kararı ile Soruşturma Açılıyor.

ÖNEMLİ ÖNEMLİ: Bölge İdare MAHKEMESİ Eyüp Belediyesi Veteriner Müdürlüğü görevlileri hakkında SORUŞTURMA AÇILMASINA KARAR VERDİ. Eyüpsultan Belediyesi hakkındaki şikayetlere ilişkin, “KAYMAKAMIN SORUŞTURMA İZNİ VERMEME KARARI” İstanbul Bölge İdari Mahkemesi tarafından

Haberler

Seferihisar’da Deve Güreşleri İptal Edildi. İzmir Valiliği Kararı Diğer İllere Örnek Olsun!

Seferihisar’da yapılacak olan deve güreşlerini İzmir Valiliği  iptal etti. Bu zalimliğe izin veren diğer illere emsal olsun.     T.C İZMİR VALİLİĞİ İZMİR Konu     :   İzmir Valiliği ve İzmir Valiliği