Kamuoyuna Bilgilendirme: Hayvan Testlerine Devam!

Avrupa Birliği 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesini yasaklamıştı. Türkiye’de  böyle bir yasak yok !

Birkaç gün önce, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde ufak bir bir değişiklik yaptı ve bunu basına hayvanlar için çok iyi bir iş yapmış gibi servis etti.

Basında çıkan haberlere baktığınızda zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamış.

Bizleri aptal yerine koyan haberin esası şu: Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı, bizlerin kozmetik ve diğer kimyasalların piyasaya sürüldükten sonra değil, sürülmeden önce test edildiğini bilmediğimizi zannetmiş olmalı !

Sonuç olarak,

1. Hayvanlar üzerinde piyasaya sürülecek her cins kozmetik ve kimyasallar test edilmeye devam edecek.

2. AB uygulamalarına aykırı olarak, hayvanlar üzerinde test edilen ürünler (yani AB ülkelerinde satılamayacak ürünler) Türkiye’de satılmaya devam edecek ve ülkemiz  hayvan testi yapan firmalar ve ürünleri için bir CENNET olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı derhal protesto edilmelidir.

Prof. Dr. Mirat Gürol
İstanbulDer Bşk.
HayKonfed Kurucu Kurul Bşk.

deney_istanbulder2

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Üsküdar Belediyesi’nden “Can Dostlarımız Susuz Kalmasın” Billboardları

Didem Akyüz Saldıran / HayKonfed-MarmaraFed Temsilcisi Üsküdar Belediyesi İlçe Halkının Duyarlılığını Yükseltmek İçin “Can Dostlarımız Susuz Kalmasın” Bilboardları Yaptırdı. Teşekkür Ederiz…

Haberler

Baroların “Hayvana Şiddete Ağır Cezalar” Basın Açıklaması

Eş Zamanlı Etkinliklerine, Avukatlar, BURSA Can Dostlar Derneği ve Marmara Hayvan Hakları Federasyonu (MarmaraFed) Temsilciliği gönüllüleri, Hayvan Hakları Savunucuları Katıldı. Okunan bildiride hayvana şiddete hayır dendi, ve şiddete ağır cezalar

Genel Bilgi

Haykonfed Bağış Bilgileri

Bağışlarınız için Banka Bilgilerimiz. (Havale/Eft ile Bağış) “Not: Başka bankalardan yapacağınız EFT ve havale işlemlerinde şubenize bağış amaçlı işlem yapacağınızı bildirmeniz halinde şubeniz inisiyatifinde olarak masraf alınmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan