Yalova Belediyesinin YANLIŞ UYGULAMASI – Belediye Afişindeki İfadenin Değiştirilmesi Talebi

Yalova Orman Su İşleri Şube Müdürlüğüne,
Ekli yazıda, belediyece yayınlanan afişlerde, “Bahçe, balkon” gibi yerlerde su bulundurulmaması konusunda uyarı yapıldığı belirtilmektedir.
Yıllardır sürdürdüğümüz, “hayvanlar için kapınızın önüne bir kap su koyun” kampanyalarımız ve “balkonlarınıza kuşlar için suluk koyun” çağrılarımıza tamamen aykırı olan bu ifadeleri içeren afişlerin kaldırılması için, müdürlüğünüzce belediyenin uyarılmasını talep ediyoruz.
Sokak hayvanlarının su bulabileceği bir kaynak olmaması, yaban hayvanlarının da yaşam alanlarının su göletlerinin hızla yok edilmesi sebebiyle, günümüzde, susuzluktan ölen hayvan sayısının düşündüğümüzden çok daha fazla olduğu açık bir gerçektir. Bu durumda, belediyelerin hem insani hem de yasal zorunluluk olarak, toplumu bu hayvanlara SU KOYMAYA davet etmesi gerekirken, bunun aksinin olması üzücüdür.
Bu bağlamda, ekli yazıda talep edilen TABELALI sulukların belediye tarafından konmasının sağlanmasını
talep ediyoruz.
Ayrıca, sivrisinek üretimi ana kaynağı KAP KACAK !! değil, durgun su gölet ve birikintileridir. Sivrisinek ilaçlamasının doğru zamanda yapılması, sivrisinek üretiminin durdurulmasında en önemli etkendir.
Konuya ilişkin gerekli işlemin yapılmasını, tarafımıza 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini
uygun görüşlerinize saygılarımızla arz ederiz.
Nesrin Çıtırık
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.
T.C :…..

Konu: Sahipsiz hayvanlar için sokak ve parklara TABELALI SULUKLARIN ACİLEN konması ve belediye afişinizdeki ifadenin değiştirilmesi talebi.
Yalova Belediye Başkanlığına,
1. Parklara, sokaklara sahipsiz hayvanlar için TABELALI SULUKLAR KONMASINI acilen talep ediyoruz (Ek 3).
2. Bu sulukların konacağı yerlerin tespit edilmesi hususunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını, özellikle gönüllülerin besleme yaptıkları yerlere öncelik verilmesini talep ediyoruz. (Yasa Ek 1)
3. Sulukların tabelalarında “Belediyenin adı ve logosunun yer almasını, bu suluğun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükmü olarak konduğunun yazılmasını, suluklara yabancı madde atanlar ve zarar verenler hakkında işlem yapılacağının” yer almasını talep ediyoruz.
4. Yasal hüküm olmasının yanında, sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed’in (S.A.V), “tüm canlılara su verilmesinde sevap olduğu” sözleri ile bunun Yüce Dinimiz İslam’da da yer aldığı bilinerek gereği yapılmalıdır. %99 u Müslüman olan bir toplumda hayvanların aç susuz bırakılmaması gereklidir.5. Belediyeniz Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve dağıtımı yapılan afişte yer alan “Sivrisinek ürememesi için bahçe, balkon ve benzer yerlerde içi su dolu varil, kova, saksı, lastik bulundurmayınız. Açıkta su bırakmayın” şeklindeki uyarı yazısının mantığı doğru olsa da hayvanların su ihtiyacının karşılanma çabaları engellenemez. Bilindiği üzere sivrisinekler kirli suya gelir.  Su yaşamsal bir bir ihtiyaçtır. Bu nedenle bahsi geçen afişteki ifadenin değiştirilmesi ve dağıtımı yapılan afişlerin kaldırılmasını talep ediyoruz (Ek 2)
Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.Barış ŞENGÜN
İstanbulDer – İstanbul Hayvan Hakları Derneği Üyesi

Dağıtım : BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Müftülükler, Yerel Basın

Ek 1…..Yasanın ilgili maddesi
Ek 2…. Belediyenize ait afiş

Ek 3… Tabelalı suluk örneği


EK 1..
5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

EK 2.

yalova_su_birkmayin su_kabi_yaloba_haber

SU KAMPANYASI GÖRSELLERİMİZ

haykonfed_su_afisiyeni

su_kampanyası_webkapak

haykonfed_yemeksu_afisiyeni

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Haberler

Fotoğraflarla Tunceli Çalışmalarımız

  Timur Ugan / HayKonfed YK Genel Sekreteri Tunceli’de canların sorunlarının giderilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Tunceli’de sahada ve kurumsal çalışmalarda büyük çaba gösteren temsilcimiz Cihan Karaca’nın

Haberler

Özel Gün Kartları

Yurdun dört bir yanında tüm hayvanların yaşam hakları için yola çıktığımız bu zorlu mücadelede, toplumda hayvan sevgisi bilincini geliştirmek, hayvan hakları ihlallerinin önlenmesini sağlamak, yardıma muhtaç hayvan dostlarımıza yardım eli

Haberler

Yasa tasarısı SADECE işkence yapan VATANDAŞA CEZA verilmesini karara bağlayarak çıkartılmaya çalışılıyor.

Oysa, vatandaşın 1000 misli İŞKENCEYİ BELEDİYELER yapıyor. Öldüren, zehirleyen, barınaklarda açlıkla ölümlere mahkum eden BELEDİYELERE CEZA yok. Orman Su İşleri Bakanlığının belediyeler üzerinde İDARİ YAPTIRIMI YOK. Sahipsiz hayvanlar BELEDİYE zulmü