26- Belediyenizden ‘SU ODAKLARI’ Oluşturmasını YASAL ZORUNLULUK Olarak Israrla Talep Ediniz

Belediye Başkanlığına Tabelalı Sulukların park ve sokaklara konması talebimiz.

Kavurucu sıcakların yaşandığı bu günlerde SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR düşündüğümüzden çok daha fazla. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunununda sokaklardaki sahipsiz hayvanların BESLENMESİ açıkça yer almaktadır.

Beslenmenin en önemli unsuru ise hayvanlara SU SAĞLANMASIDIR.

l. Bu bağlamda, özellikle yaz sıcağının kavurucu olduğu bu günlerde, belediyelere “TABELALI SULUKLAR” kurmaları hususunda olan yazıları yollayalım, takibini yapalım.
2. Bu sulukların üzerinde belediyenin adı ve logosu olan, bir de hayvanlara merhamet konusunda mesaj içiren TABELALARIN KONMASINI ısrarla talep ediniz. Tabelalar, vatandaş üzerinde büyük etki yapmaktadır. Tabelalı suluk olan yerlerde, besleyen ve su koyan gönüllülere TEPKİ azalmaktadır. Vatandaş “Demek ki DEVLETİMİZ de bu hayvanların beslenmesini istiyor” diye düşünmektedir.
3. Zabita da, belediyeler de ve hatta Orman Su İşleri Müdürlükleri bile yasadaki bu maddeden habersizler.

Bazı belediyelerin zabıtaları “hayvanları beslemeyin sulamayın” diye baskı yapma cüretini bile göstermektedir.
Bu TABELALI SULUKLAR bu adamlara da bunun yasal hak olduğunu gösteriyor öğretiyor.
Lütfen belediyelere aşağıda ki yazıyı yollayın, takip edin, basının da desteğini alın.

Selam ve sevgilerimle..
Nesrin ÇITIRIK
AnadoluFed-Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
nesrincitirik11@gmail.com

Farklı suluk resimleri için linki tıklayınız: http://www.dohayko.org/…/3302-belediyenizden-su-odaklari-ol…


BELEDİYELERE TABELALI SULUK KOYMALARI İÇİN ÖRNEK YAZI: 

Konu: Bu kavurucu sıcaklarda sahipsiz hayvanlar için sokak ve parklara TABELALI SULUKLARIN ACİLEN konması talebi.

Belediye Başkanlığına,

1. Kavurucu sıcakların şiddetle yaşandığı çok sayıda hayvanın susuzluktan öldüğü bu mevsimde, parklara, sokaklara sahipsiz hayvanlar için TABELALI SULUKLAR KONMASINI acilen talep ediyoruz.
2. Bu sulukların konacağı yerlerin tespit edilmesi hususunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını, özellikle gönüllülerin besleme yaptıkları yerlere öncelik verilmesini talep ediyoruz. (Yasa Ek 1)
3. Sulukların tabelalarında “Belediyenin adı ve logosunun yer almasını, bu suluğun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükmü olarak konduğunun yazılmasını, suluklara yabancı madde atanlar ve zarar verenler hakkında işlem yapılacağının” yer almasını talep ediyoruz.
4. Yasal hüküm olmasının yanında, sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed’in (S.A.V), “tüm canlılara su verilmesinde sevap olduğu” sözleri ile bunun Yüce Dinimiz İslam’da da yer aldığı bilinerek gereği yapılmalıdır. %99 u Müslüman olan bir toplumda hayvanların susuzluktan ölmesi utanç vericidir.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İSİM, TC KİMLİK NUMARASI

Dağıtım : BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Müftülükler, Yerel Basın

Ek 1…..Yasanin ilgili maddesi
Ek 2…. Konuya ilişkin görsel.

EK 1..
5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

suodagi_yasal_zorunluluk

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Adana/Seyhan’da Bir Öğretmen Süt Emen Yavruları Kasıtlı Olarak Ezdi.

Adana Seyhan’da arabasını KASITLI olarak annelerinden süt emmekte olan köpeklerin üzerine sürüp, yavruları aracın altında sürüyerek EZİP ÖLDÜREN ÖĞRETMEN hakkında suç duyurusu için DİLEKÇEYE katılalım. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu

Şikayet ve Talep

Silivri Belediyesi’nin DEVASA Ölüm Çukurlarında BİN’ lerce Kedi ve Köpek Ölüsü Bulundu

Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bu çukurların bulunmasının hemen ardından yıldırım hızı ile cevap vererek, çukurlardaki YENİ ÖLMÜŞ 1000’lerce hayvanin, 80-90 civarı kapasitesi olan KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ”BARINAĞINDA doğal yollarla ölen hayvanlar”

Şikayet ve Talep

Tek Suçlu Yavruya İşkence Eden Değil!!!

Sapanca’daki yavru köpek için TEK SUÇLU sadece ona işkence eden CANİ değil. Caninin SUÇ ORTAKLARI VAR. Tüm SİYASİ PARTİLER ve tüm milletvekilleri, vahşet ve işkenceyi en yaygın olarak yapan belediyeler

0 Yorum

Yorum Bulunmuyor!

Bu makaleye ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!