26- Belediyenizden ‘SU ODAKLARI’ Oluşturmasını YASAL ZORUNLULUK Olarak Israrla Talep Ediniz

Belediye Başkanlığına Tabelalı Sulukların park ve sokaklara konması talebimiz.

Kavurucu sıcakların yaşandığı bu günlerde SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR düşündüğümüzden çok daha fazla. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunununda sokaklardaki sahipsiz hayvanların BESLENMESİ açıkça yer almaktadır.

Beslenmenin en önemli unsuru ise hayvanlara SU SAĞLANMASIDIR.

l. Bu bağlamda, özellikle yaz sıcağının kavurucu olduğu bu günlerde, belediyelere “TABELALI SULUKLAR” kurmaları hususunda olan yazıları yollayalım, takibini yapalım.
2. Bu sulukların üzerinde belediyenin adı ve logosu olan, bir de hayvanlara merhamet konusunda mesaj içiren TABELALARIN KONMASINI ısrarla talep ediniz. Tabelalar, vatandaş üzerinde büyük etki yapmaktadır. Tabelalı suluk olan yerlerde, besleyen ve su koyan gönüllülere TEPKİ azalmaktadır. Vatandaş “Demek ki DEVLETİMİZ de bu hayvanların beslenmesini istiyor” diye düşünmektedir.
3. Zabita da, belediyeler de ve hatta Orman Su İşleri Müdürlükleri bile yasadaki bu maddeden habersizler.

Bazı belediyelerin zabıtaları “hayvanları beslemeyin sulamayın” diye baskı yapma cüretini bile göstermektedir.
Bu TABELALI SULUKLAR bu adamlara da bunun yasal hak olduğunu gösteriyor öğretiyor.
Lütfen belediyelere aşağıda ki yazıyı yollayın, takip edin, basının da desteğini alın.

Selam ve sevgilerimle..
Nesrin ÇITIRIK
AnadoluFed-Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
nesrincitirik11@gmail.com

Farklı suluk resimleri için linki tıklayınız: http://www.dohayko.org/…/3302-belediyenizden-su-odaklari-ol…


BELEDİYELERE TABELALI SULUK KOYMALARI İÇİN ÖRNEK YAZI: 

Konu: Bu kavurucu sıcaklarda sahipsiz hayvanlar için sokak ve parklara TABELALI SULUKLARIN ACİLEN konması talebi.

Belediye Başkanlığına,

1. Kavurucu sıcakların şiddetle yaşandığı çok sayıda hayvanın susuzluktan öldüğü bu mevsimde, parklara, sokaklara sahipsiz hayvanlar için TABELALI SULUKLAR KONMASINI acilen talep ediyoruz.
2. Bu sulukların konacağı yerlerin tespit edilmesi hususunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını, özellikle gönüllülerin besleme yaptıkları yerlere öncelik verilmesini talep ediyoruz. (Yasa Ek 1)
3. Sulukların tabelalarında “Belediyenin adı ve logosunun yer almasını, bu suluğun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükmü olarak konduğunun yazılmasını, suluklara yabancı madde atanlar ve zarar verenler hakkında işlem yapılacağının” yer almasını talep ediyoruz.
4. Yasal hüküm olmasının yanında, sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed’in (S.A.V), “tüm canlılara su verilmesinde sevap olduğu” sözleri ile bunun Yüce Dinimiz İslam’da da yer aldığı bilinerek gereği yapılmalıdır. %99 u Müslüman olan bir toplumda hayvanların susuzluktan ölmesi utanç vericidir.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İSİM, TC KİMLİK NUMARASI

Dağıtım : BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Müftülükler, Yerel Basın

Ek 1…..Yasanin ilgili maddesi
Ek 2…. Konuya ilişkin görsel.

EK 1..
5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

suodagi_yasal_zorunluluk

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Protesto Ediyoruz!

Isparta’da köpekler,Zabıtalar Tarafından UYUŞTURUCU Oklarla VURULARAK YOK EDİLİYOR

KATİLAM KANUNU çıkmadan belediyeler Isparta Belediyesinin yaptığı gibi  DEVASA barınaklara götürme bahanesi ile YOK EDİYORLAR. TOPLAMALI kanun çıkınca, TÜRKİYE’de MİLYONLARCA HAYVAN yok edilecek. !!!!! Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, Milletvekili Sn

Şikayet ve Talep

Tokat DKMP Veteriner Hekimi Ülkü Gümüş’ün “Bu Hayvan Zaten Yaşamaz” Şeklinde Rapor Tuttuğu Tümörlü Köpek Sivas da Tedavi Edilerek Sağlığına Kavuşmuştur.

Tümörlü köpek Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Nihal Erkoç ’un Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir PAKDEMİRLİ ile görüşmesi neticesinde Sivas Belediyesi veteriner hekim  Şahin Alıcı’nın şifalı ellerine ulaştırılmıştı. TOKAT

Şikayet ve Talep

Ordu Çöplüğünde ACILAR İÇİNDE ÖLÜYORLAR!

ORDU Çöplüğünde Hayvanlar AÇLIK, SUSUZLUK VE HASTALIK İÇİNDE ASİTLİ SULARDAN İÇEREK, ACILAR İÇİNDE ÖLÜYORLAR!!! Sayın ORDU Valisi hayvanlar sizin YARDIM ELİNİZİ uzatmanızı bekliyor!!!. ORDU çöplüğündeki hayvanların kurtarılabilmesi için sizlerde aşağıdaki

0 Yorum

Yorum Bulunmuyor!

Bu makaleye ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!