9- Belediyeler Gönüllülerin Oluşturdukları ”Besleme Odaklarına” Mama Yardımı Yapmak Zorundadırlar.

Belediyeler yasa gereği olarak, gönüllülerle birlikte BESLEME ODAĞI oluşturmak zorundadırlar. Aşağıda BELEDİYEYE ÖRNEK YAZI hazır. Lütfen tüm belediyelere yollayınız.

Bu nedenle, kanunda yer aldığı şekilde “gönüllüler tarafından oluşturulan besleme odaklarına” mama desteği vermesini yasal hüküm olarak talep edeceğiz. Aşağıdaki örnek yazıyı lütfen belediyelerinize gönderin.

Beslenme işleminin belediyelerin görevleri olduğunu, “GÖNÜLLÜLERCE OLUŞTURULAN” besleme odaklarına mama desteğinde bulunmasının zorunluluk olduğunu tüm belediyelere ve valiliklere yollayın.
BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ önemli husus, “gönüllülere mama desteğinde bulunun” diye yazmayacağız. “Gönüllülerce OLUŞTURULMUŞ olan besleme odaklarına mama desteği verin” diye yazacağız. Yasa maddesinin cümlesini tam olarak kullanacağız. Bunu iyice anlamalısınız ki görevlileri ikna ederken, ellerinde hayır deme için koz bırakmayalım.


Nesrin Çıtırık
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu BaşkanıBelediyelere Örnek Yazı

Konu: Sahipsiz hayvanlar için “gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına”, yasa gereği olarak belediyenin mama desteğinde bulunması talebimiz.

Gereği ve bilgi için: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, PARTİLERİN Genel Merkezleri, İl ve İlçe Teşkilatları, Milletvekilleri, Aday Adayları, Basın Kuruluşları.
Belediye Başkanlığına,
Hayvanları Koruma Kanunu Madde 21 (d) şıkkında “Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde beslenme odaları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur” hükmü getirilmiştir.
Gönüllü – resmi kurum işbirliğini sadece Hayvanları Koruma Kanunu 8 yerde olmak üzere hükme bağlamıştır. Mevcut kanunlar içinde gönüllüye böyle yer veren başka bir kanun yoktur.
Bu bağlamda:
1. Bu yasa maddesi gereği tarafımızca oluşturulan “beslenme odağına” belediyenizin mama desteğini yasal hak olarak talep ediyoruz.
Bu, sadece yasal hak değil aynı zamanda, insan olmanın uygar olmanın ve merhamet ve paylaşım gibi değerlerin de gereği olan bir mecburiyettir.
Belediyeniz yeterince besleme yapmadığı için, biz gönüllüler, maddi manevi imkanları zorlayarak, sokaklarda yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan bu hayvanlar için “besleme odakları” oluşturmak zorunda kaldık.
Yani belediyenizin görevini üstlenmiş olduk.
2. Ayrıca, sahipsiz hayvanlar için beslenme odakları kurmak, sokaklardaki hayvanlara ilişkin vatandaştan gelen şikayetleri de azaltacaktır. Çünkü hayvanların insan peşinde dolaşmalarının sebebi bir parça yemektir. Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi bölgelerinde bir köşeye kıvrılıp yatar ve sükunetle yaşarlar. Hayvanların hareket halinde olmalarının ve insan peşinde olmalarının en büyük sebebi AÇLIKTIR.
Sonuç olarak: Gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına belediyenizce “mama desteği” verilmesini, 5199 sayılı yasanın 21/1 Maddesinde “belediyeler gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme odağı kurar” maddesi gereği olarak talep ediyoruz. (Ek 1)
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.


Ad Soyad:
Tc Kimlik:

Ek…1… 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

belediye_gonullu_besleme_kolaj

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Fethiye’de Çağlar Sitesinde, ”CANİLER” Hayvanlarla Birlikte İNSANLIĞI da ZEHİRLEDİLER..

Çiftlik mah. Çağlar Sit. bulunan ZEHİRLİ TAVUKLARDAN yiyen kediler,köpekler,kargalar,serçeler çırpınarak can verdi Hayvanların bir kısmı halen can çekişiyor. Çağlar Sitesinde ZEHİRLEMEYİ yapan CANİLERİN tespit edilerek, cezalandırılmaları ve bu sitede bulunan

Şikayet ve Talep

Tokat DKMP Veteriner Hekimi Ülkü Gümüş’ün “Bu Hayvan Zaten Yaşamaz” Şeklinde Rapor Tuttuğu Tümörlü Köpek Sivas da Tedavi Edilerek Sağlığına Kavuşmuştur.

Tümörlü köpek Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Nihal Erkoç ’un Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir PAKDEMİRLİ ile görüşmesi neticesinde Sivas Belediyesi veteriner hekim  Şahin Alıcı’nın şifalı ellerine ulaştırılmıştı. TOKAT

Şikayet ve Talep

TBMM Araştırma Komisyonu Dikkatine!

Kedi ve Köpekler SALDIRI ALTINDA. Köpek ve kedileri açıkça öldürelim demeye yürekleri yetmediği için  OYUNLAR KATAKULLİLER çeviriyorlar. Bunları herkes görmeli…. OKUYUN bu KORKAK SALDIRGANLARI:  1. Belediyelerin mevcut katliamcı başkanları KISIRLAŞTIRMA

0 Yorum

Yorum Bulunmuyor!

Bu makaleye ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!