9- Belediyeler Gönüllülerin Oluşturdukları ”Besleme Odaklarına” Mama Yardımı Yapmak Zorundadırlar.

Belediyeler yasa gereği olarak, gönüllülerle birlikte BESLEME ODAĞI oluşturmak zorundadırlar. Aşağıda BELEDİYEYE ÖRNEK YAZI hazır. Lütfen tüm belediyelere yollayınız.

Bu nedenle, kanunda yer aldığı şekilde “gönüllüler tarafından oluşturulan besleme odaklarına” mama desteği vermesini yasal hüküm olarak talep edeceğiz. Aşağıdaki örnek yazıyı lütfen belediyelerinize gönderin.

Beslenme işleminin belediyelerin görevleri olduğunu, “GÖNÜLLÜLERCE OLUŞTURULAN” besleme odaklarına mama desteğinde bulunmasının zorunluluk olduğunu tüm belediyelere ve valiliklere yollayın.
BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ önemli husus, “gönüllülere mama desteğinde bulunun” diye yazmayacağız. “Gönüllülerce OLUŞTURULMUŞ olan besleme odaklarına mama desteği verin” diye yazacağız. Yasa maddesinin cümlesini tam olarak kullanacağız. Bunu iyice anlamalısınız ki görevlileri ikna ederken, ellerinde hayır deme için koz bırakmayalım.


Nesrin Çıtırık
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu BaşkanıBelediyelere Örnek Yazı

Konu: Sahipsiz hayvanlar için “gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına”, yasa gereği olarak belediyenin mama desteğinde bulunması talebimiz.

Gereği ve bilgi için: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, PARTİLERİN Genel Merkezleri, İl ve İlçe Teşkilatları, Milletvekilleri, Aday Adayları, Basın Kuruluşları.
Belediye Başkanlığına,
Hayvanları Koruma Kanunu Madde 21 (d) şıkkında “Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde beslenme odaları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur” hükmü getirilmiştir.
Gönüllü – resmi kurum işbirliğini sadece Hayvanları Koruma Kanunu 8 yerde olmak üzere hükme bağlamıştır. Mevcut kanunlar içinde gönüllüye böyle yer veren başka bir kanun yoktur.
Bu bağlamda:
1. Bu yasa maddesi gereği tarafımızca oluşturulan “beslenme odağına” belediyenizin mama desteğini yasal hak olarak talep ediyoruz.
Bu, sadece yasal hak değil aynı zamanda, insan olmanın uygar olmanın ve merhamet ve paylaşım gibi değerlerin de gereği olan bir mecburiyettir.
Belediyeniz yeterince besleme yapmadığı için, biz gönüllüler, maddi manevi imkanları zorlayarak, sokaklarda yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan bu hayvanlar için “besleme odakları” oluşturmak zorunda kaldık.
Yani belediyenizin görevini üstlenmiş olduk.
2. Ayrıca, sahipsiz hayvanlar için beslenme odakları kurmak, sokaklardaki hayvanlara ilişkin vatandaştan gelen şikayetleri de azaltacaktır. Çünkü hayvanların insan peşinde dolaşmalarının sebebi bir parça yemektir. Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi bölgelerinde bir köşeye kıvrılıp yatar ve sükunetle yaşarlar. Hayvanların hareket halinde olmalarının ve insan peşinde olmalarının en büyük sebebi AÇLIKTIR.
Sonuç olarak: Gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına belediyenizce “mama desteği” verilmesini, 5199 sayılı yasanın 21/1 Maddesinde “belediyeler gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme odağı kurar” maddesi gereği olarak talep ediyoruz. (Ek 1)
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.


Ad Soyad:
Tc Kimlik:

Ek…1… 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

belediye_gonullu_besleme_kolaj

Yayınlayan Hakkında

İlginizi Çekebilir

Şikayet ve Talep

Adana’daki Sayın Muhtarlarımız Başkanlardan KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ İsteyiniz.

Adana’daki Kıymetli Muhtarlarımız,  Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı ve 15 ilçenin BELEDİYE BAŞKANLARI ile KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ve DOHAYKO’yu temsilen benim de katıldığımız bir toplantı yaptı ve

Şikayet ve Talep

Uşak Belediyesinin Katlettiği 300 Köpek İçin Soruşturma Talebimiz

Uşak’tan yüklendiği söylenen 300 Köpeği bir kamyon arkasında HAVASIZLIKTAN öldüren KAMYON SAHİBİ firma da BELEDİYE DE HESABINI VERECEK: Uşak valiliğinden ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığından SORUŞTURMA istiyoruz: KONU:

Şikayet ve Talep

6. DİYANET İşleri Başkanlığı’na: 4 Ekim Hayvanları Koruma haftasında MERHAMET HUTBESİ TALEBİ

ÖNEMLİ ÖNEMLİ… 4 Ekimde kendileri de İl Hayvanları Koruma Kurulu üyesi olan TÜM MÜFTÜLÜKLERDE hayvan hakları hutbesi verilmesi, basına bu konuda beyanatta bulunulması için Diyanet İşleri Başkanlığına AŞAĞIDAKİ ÖRNEK YAZIYI

0 Yorum

Yorum Bulunmuyor!

Bu makaleye ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!